Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 
 

Dokąd zmierza PKS?

 • autor: Piotr Dymiński
 • niedziela, 15, kwiecień 2012 13:37
 • wielkość czcionki - - + +
 • Wydrukuj

10 miesięcy temu powiat krośnieński przejął PKS Krosno. Starosta mówi, ze w ten sposób dano szansę temu przedsiębiorstwu. Firma wciąż boryka się z trudnościami, prezes zapowiada zmiany w wizerunku i taborze PKS. Pasażerów jest coraz więcej, PKS chce walczyć o rynek, a konkurencja jest niemała. Koszty funkcjonowania wzrastają niezależnie od działań władz spółki. Przez ostatnie miesiące drastycznie wzrosły ceny paliw, podniesiona została składka ZUS.

REKLAMATo wszystko odbija się na wynikach finansowych PKS. Pomimo tego zamiast strat liczonych w setkach tysięcy złotych (jak w chwili przejęcia) spółka po raz pierwszy przyniosła niewielki zysk.

alt

Podczas konferencji prasowej mówiono wprost: ta spółka zostałaby zlikwidowana w lipcu lub sierpniu ub. Roku, gdyby nie przejęcie przez starostwo.

- Przejecie przez powiat tego przedsiębiorstwa było z myślą przede wszystkim w kategoriach interesu lokalnego i pracowniczego komentuje starosta krośnieński Jan Juszczakprzejęcie tego przedsiębiorstwa, w tym stanie pod każdym względem było dla powiatu obciążeniemstwierdza Jan JuszczakObrazowo można powiedzieć tak: jak ktoś chce się napić piwa, niekoniecznie musi kupować browar. Jeżeli powiat ma zabezpieczyć komunikację pasażerską dla mieszkańców, to nie musi mieć własnej firmy tłumaczy starosta.

alt
Jan Pelczar, Jan Juszczak, Robert Sołek

Stwierdził przy tym, że sytuacja w PKS była bardzo trudna i nie robiło się nic by ją poprawić – Ja tam przyjeżdżałem, rozmawiałem, wręcz sugerowałem pewne rozwiązania i nic. Każdy miesiąc przynosił setki tysięcy strat.mówi Jan Juszczak. Dodał, ze w powiecie działa bardzo wiele firm obsługujących ruch pasażerski. – Szkoda nam było, żal było firmy z pewnym dorobkiem, która marnowała ten dorobek. To by na pewno poszło w stan likwidacji. Dwa razy daliśmy szanse tej spółce, pierwszy raz przejmując, a drugi raz po sprawozdaniu finansowym za 2011 rok, pomimo ujemnego wyniku jako akcjonariusz podjęliśmy decyzję o kontynuowaniu działalności. - mówi starosta Juszczak.

alt

Te 10 miesięcy władze powiatowe oceniają pozytywnie – Gdybyśmy oceniali negatywnie to podjęlibyśmy decyzję o przekształceniu lub likwidacji stwierdza Jan Juszczak.

Wizerunek
PKS nie jest postrzegany jako przedsiębiorstwo nowoczesne, prezes Robert Sołek, zdaje sobie z tego sprawę. – Staramy się zmienić jakość obsługi klienta, dużo zależy od naszych kierowców – mówi prezes. Jedną ze zmian w PKS ma być zmiana taboru. Do tej pory większość floty PKS stanowią duże Autosany, często wysłużone.

alt

Najbardziej widoczna zmiana ostatnich miesięcy, to zmiana rejestracji z RK na RKR (wymuszona przez przerejestrowanie pojazdów po przejęciu przez powiat). Aktualnie PKS testuje autobusy kolejnych firm – Musimy mieć pewien przegląd na moment, gdy będziemy mogli sięgnąć po środki zewnętrzne na wymianę taboru stwierdza prezes. PKS prowadzi rozmowy nt. leasingu nowych autobusów. W tej chwili firma ma 107 autobusów. Do regularnej komunikacji używanych jest 81 – 84. Pozostałe wynajmowane są np. na wycieczki lub służą na wypadek awarii. Według szacunków prezesa wymienić trzeba przynajmniej 30% tej floty.

Innym pomysłem była „kampania społeczna”, w której miały wziąć udział PKS-y z różnych części Polski – PKS jest bezpiecznym środkiem transportu. My musimy mieć wszystkie certyfikaty, badania, wszystko musi być dopięte na ostatni guzik mówił prezes krośnieńskiego PKS. Przy tym propozycji sfinansowania takiej wspólnej kampanii nie podchwycili wszyscy prezesi – Każdy by chciał taką kampanię zrobić, ale nikt nie chciał się zrzucićdodał Robert Sołek zaznaczając, ze być może taką kampanię przeprowadzić przy pomocy środków zewnętrznych.

Krosno - Kraków
PKS chce odzyskać klientów na trasach międzymiastowych – Najważniejsza jest tu dla nas trasa Krosno – Krakówstwierdza Robert Sołek, uważa przy tym, że wycofanie się z tego rynku było błędem PKS. – Otrzymaliśmy zezwolenia na wykonywanie nowych 9 kursów do Krakowa, do tej pory był tylko jeden. To jest perspektywa najbliższego miesiąca – kursy będą dodawane do rozkładu systematycznie – Musimy zdiagnozować gdzie jest luka, ceny będą konkurencyjne. Będziemy jeździć zarówno dużymi autobusami, jak i busami. Musimy zabezpieczyć tabor, by nie odbiegać jakością od konkurencji tłumaczy prezes. Niewiele więcej chciał mówić dziennikarzom, twierdząc, ze konkurencja na pewno nie odda tego dochodowego rynku bez walki – Nie chcę podawać całej strategii na tacy podsumował.

alt

- Po Świętach uruchomiliśmy dodatkowy autobus, który pojechał do Krakowa, takie było zapotrzebowanie. Pewnie gdyby nie to, to ci pasażerowie pojechaliby z konkurencją.- mówił na konferencji prasowej Robert Sołek. Inny kierunek w zainteresowaniu PKS to Krosno – Rzeszów, gdzie także uruchomiono nowe kursy. Rozważane są także dalekobieżne trasy „wakacyjne”, np. nad morze. Do tej pory zawieszane / likwidowane były kursy, gdzie nie było pasażerów. Tam, gdzie nawet nie zwracał się koszt paliwa. Dotyczy to głównie powiatu sanockiego, kursów w Bieszczady. Zostaną przywrócone wraz z przyjściem lepszej pogody i utrzymane do końca sezonu wakacyjnego.

Przepały
W PKS Krosno pracuje 250 osób. Starosta Jan Juszczak stwierdza jednak, że nadal widoczny jest podział „my i oni”. – Zastanawia mnie, dlaczego pracownicy nie dbają o swoje miejsca pracy mówi Jan Pelczar, członek Zarządu Powiatupracownik powinien dbać o to, żeby miejsce pracy było zachowane.

alt

Przykładem negatywnym są tzw „przepały” paliwa. – Walczy się z własnymi pracownikami mówi Jan Pelczarnie będziemy mówić o szczegółach, nazwiskach, ale to są olbrzymie straty, które musi pokryć PKS. Kierowcy nie są tym obciążani. Wiadomo, ze są różne sytuacje, trudne warunki zimowe, awarie, to trzeba pokryć straty, ale nie regularnie. Analizowaliśmy, że w Sanoku warunki górskie są trudniejsze niż u nas, normy „przepałów” niższe i nie są przekraczanedodał Jan Pelczar.

- Liczyłem na to, że ta firma będzie nasza wspólna, że pracownicy będą mieli taką świadomość. Ja odczuwam po tych 10 miesiącach nadal widzę myślenie, że „my i oni”. Pracownicy ciągle nie myślą, że są „u siebie”, że to jest ich firma, o którą powinni dbać, bo to są ich miejsca pracy podsumowywał podczas konferencji prasowej starosta Jan Juszczak.

 

Piotr Dymiński
Foto: archiwum portalu

 • autor: Piotr Dymiński

97 komentarzy

 • Obserwator

  Proszę przeglądnąć historię zatrudnienia Pana Prezesa Roberta S. i zwrócić uwagę na fakt, co dzieje się z firmami, którymi zarządzał. Niemal wszystkie są na skraju bankructwa. Wniosek może być tylko jeden. Pan Prezes to WYBITNY specjalista do ZARZĄDZANIA.

