Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

Na Podkarpaciu rozbudują system wykrywania skażeń promieniotwórczych

Na Podkarpaciu rozbudują system wykrywania skażeń promieniotwórczych Fot. PAA

Państwowa Agencja Atomistyki chce rozbudowywać sieć stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych. Do końca roku w Lasach Państwowych powinno stanąć dziesięć nowych urządzeń monitorujących wschodnią granicę Polski, w tym na terenach podległych krośnieńskiej dyrekcji leśnictwa.

REKLAMANowe stacje mają powstać na terenach regionalnych dyrekcji w Krośnie, Lublinie i Białymstoku. Urządzenia wzmocnią system wykrywania skażeń promieniotwórczych przenoszonych drogą powietrzną. Leśnicy wytypowali już lokalizacje, gdzie mogłyby stanąć stacje.

Stacje są niewielkimi urządzeniami, a ich usytuowanie w lasach nie będzie się wiązało z koniecznością usuwania drzew, czy ograniczeniami w ruchu turystycznym.

- Troska o bezpieczeństwo Polaków to jeden z priorytetów rządu Zjednoczonej Prawicy. Dlatego też z chęcią włączyliśmy się do podwyższania tego bezpieczeństwa, a taki cel mają urządzenia do pomiaru promieniowania - mówi Michał Woś, minister środowiska.

Zadaniem stacji pomiarowych systemu wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych jest umożliwienie bieżącej oceny sytuacji radiacyjnej kraju (24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu), ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa ludności. System umożliwia szybką identyfikację zagrożeń radiacyjnych.

Ostateczne decyzje będą podjęte przez Państwową Agencję Atomistyki, po analizie m.in. ukształtowania terenu, otoczenia przyrodniczego, urbanistycznego czy dostępności infrastruktury telekomunikacyjnej.

Realizację inwestycji planuje się jeszcze w tym roku.

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj