KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Oficjalne otwarcie budowy nowej drogi Jedlicze - Potok

  • autor: / źródło: Powiat Krośnieński, Ewa Bukowiecka
  • wtorek, 02, kwiecień 2024 12:04
  • wielkość czcionki - - + +
  • Wydrukuj
Oficjalne otwarcie budowy nowej drogi Jedlicze - Potok Fot. Powiat Krośnieński

Zgodnie z harmonogramem rozpoczęły się prace przy budowie długo oczekiwanej drogi relacji Potok – Jedlicze. W dniu 26 marca odbyło się symboliczne  wbicie łopaty pod budowę inwestycji z udziałem parlamentarzystów, samorządowców, przedstawicieli wykonawcy i spółki Orlen Południe.

REKLAMA


Nowa droga połączy DK 28 w Potoku z drogą powiatową - ulicą Sikorskiego i zakładem Orlen Południe w Jedliczu. Będzie mieć długość 3,3 km, szerokość 7 metrów, wzdłuż niej powstanie ciąg pieszo – rowerowy, a nad linią kolejową wiadukt.

Droga ma odciążyć ruch samochodów ciężarowych w centrum Jedlicza, wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa jej użytkowników, komfort życia mieszkańców oraz zwiększyć atrakcyjność inwestycyjną  regionu.

Starosta krośnieński Jan Pelczar przypomniał, że  proces przygotowania inwestycji był bardzo długi. – Najpierw przygotowywaliśmy program funkcjonalno – użytkowy w kwestii przebiegu drogi i kosztów. Następnie opracowana została  dokumentacja i pozwolenie na budowę i rozpoczęliśmy starania o środki, to było najważniejsze, ponieważ tak kosztowna inwestycja była nie do udźwignięcia dla budżetu powiatu. Jest to całkowicie nowy odcinek wytyczony przez projektantów, mający najbardziej korzystny przebieg przez działki rolne, bez konieczności wyburzeń. Droga będzie ogólnodostępna, zapewniająca  bezkolizyjny przejazd. I co najważniejsze inwestycja jest rozpoczęta co najmniej rok wcześniej dzięki temu, że nie czekając na decyzję o dofinansowaniu, rozpoczęliśmy przygotowania dokumentacji projektowej – podkreślił starosta, który podziękował wszystkim zaangażowanym w powstanie tej drogi. Szczególne słowa przekazał na ręce parlamentarzystów, ówczesnego sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury Rafała Webera i Piotra Babinetza za wsparcie i pomoc przy realizacji inwestycji, a także radnym Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzemu Borczowi, Joannie Bril i burmistrz gminy Jedlicze Jolancie Urbanik.

Zaproszeni goście , którzy zabierali głos podkreślali, że bodowa drogi to największa zasługa starosty Jana Pelczara, który od kilku lat zabiegał  w ministerstwie o środki z przeznaczeniem na ten cel, wskazując na potrzebę budowy tak ważnej drogi nie tylko o zasięgu  gminnym czy powiatowym, ale ogólnokrajowym. Jak przyznał poseł Rafał Weber te rozmowy były impulsem aby stworzyć komponent finansowania inwestycji o znaczeniu gospodarczym.

Prace przy budowie drogi już trwają. Zakres obejmuje m.in. wzmocnienie podłoża, budowę nasypu na który potrzeba około 100 tys. metrów sześciennych ziemi, odwodnienie terenu, budowę przepustów oraz zjazdów.

Wartość inwestycji po przetargu wynosi blisko 63 mln zł, przy dofinansowaniu z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Prace mają potrwać do kwietnia 2025 r.

W spotkaniu uczestniczyli m.in.: Prezes Orlen Południe Marcin Moksa, dyrektor strategii rozwoju Orlen Południe Arkadiusz Grabowski, członek Zarządu Powiatu Krośnieńskiego Marcin Józefowicz, radni gminy Jedlicze, kierownik budowy.

Wykonawcą prac jest Przedsiębiorstwo Drogowo – Mostowe w Dębicy.

  • autor: / źródło: Powiat Krośnieński, Ewa Bukowiecka

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?