KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Nadajnik sieci Play ma powstać przy Rynku w Korczynie. Mieszkańcy mówią: "NIE"

 • autor: (rdn)
 • poniedziałek, 01, marzec 2021 06:00
 • wielkość czcionki - - + +
 • Wydrukuj

Powiat Krośnieński wydał pozwolenia na budowę stacji bazowej telefonii komórkowej operatora PLAY przy Rynku w Korczynie. Z taka decyzją nie zgadzają się mieszkańcy Korczyny. Sugerują, że nadajnik będzie znacząco wpływał na zdrowie mieszkańców i komfort życia. Starosta zatwierdził projekt budowlany i wydał decyzję na budowę nadajnika zgodnie z decyzji Wojewody Podkarpackiego. Mieszkańcy zapowiadają odwołanie od decyzji Starosty.

REKLAMA


Maszt stacji telefonii komórkowej ma stanąć na hali produkcyjnej po zlikwidowanej spółdzielni "Towarzystwo Tkaczy" przy ul. Spółdzielczej w Korczynie. O sprawie pisaliśmy tutaj: Mieszkańcy Korczyny protestują przeciwko budowie masztu telefonii komórkowej

Tymczasem...

2 lutego 2021 roku Starosta Krośnieński zatwierdził projekt budowlany i udzielił pozwolenia na budowę stacji bazowej telefonii komórkowej PLAY, której właścicielem jest firma P4 Sp. z o.o. Budynek, na którym zrealizowana ma zostać inwestycja należy obecnie do prywatnego właściciela. Z decyzją w dalszym ciągu nie zgadzają się protestujący mieszkańcy Korczyny. Tutaj: Decyzja nr 77/2021 - zatwierdzenie projektu budowy i udzielenie pozwolenia na budowę (.pdf)

Uważają, że Starostwo nie uwzględniło wniosku mieszkańców o przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego celem ustalenia, czy przedmiotowa inwestycja spełnia standardy ochrony środowiska związanej z emisją promieniowania elektromagnetycznego. Uważają, że przy ich ocenie powinna być wzięta pod uwagę średnia wieku osób mieszkających w bezpośrednim sąsiedztwie planowanej inwestycji.

Mieszkańcy wnioskują również o przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego celem ustalenia jak przedmiotowa inwestycja może wpłynąć negatywnie na urządzenia kardiologiczne. Swoje obawy uzasadniali publikacją autorstwa: Andrzej Krawczyk, Anna Pławiak‐Mowna - "Implanty kardiologiczne w polu elektromagnetycznym środowiska pracy".

"Stymulator serca może reagować na zewnętrzne pole elektromagnetyczne"

- Na uwagę zasługuje fakt, iż w bezpośrednim sąsiedztwie mieszkają osoby posiadające implanty medyczne. Według tej publikacji wynika (...), że stymulator serca może reagować na zewnętrzne pole elektromagnetyczne w sposób trojaki: pojawianiem się asynchronicznego rytmu, występowaniem częstoskurczu komory i/lub przedsionka oraz zatrzymaniem. Jednoznacznie świadczy to o negatywnym wpływie na wspomniane urządzenia - mówią protestujący mieszkańcy Korczyny.

- Zignorowanie tego faktu przez organ to naruszenie art. 141 ust. 2 p.o.ś., który wyraźnie wskazuje "Oddziaływanie instalacji lub urządzenia nie powinno powodować pogorszenia stanu środowiska w znacznych rozmiarach lub zagrożenia życia lub zdrowia ludzi.", gdzie jest udowodnione naukowo, iż taka instalacja będzie powodować uszczerbek na zdrowiu ludzi i może spowodować zagrożenie ich życia oraz naruszenie art. 6 ust. 1 i 2 p.o.ś., który stanowi bezpośrednie odbicie zasady ostrożności i nakłada na organy ochrony środowiska obowiązek rozstrzygania z jej uwzględnieniem. Z zasady ostrożności wynika ciążący na wszystkich podmiotach obowiązek dołożenia należytej staranności w ocenie skutków, jakie dla środowiska może przynieść nowa inwestycja czy działalność - dodają przeciwnicy budowy stacji bazowej w Korczynie.

Starosta działał zgodnie z prawem

Na wstępie należy zaznaczyć, że niniejsza sprawa w roku 2020 była już przedmiotem rozpatrywania przez organ administracji architektoniczno-budowlanej, w wyniku czego wydano decyzję odmawiającą zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę.

Od decyzji odmownej Starosty odwołanie do Wojewody Podkarpackiego złożył Inwestor

W toku postępowania prowadzonego przez II instancję uchylono w całości decyzję Starosty Krośnieńskiego odmawiającą zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę dla przedmiotowej inwestycji oraz przekazano sprawę do ponownego rozpatrzenia.

- Przy ponownym rozpatrywaniu sprawy organ administracji architektoniczno-budowlanej obligowany jest do stosowania zaleceń i wskazań zawartych w decyzji Wojewody Podkarpackiego - informuje Ewa Bukowiecka, rzecznik Starosty Powiatu Krośnieńskiego.

Biorąc pod uwagę wskazania organu wyższej instancji, przeprowadzono procedurę określoną w przepisach Prawa budowlanego i zebrano materiał dowodowy, który został poddany szczegółowej weryfikacji.

- W toku postępowania strony złożyły wniosek o przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego w zakresie spełnienia wymagań ochrony środowiska. Po konsultacji z radcą prawnym urzędu stwierdzono, że zakres zgromadzonego materiału dowodowego w sprawie jest wystarczający do wydania decyzji administracyjnej, gdyż kwestie istotne dla niniejszego postępowania, zostały wyjaśnione i stwierdzone innymi dowodami zawartymi w dokumentacji zgromadzonej w aktach sprawy - mówi rzecznik Starostwa i dodaje: - Kierując się zasadami określonymi w przepisach prawa, po zebraniu materiału dowodowego w sprawie, po rzetelnym poddaniu go swobodnej i bezstronnej ocenie zgodnie z zaleceniami Wojewody Podkarpackiego, organ administracji architektoniczno-budowlanej zatwierdził projekt budowlany i udzielił pozwolenia na budowę dla inwestycji obejmującej budowę stacji bazowej telefonii komórkowej PLAY w miejscowości Korczyna.

Decyzja o pozwoleniu na budowę nie jest ostateczna, a stronom postępowania przysługuje prawo do wniesienia odwołania.

- Z pewnością odwołamy się od decyzji. Mieszkańcy są zbulwersowani - mówią protestujący.

 • autor: (rdn)

14 komentarzy

 • jestem za

  Powiedzmy prawdę. Rozszyfrujmy skrót
  Certificate of Vaccine ID

  Zgłoś nadużycie jestem za wtorek, 02, marzec 2021 18:11 Link do komentarza
 • Max

  @JestemZa zapewnie w Korczynie nie mieszka i ma najwięcej do powiedzenia. Ci Twoi eksperci to chyba Ci sami co rządowi doradzają. Wszystko idzie za kase, każde badanie można zrobić tak by wyszło dobrze. Poczytaj o opiniach rzetelnego eksperta, który ma wiedze i ekranuje różne instytucje, https://emfbusters.pl/wiedza-o-polach-i-promieniowaniu-elektromagnetycznym i proszę się samemu douczyć.

  Zgłoś nadużycie Max wtorek, 02, marzec 2021 07:54 Link do komentarza
 • BL

  Jaka większość, to kilka osób (a przynajmniej tak na zdjęciach z protestów to wyglądało) i utożsamianie ich z "większością" jest niewłaściwe i bez sensu.

  Zgłoś nadużycie BL wtorek, 02, marzec 2021 06:51 Link do komentarza
 • mieszkaniec

  Na rynku telekomunikacyjnym trwa wojna, jeden drugiemu nie chce udostępniać infrastruktury, stą te dziwne inwestycje w niezrozumiałych lokalizacjach.

  Zgłoś nadużycie mieszkaniec poniedziałek, 01, marzec 2021 21:54 Link do komentarza
 • Czytelnik

  Skoro mieszkańcy nie chcą to można poszukać innych miejsc dla niego. Wiadomo że firma komunikacyjna liczy się z ogromnym wydatkiem jakim jest stawianie stalowej wieży dla przekaźnika. W większych miastach bywają montowane na dachu bloków mieszkalnych.

  Zgłoś nadużycie Czytelnik poniedziałek, 01, marzec 2021 20:57 Link do komentarza
 • d...kreacja?

  To jak jest z tą demokracją w końcu?
  Większość przeciw, a znając życie maszt pewnie stanie

  Zgłoś nadużycie d...kreacja? poniedziałek, 01, marzec 2021 17:42 Link do komentarza
 • literatka

  a ja współczuję osobom! które myślą że piszą poprawnie. Co do tematu promieniowania, to już dawno udowodniono związek między np glejakiem a promieniowaniem

  Zgłoś nadużycie literatka poniedziałek, 01, marzec 2021 17:40 Link do komentarza
 • LarryPiorm

  חדרים לפי שעה
  חדרים לפי שעה

  Zgłoś nadużycie LarryPiorm poniedziałek, 01, marzec 2021 17:31 Link do komentarza
 • JestemZa

  Współczuję osobą, które wypowiadają się na forum publicznym, a nie potrafią sklecić kilku zdań bez błędów. Proszę się pierwsze wyedukować, a nie pisać nie prawdziwe i nie sprawdzone informacje. Proszę zostawić ekspertom badanie wpływu na zdrowie omawianego sprzętu. Niektórym ludziom w tym i mi budowa nadajnika ułatwiła by życie gdyż mam niski zasięg w mieszkaniu. Odbieranie takiej możliwości poprawienia tego zasięgu, bo wam się nie podoba to tak zwana hipokryzja.

  Zgłoś nadużycie JestemZa poniedziałek, 01, marzec 2021 15:48 Link do komentarza
 • mika

  wlasnie takim wiesniakom dziekuje . tak tak czy masztmusibyc. Tam jest tyle terenow, ale nie lepiej pieprznac w srodku miasta. bo prywaciaz chce kase zgarnac. Tobie kolo domu postawic, nawet ziemie ci dac gratis pod masztem ciemnogrodzie

  Zgłoś nadużycie mika poniedziałek, 01, marzec 2021 14:42 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?