KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

O Narodowym Programie Szczepień na sesji Powiatu

  • autor: Ewa Bukowiecka, (red.)
  • wtorek, 23, luty 2021 23:58
  • wielkość czcionki - - + +
  • Wydrukuj
zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. Freepik.com

Gościem ostatniej Sesji Rady Powiatu (19 lutego) była wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka. Mówiła o Narodowym Programie Szczepień (NPS) przeciw COVID-19, o bezpieczeństwie i rejestracji szczepień, a także o szansie na powrót do normalności.

REKLAMA


15 grudnia ubiegłego roku został przyjęty NPS przeciwko COVID-19. Program służy zaplanowaniu działań, które mają zagwarantować przeprowadzenie bezpiecznych i skutecznych szczepień. Obejmuje on m.in. zakup szczepionek ich dystrybucję oraz monitoring przebiegu i efektywności szczepienia.

Celem strategicznym jest osiągnięcie poziomu zaszczepienia społeczeństwa umożliwiającego zapanowanie nad pandemią COVID przy jednoczesnym zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa.

- Szczepionka jest ogromną szansą na uodpornienie społeczeństwa na zakażenie, zdobycie kontroli nad transmisją wirusa i wielką nadzieją na powrót do normalności. A powrót do normalności między innymi oznacza odejście od maseczek, swobodne spotkania z rodziną i przyjaciółmi, powrót dzieci do szkół i rozwój ich kompetencji społecznych, dalszy rozwój gospodarki, ochrona miejsc pracy i szanse na nowe zatrudnienia, swobodny dostęp do basenów, siłowni, teatrów, wakacje bez ograniczeń, słowem poprawę jakości życia nas wszystkich - podkreśliła wicewojewoda Jolanta Sawicka.

Szczepionkę rekomendują eksperci, naukowcy, medycy, epidemiolodzy i według wiedzy naukowej oraz potwierdzonych badań polskich i międzynarodowych instytucji szczepienia są bezpieczne. Na Podkarpaciu w szpitalu MSWiA w Rzeszowie jako pierwsza zaszczepiła się Jolanta Kus-Zawadzka, konsultant wojewódzki ds. epidemiologii.
Szczepienia są nieodpłatne i dobrowolne. Szczepionka jest rozwiązaniem, które może nas zabezpieczyć przed kolejnymi falami pandemii. Im więcej osób się zaszczepi, tym ochrona przed koronawirusem będzie skuteczniejsza.

Na szczepienie można zarejestrować się poprzez dedykowaną infolinię o numerze 989, Internetowe Konto Pacjenta (IKP), osobom starszym które mogą mieć problemy z rejestracją przez Internet pomogą wolontariusze solidarnościowego korpusu (wsparcie seniorów pod numerem telefonu 22 505 1111). Na szczepienie można zarejestrować się w placówka POZ, w punktach szczepień oraz wysyłając SMS na numer 664 908 556.

- Nasze społeczeństwo powinno mieć szeroką wiedzę dotyczącą szczepionki przeciwko COVID 19, dlatego należy korzystać ze sprawdzonych i wiarygodnych źródeł. Uruchomiony został portal gov.pl na którym dostępne są informacje na temat szczepionki. Znajduje się tam również sekcja pytania i odpowiedzi, która pozwoli na uzyskanie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania - mówiła wicewojewoda zaznaczając, że to na osobach pełniących funkcje publiczne spoczywa obowiązek zadbania o zdrowie naszego społeczeństwa. - Sytuacja epidemiologiczna jest dosyć poważna i dlatego powinniśmy być odpowiedzialni. Zaszczepienie się jest szansą na powrót do zdrowia i tak wyczekiwanego przez nas wszystkich powrotu do normalności.

  • autor: Ewa Bukowiecka, (red.)

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?