KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Edukacja zdrowotna w powiecie

  • autor: Ewa Bukowiecka
  • piątek, 16, grudzień 2011 10:23
  • wielkość czcionki - - + +
  • Wydrukuj

Starostwo Powiatowe w Krośnie zorganizowało cykl spotkań poświęconych profilaktyce i promocji zdrowia. Akcja została przeprowadzona w ramach przyjętego do realizacji przez Zarząd Powiatu Planu Edukacji Zdrowotnej w Powiecie Krośnieńskim na lata 2011 – 2012. Ideą przedsięwzięcia jest zwiększanie świadomości zdrowotnej poprzez prowadzenie szkoleń, pokazów ratowniczych i warsztatów.

REKLAMA


Spotkania, które odbyły się w Iwoniczu, Jedliczu, Komborni, Świerzowej Polskiej i Odrzykoniu, adresowane były do młodzieży, stowarzyszeń i Kół Gospodyń Wiejskich.

alt

Tematyka konferencji obejmowała zagadnienia związane z szeroko pojętą profilaktyką zdrowia i promowaniem zdrowego stylu życia. Ratownicy medyczni (Piotr Szurek, Bartosz Panek i Krzysztof  Winiarski) prowadzili pokazy udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. Dorota Tomasiewicz, lekarz medycyny, a jednocześnie przewodnicząca Komisji Zdrowia i Rodziny w Radzie Powiatu, wygłosiła prelekcję na temat profilaktyki chorób cywilizacyjnych.

Kolejne szkolenia poświęcone były anoreksji i bulimii. Uczestnicy mogli zapoznać się z przyczynami zaburzeń odżywiania oraz metodami i technikami pracy w terapii. Program obejmował także wykłady z zakresu profilaktyki wczesnego wykrywania raka piersi i szyjki macicy. Temat Szczegółowo omówiła Anna Świeca, z-ca kierownika WOK przy Szpitalu Specjalistycznym im. F. Chopina w Rzeszowie. Swoje szkolenie z zakresu edukacji zdrowotnej połączone z warsztatami mieli także nauczyciele, pedagodzy, pracownicy poradni psychologiczno - pedagogicznych oraz ośrodków pomocy społecznej z terenu powiatu krośnieńskiego. Tematem spotkania, które odbyło się w ZSGH w Iwoniczu – Zdroju, były zaburzenia odżywiania u dzieci i młodzieży: „Bulimia i anoreksja – choroby duszy i ciała”.

- Fundamentalnym założeniem nauczyciela, jak i rodzica jest nauczyć dziecko radzenia sobie z wymaganiami, jakie stawia mu świat oraz tego jak sobie z nimi radzić – mówiła Anna Dziadkiewicz – psycholog, terapeuta z Fundacji „Drzewo Życia”.

Osobistymi doświadczeniami z zakresu terapii anoreksji podzieliła się również kolejna prelegentka Elżbieta Sas, współzałożycielka fundacji. Z kolei Halina Józefczyk – Habrat – socjolog, kierownik internatu w ZSGH w Iwoniczu – Zdroju obszernie przedstawiła kulturowe i społeczne przyczyny zaburzeń odżywiania.

W przerwie szkolenia odbyła się prezentacja szkoły i umiejętności uczniów. Największą atrakcją były pokazy barmańskie i baristyczne połączone z degustacją kawy oraz wykwintnych zakąsek i ciast, przygotowanych przez przyszłych adeptów sztuki kulinarnej z iwonickiego gastronomika.

alt

Konferencje cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Uczestnicy mogli nie tylko zdobyć cenne informacje jak należy dbać o własne zdrowie, zapobiegać chorobom, gdzie szukać pomocy, ale również uzyskali odpowiedzi na wiele nurtujących ich pytań oraz osobiście sprawdzić swoje umiejętności samobadania piersi lub udzielania pierwszej pomocy pod okiem specjalistów.

alt

Adresaci szkoleń wyrazili wdzięczność samorządowi powiatu za zorganizowanie tak cennej inicjatywy jaka jest edukacja zdrowotna. Zarówno starosta Jan Juszczak jak i wicestarosta Andrzej Guzik zapewnili, że spotkania będą kontynuowane, bowiem stanowią ważny element kształtowania naszej świadomości i jednocześnie są odpowiedzią samorządu na oczekiwania społeczności lokalnej.

Ewa Bukowiecka

  • autor: Ewa Bukowiecka

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?