KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Kredyt na odprawy w PKS

 • autor: Ewa Bukowiecka
 • piątek, 22, lipiec 2011 13:09
 • wielkość czcionki - - + +
 • Wydrukuj

PKS w Krośnie planuje zwolnienie 85 osób. Jest to część działań związanych z restrukturyzacją spółki przejętej przez Powiat Krośnieński. Starostwo poręczy 1 000 000 zł. kredytu na odprawy dla zwalnianych pracowników.

REKLAMA


Radni Powiatu Krośnieńskiego wyrazili zgodę na udzielenie poręczenia kredytu obrotowego w kwocie 1 000 000 zł dla PKS w Krośnie z/s w Iwoniczu. Projekt uchwały przedstawił starosta Jan Juszczak, który przypomniał, że Rada Powiatu podejmując uchwałę o przejęciu firmy wiedziała, że jednostka znajduje się w trudnej sytuacji finansowej i wcześniej czy później będzie potrzebowała wsparcia.

alt

Osobiście wierzę , że środki te zostaną dobrze wykorzystane i pozwolą w przyszłości na normalne funkcjonowanie spółki na trudnym rynku przewozowym – mówił starosta.

Przejmowaliśmy firmę, która generowała straty liczone w skali miesiąca w setkach tysięcy złotych. Gdybyśmy nie podjęli tej decyzji, sądzę, że w dniu dzisiejszym byłaby postawiona w stan upadłości – powiedział Jan Juszczak. Wzięliśmy na siebie ten ciężar ze świadomością wprowadzenia zmian po stronie kosztów i opracowania koncepcji planu naprawczego.

alt

Zwracając się do Rady z prośbą o podjęcie uchwały mówił – Dajmy szansę panu prezesowi  i wsparcie, a rozliczajmy w odpowiednim czasie. Po owocach poznamy czy plan jest dobry. Sukces będzie naszym sukcesem, a porażka nie tylko porażką prezesa, ale naszą wspólną.

altObecny na sesji Robert Sołek, prezes PKS  przedstawił radnym sytuację firmy i podjęte działania. – Ponad miesiąc temu zostałem powołany na stanowisko prezesa PKS. Przez  ten czas diagnozowałem sytuację, która w sposób jednoznaczny określa kierunek działań na ten rok. Od 21 czerwca rozpocząłem proces zwolnień grupowych, za zgodą związków zawodowych, który zakończył się podpisaniem porozumienia – poinformował R. Sołek.

Środki, które będziemy mieli z kredytu bankowego w przeważającej części będą przeznaczone na odprawy i wypłatę odszkodowań dla 85 zwalnianych pracowników. Firma nie dysponuje takimi środkami , które pozwoliłyby na wypłatę należnych odpraw.

Efekty działań związanych z restrukturyzacją zatrudnienia będą widoczne w przyszłym roku – zapewnił.
Gros kosztów stanowią koszty pracownicze i paliwa, dlatego kolejnym podjętym działaniem będzie zmniejszenie kosztów paliwa, co pozwoli na zwiększenie rentowności, tak by firma mogła konkurować na rynku co do ceny i jakości usług.

alt

Na bieżąco prowadzona jest także analiza połączeń. Wiele do życzenia pozostawia tabor. W sumie spółka posiada 112 jednostek, wszystkie są bardzo wysłużone. Prezes R. Sołek chce pozostawić 95, pozostałe ulegną kasacji, bo nie nadają się do przewozów. Uchwałę w sprawie udzielenia poręczenia Rada Powiatu podjęła jednogłośnie na Nadzwyczajnej Sesji w dniu 18 lipca br.

Nowy Prezes nowego PKSu
PKS Krosno ... w Iwoniczu?
PKS w Krośnie - nabycie akcji

Ewa Bukowiecka
Foto: Piotr Dymiński, archiwum

 • autor: Ewa Bukowiecka

9 komentarzy

 • wa

  I co dalej - czy ktoś ma pomysł na zagospodarowanie zwalnianych pracowników? czytam informacje o Krośnie , świetlne miasto, park linowy, wyniki matur, sporo fajnych rzeczy. Tylko co z tego jak pracy na lekarstwo. I nie piszcie o usługach , bo 90% usług niezbędnych w domu wykonuję ja lub moja mama. Kasa.Praca, praca i praca a reszta to ....................parafrazując tekst z jednego z filmów polskich.

  Zgłoś nadużycie wa piątek, 29, lipiec 2011 08:33 Link do komentarza
 • ,,,

  Należy obciąć ceny biletów,I zawiadomić ludzi o tym że ceny biletów spadły.

  Zgłoś nadużycie ,,, poniedziałek, 25, lipiec 2011 02:24 Link do komentarza
 • Bonifacy

  W PKS był przerost zatrudnienia, jeżeli ta firma ma istnieć to muszą być zwolnienia.

  Zgłoś nadużycie Bonifacy sobota, 23, lipiec 2011 18:05 Link do komentarza
 • autobus

  Ja mam pstrykać Krosnocity fotki? Skandal! Tekst jest OK, dostarcza potrzebnych informacji, jeżeli tak ci na tym zależy! Ale ileż można oglądać te same zdjęcia! Ludzie! Na piewszym PKS ma rejestrację RK czyli jest bardzo stare! Filemonieeee!

  Zgłoś nadużycie autobus sobota, 23, lipiec 2011 04:08 Link do komentarza
 • filemon

  Nie no jasne, zawsze znajdzie się ktoś co komuś coś nie pasuje. Fotki są najważniejsze, za to tekst już nie. Zawsze możesz coś pstryknąć i wysłać do tej redakcji, może wykorzystają.
  A jeżeli mowa o zmianach, to wiesz co, mój sąsiad zmienił, auto, i teraz dużo nowych widziałem na mieście, może Ty swój też powinieneś zmienić, tyle innych jeździ... GADANIE...

  Zgłoś nadużycie filemon sobota, 23, lipiec 2011 01:16 Link do komentarza
 • anty pis

  Tak właśnie wyglądają rzady pisduuu

  Zgłoś nadużycie anty pis sobota, 23, lipiec 2011 01:11 Link do komentarza
 • autobus

  W każdym artykule o PKS-ach są TE SAME TRZY FOTKI. Tyle ich jeździ po ulicach, nie możecie cyknąć paru?!

  Zgłoś nadużycie autobus sobota, 23, lipiec 2011 01:10 Link do komentarza
 • podróżnik

  może zamiast tegoo kredytu Starostwo by załatwiło 85 obywatelom inną pracę...
  Najprościej kogoś wywalić. Kredyt się zwróci, przecież nie będą musieli płacić im co miesięcznego wynagrodzenia, odpadną ZUSy itp...;)

  Zgłoś nadużycie podróżnik piątek, 22, lipiec 2011 21:41 Link do komentarza
 • Pan Józek

  Kiepściutko jak odprawy trzeba płacić z kredytu...

  Zgłoś nadużycie Pan Józek piątek, 22, lipiec 2011 20:28 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?