KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Ogród rekreacyjny w Iwoniczu

  • autor: A. Józefczyk
  • piątek, 14, październik 2011 17:11
  • wielkość czcionki - - + +
  • Wydrukuj

Zakończyły się prace przy powstaniu i urządzeniu ogrodu rekreacyjnego w Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Felicjanek. Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci w Iwoniczu prowadzony jest przez siostry Felicjanki od 60 lat. Decyzją władz, w 1951 roku, powstał tutaj ośrodek dla dzieci niepełnosprawnych.

REKLAMATrafiają do niego niepełnosprawni intelektualnie chłopcy przed 18 rokiem życia. Część z nich pozostaje tutaj do końca swoich dni. Obecnie przebywa tutaj 80 osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym i głębokim. Podopieczni traktują to miejsce jak swój dom, przebywają całą dobę mając zapewnioną opiekę medyczną, indywidualne zajęcia szkolne prowadzone przez nauczycieli. - Mało wychodzą poza teren domu, dlatego też zrodził się pomysł na ogród z prawdziwego zdarzenia, w którym mogliby przebywać, spędzać jak najwięcej czasu, gdy tylko pozwolą na to warunki – powiedziała siostra Halina Kucia, dyrektor Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci w Iwoniczu.

alt

Cały projekt pod nazwą „Dom Pomocy Społecznej w Iwoniczu – szansą ciężko chorych dzieci” przygotowany został przez Dorotę Chilik. Był on współfinansowany za środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013. Udało się pozyskać 1,7 mln zł dofinansowania. W latach 2008 i 2009 zmodernizowane zostały dwa budynki oraz kaplica, przebudowana została też kanalizacji deszczowa.

W ubiegłym i w tym roku prowadzone były prace przy powstaniu ogrodu rekreacyjnego. - Jest to teren z placem zabaw, alejkami spacerowymi, boiskiem ze specjalną nawierzchnią, mini basenem, altanami, ławkami, grillem murowanym, fontanną, pergolami. Całość dopełnia różnoraka zieleń. Wydzieloną część terenu rekreacyjnego stanowi plac zbaw o nawierzchni piaskowej z urządzeniami rekreacyjnymi – dodała Dorota Chilik.

W 2010 r. po osiągnięciu nowych zaostrzonych norm, Dom Pomocy Społecznej w Iwoniczu został wpisany do rejestru domów pomocy społecznej w województwie podkarpackim. Ma podpisaną umowę na prowadzenie tego domu z powiatem krośnieńskim.

W oficjalnym otwarciu ogrodu rekreacyjnego wzięli udział między innymi wicestarosta krośnieński Andrzej Guzik, burmistrz Iwonicza – Zdroju Paweł Pernal. Obiekt poświęcił proboszcz parafii Iwonicz ks. Kazimierz Giera.

Tekst i foto: A. Józefczyk

  • autor: A. Józefczyk

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?