Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 

Śnieg uszkodził linie energetyczne. Niektóre miejscowości bez prądu

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. Pexels

Około 40 tysięcy odbiorców na Podkarpaciu jest pozbawionych prądu, z czego ponad 8 tysiące użytkowników, to odbiorcy z rejonu energetycznego Krosno. To dane, które przekazała PGE Dystrybucja. Intensywne opady mokrego śniegu i silny wiatr powodują obciążenie gałęzi i drzew, które łamią się i spadają na linie energetyczne uszkadzając je.

REKLAMAJak informuje PGE Dystrybucja S.A. w związku z bardzo trudnymi warunkami atmosferycznymi w sieci elektroenergetycznej występują przerwy w dostawie energii elektrycznej.

8,2 tys. odbiorców bez zasilania na terenie RE Krosno

Na terenie Rejonu Energetycznego Krosno 9 odcinków linii SN i 185 stacji SN/Nn jest wyłączonych w gminach: Baryczka, Biecz, Cieszyna, Czudec, Dębowiec, Godowa, Kołaczyce, Krosno, Lutcza, Nowa Wieś, Połomia, Pstrągowa, Strzeszyn, Strzyżów, Wyżne. W wyniku awarii sieci - 8,2 tys. odbiorców pozostaje bez zasilania.

Awarie są w miarę możliwości usuwane na bieżąco, ale pogoda nie sprzyja technikom

Na Podkarpaciu szkodzonych zostało 900 stacji transformatorowych ze średniego na niskie napięcie, a awarie występują obecnie na 50 odcinkach linii średniego napięcia. Najtrudniejsza sytuacja jest na południu województwa. W Sanoku bez prądu jest obecnie około 11 tysięcy gospodarstw. Podobna liczba mieszkańców nie ma prądu w rejonie Krosna i Jasła.

- Służby pogotowia energetycznego pracują w terenie usuwając awarie, jednakże w sytuacji wystąpienia rozległych uszkodzeń sieci elektroenergetycznej, pomimo natychmiastowego podjęcia działań naprawczych, nie ma technicznych możliwości, aby zasilanie przywrócić w tak krótkim czasie, jak to ma miejsce na co dzień w przypadku pojedynczych awarii. Mimo intensywnej pracy elektromonterów nie da się przyspieszyć procesu usuwania awarii. Najpierw trzeba zlokalizować miejsca uszkodzenia linii i zabezpieczać zerwane przewody. Kolejnym etapem jest usunięcie awarii w hierarchicznej kolejności na liniach wysokich napięć, średnich, a  następnie niskich napięć, po którym dopiero następuje sukcesywne przywracanie zasilania u indywidualnych odbiorców - informuje PGE Dystrybucja S.A.

Prognoza

W poniedziałek w ciągu dnia (25 stycznia 2021) pozostaniemy pod wpływem niżu przemieszczającego się znad Rumunii na Ukrainę, w strefie pofalowanego frontu atmosferycznego. Utrzyma się napływ mroźnego polarno-morskiego powietrza z północnego zachodu. Zachmurzenie całkowite, opady śniegu, do południa intensywne, o natężeniu umiarkowanym i silnym. Temperatura maksymalna od -1°C do 0°C i wystąpi rano. Wiatr umiarkowany, porywisty, północno-zachodni i zachodni. Widzialność słaba i bardzo słaba. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 996 hPa, początkowo będzie stabilne, potem zacznie wzrastać. Warunki biometeorologiczne niekorzystne.

W nocy z poniedziałku na wtorek (25/26 stycznia 2021) pogodę kształtować będzie ten sam aktywny niż znad Europy Wschodniej, przemieszczający się znad Ukrainy nad Białoruś. Będziemy w strefie zokludowanego frontu atmosferycznego z nim związanego. Napływać będzie mroźne polarno-morskie powietrze z północnego zachodu. Zachmurzenie całkowite i opady śniegu, zawieje i zamiecie śnieżne. Temperatura minimalna od -3°C do -2°C. Wiatr umiarkowany i porywisty, w porywach do 55 km/h, zachodni. Widzialność słaba i umiarkowana. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1002 hPa i przez całą noc będzie wzrastać.

We wtorek w ciągu dnia (26 stycznia 2021) pozostaniemy pod wpływem niżu znad Europy Wschodniej, w strefie frontu okluzji. Utrzyma się napływ mroźnego polarno-morskiego powietrza z północnego zachodu. Zachmurzenie duże i całkowite, opady śniegu. Temperatura maksymalna od -2°C do -1°C. Wiatr umiarkowany i porywisty, w porywach do 55 km/h, zachodni. Widzialność umiarkowana. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1007 hPa i będzie wzrastać. Warunki biometeorologiczne niekorzystne.


Przeczytaj również

- Nieprzejezdne drogi, utrudnienia i intensywne opady śniegu
- Początek tygodnia z intensywnymi opadami śniegu. Całodobowo trzymać będzie lekki mróz
- Nadchodzą intensywne opady śniegu oraz zawieje i zamiecie śnieżne. Alert meteorologiczny

  • autor: Redakcja

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Jakość Powietrza

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj