KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Podkarpacie: Otwarty Szlak Architektury Drewnianej

  • autor: (PROT), (red.)
  • czwartek, 03, czerwiec 2021 12:25
  • wielkość czcionki - - + +
  • Wydrukuj
Podkarpacie: Otwarty Szlak Architektury Drewnianej Fot. Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna

Tego lata Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna otwiera zabytki znajdujące się na Szlaku Architektury Drewnianej. Na Szlaku odbędzie się zwiedzanie z przewodnikiem oraz koncerty zespołu Wernyhora - laureata I miejsca w Konkursie Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja"!

REKLAMA


W ramach inicjatywy OTWARTY SZLAK ARCHITEKTURY DREWNIANEJ udostępniamy turystom pięć obiektów na Szlaku Architektury Drewnianej województwa podkarpackiego. Od 3 czerwca do 3 października zapraszamy na nieodpłatne zwiedzanie z przewodnikiem tych zachwycających swoim klimatem, unikatowych, drewnianych zabytków wielu kultur. Zwiedzić będzie można drewniane kościoły w Ulanowie, Porębach Dymarskich i Łukawcu oraz cerkwie w Świątkowej Wielkiej i Smolniku.

W lipcu, w magiczne Bieszczady zawita utytułowany zespół folkowy Wernyhora! W niepowtarzalnym otoczeniu i atmosferze bojkowskiej cerkwi w Smolniku (4 lipca) będzie można posłuchać dawnych pieśni bojkowskich. Drugi koncert zespołu odbędzie się w równie klimatycznej cerkwi w Bystrem (11 lipca). Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.

W tym sezonie turystycznym otwarte zostaną:

- Kościół pw. Świętej Trójcy w Ulanowie - kościół nazywany flisackim - powstał ze składek miejscowych flisaków. Wnętrze wyposażone jest m.in. w późnobarokowy ołtarz główny oraz dwa barokowe ołtarze boczne,

- Kościół pw. śś. Stanisława i Wojciecha w Porębach Dymarskich - pod schodami ambony znajduje się unikatowy wizerunek diabła Tutivillusa. Nawiązuje on do tzw. diabła piszącego czekającego u wejścia do świątyni i zapisującego spóźnialskich,

- Kościół pw. Objawienia Pańskiego w Łukawcu - może poszczycić się kompletnym wyposażeniem późnobarokowym z głównym ołtarzem w prezbiterium i dwoma bocznymi w nawie,

- Dawna greckokatolicka cerkiew pw. św. Michała Archanioła w Świątkowej Wielkiej - cerkiew łemkowska, uwagę odwiedzających przykuwa tu bogactwo kolorów, jak elewacja cechująca się zieloną i niebieską tonacją oraz wyjątkowo barwna polichromia figuralna i ornamentalna wewnątrz,

- Cerkiew greckokatolicka pw. św. Michała Archanioła w Smolniku - cerkiew wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, należy do nielicznie zachowanych w południowo-wschodniej Polsce trójdzielnych cerkwi kopułowych. Jest jedną z czterech zachowanych bojkowskich świątyń.

Zwiedzanie odbywa się od poniedziałku do niedzieli w godzinach 9:00-18:00 (w poniedziałki i wtorki godziny zwiedzania ustalane są przez przewodnika po wcześniejszym kontakcie telefonicznym). Zwiedzanie nie odbywa się w trakcie nabożeństw oraz podczas sprzątania.

Nie zapomnijcie też zaznaczyć w kalendarzu poniższych dat:

- KONCERT ZESPOŁU WERNYHORA - 4 lipca 2021 / godzina 19:00 - Cerkiew w Smolniku, (wstęp wolny),
- KONCERT ZESPOŁU WERNYHORA  - 11 lipca 2021 / godzina 19:00 - Cerkiew w Bystrem, (wstęp wolny).

Projekt jest realizowany w ramach I edycji otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych Województwa Podkarpackiego w zakresie turystyki w 2021 roku ogłoszonego przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego.

  • autor: (PROT), (red.)

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?