KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Gimnazjum w Łękach Dukielskich - Smacznie i zdrowo

  • autor: Beata Węgrzyn
  • poniedziałek, 30, maj 2011 23:20
  • wielkość czcionki - - + +
  • Wydrukuj

30 maja przy ZSP w Łękach Dukielskich „gościła” kuchnia mobilna: „Road Show Truck”.  Jej odwiedziny  to nagroda za  wyróżnienie otrzymane  podczas pracy nad projektem   w ramach Ogólnopolskiego Konkursu „Jedz smacznie i zdrowo".

REKLAMAProjekt realizowany był na przełomie 2010/2011 roku przez gimnazjalistów z Łęk Dukielskich pod kierunkiem pań: B. Węgrzyn oraz Z. Lei (opiekunów Klubu 4H). Organizatorami konkursu byli: Eskadra Publica Sp. z o.o z siedzibą w Warszawie, Federacja Polskich Banków Żywności oraz marka Winiary. Program został objęty patronatem przez Ministra Edukacji Narodowej oraz Polskie Towarzystwo Nauk Żywieniowych.

alt

Częścią akcji edukacyjnej był konkurs,  którego celem było rozpowszechnianie wśród młodzieży gimnazjalnej dobrych nawyków związanych ze zdrowym odżywianiem. Zadaniem uczniów było stworzenie i przesłanie do Warszawy plakatów informacyjnych lub filmików propagujących zdrowe odżywianie.

Program edukacyjny „Jedz smacznie i zdrowo” spotkał się z ogromnym zainteresowaniem  gimnazjalistów z całej Polski. Łącznie  wzięło w nim udział ponad 1000 Gimnazjów, a na konkurs przesłano 668 plakatów i 116 filmów. W nagrodę w każdej kategorii do zdobycia było:10 tablic multimedialnych oraz 25 wyróżnień w postaci odwiedzin trucka z mobilną kuchnią.

Gimnazjum w Łękach Dukielskich reprezentowały 3 plakaty przygotowane przez uczennice: Paulę Pice, Justynę Wierdak, Agatę Kamińską, Agnieszkę Szydło, Magdę Węgrzyn, Aleksandrę Frugę i Paulinę Pietruś.

Ogłoszenie wyników konkursu nastąpiło 28 stycznia 2011 roku i było miłym zaskoczeniem dla uczniów gimnazjum. Praca uczennic: Magdy  Węgrzyn, Aleksandry Frugi i  Pauliny  Pietruś otrzymała wyróżnienie w kategorii plakatu. W nagrodę Łęki Dukielskie gościły Road Show Truck z mobilną kuchnią, w której prowadzone były zajęcia oraz warsztaty dla zwycięskiej klasy III Gimnazjum, do której uczęszczają dziewczęta.

W czasie wizyty trucka uczniowie mogli w ciekawej formie nabyć przydatną wiedzę na temat zdrowego żywienia. Zajęcia dla zwycięskiej klasy trwały ponad 3 godziny lekcyjne i składały się z trzech części. Pierwsza część to wykład dietetyka połączony z pokazem kucharza. Na drugiej godzinie uczniowie  mieli okazję wykorzystać tę wiedzę w praktyce poprzez samodzielne przygotowywanie sałatek pod kierunkiem specjalistów. Trzecia część lekcji była przeznaczona  na zabawę - młodzież pod okiem dietetyka i kucharza  mogła się zważyć i zmierzyć oraz pograć w gry komputerowe, oczywiście mające na celu propagowanie zdrowego odżywiania.

Od 12.30 do 15.00 uczniowie z pozostałych klas pod opieką nauczycieli mogli skorzystać z atrakcji w trucku, a na pytania zainteresowanych rodziców odpowiadali kucharz i dietetyk.

Serdecznie dziękujemy Organizatorom Konkursu „Jedz smacznie i zdrowo” za niezapomniane wrażenia z pobytu kuchni mobilnej w naszej szkole. Wiedza na temat zdrowego odżywiania, przekazana uczniom w tak atrakcyjny sposób, z pewnością na długo pozostanie w ich pamięci. – pedagodzy Gimnazjum w Łękach Dukielskich.

Beata Węgrzyn
Foto: H.Kyc

  • autor: Beata Węgrzyn

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?