  Zgłoś nadużycie Obserwator piątek, 31, sierpień 2012 13:24 Link do komentarza
 • kamil//

  DZIŚ PKS KROSNO TO INNY ŚWIAT. ZA CZASÓW MOJEJ MLODOŚCI ZWYKLE TO AUTOBUSAMI TEGO PRZEDSIĘBIORSTWA JEŹDZIŁEM Z BIESZCZADOW DO SZKOŁY. wTEDY JESZCZE AUTBUSY A BYLY TO LATA 1989-1995 ZAMIERZCHLE CZASY W BIESZCZADY JEŹDZILY, DZIŚ POZOSTALY ZGLISZCZA. pAMIĘTAM ŻE TYCH KURSOW BYLO MOC I DWIE SOLINY KTÓRE JUZ NIE JEŻDZĄ. DWIE wETLINY LUTOWISKA I USTRZYKI GORNE NO I WOJTKOWA KTORA PROWADZIL TAKI STARSZY PAN ZAWSZE WSIADALEM W MIEJSCU PIASTOWYM TO BYL MOJ ULUBIONY KIEROWCA I KURS. DZIŚ PO TAMTYCH CZASACH POZOSTALY TYLKO WSPOMNIENIA. sZKODA, tLUMACZYMY TO BRAKIEM FREKWENCJI ZGODA, ALE PRZECIEŻ MOZNA COŚ W TYM KIERUNKU ROBIĆ. dZIS Z LESKA CZY USTRZYK DOLNYCH DO KROSNA DOSTAC SIĘ TO NAPRAWDE JEST WIELKI PROBLEM. WYDAJE MI SIE ŻE TRUDNO BĘDZIE PKS. SIE PODNIEŚĆ CHOCIAŻ Z CALEGO SERCA ŻYCZE ABY SIĘ ROZWIJAL NA SWOJ SPOSOÓB MAM SENTYMENT DO TEGO PRZEDSIĘBIORSTWA A ZAPPOMNIALEM JESZCZE JEŹDZIL bUKOWIEC OKRAGLY ROK. mOŻE TO MALO KOGO OBCHODZI ALE NAPISZE
  pIERWSZY KURS W BIESZCZADY Z KROSNA WYJEŻDZAL DO WETLINY POZA OKRESEM LETNIM O 5, 25 W OKRESIE LETNIM DO USTRZYK GORNYCH PRZEZ LESKO WETLINĘ NASTĘPNIE 6 45 USTRZYKI GORNE PRZEZ USTRZYKI DOLNE W OKRESIE WAKACJI POZA TYM OKRESEM DO LUTOWISK NASTĘP[NIE BUKOWIEC OKRAGLY ROK NASTĘPNIE WETLINA I TYLKO DO WETLINY O 13, 10 NASTĘPNIE SOLINA O 13, 50 I 19 45 NASTĘPNIE WOJTKOWA O 15, 40 OD LISTOPADA DO 14 KKWIETNIA DO ROPIENKI NASTĘPNIE USTRZYKI GORNE OKRĄGLY ROK DO GÓRNYCH PRZEZ DOLNE NIE LICZE TUTAJ AUTOBUSOW pks KROSNO DO SANOKA BO TAKOWE JEŹDZILY BYLO TEGO MOZ A DZIŚ SZKODA TAMTYCH CZASOW I TYLE NADAL MAM DO WAS PKS SENTYMENT DLA MNIE TO KAWALEK HISTORII I MNIE SAMEGO CZASEM LUBIE PODJECHAĆ SOBIE SWOIM JUZ POJAZDEM NA DWORZEC I POPATRZEC JAK JESTEM W BIESZCZADACH SAM JEŻDZE W pks ZIELONA GORA WIEC WIEM JAK TO WSZYSTKO WYGLADA SERDECZNIE WAS POZDRAWIAM .

  Zgłoś nadużycie kamil// wtorek, 28, sierpień 2012 03:23 Link do komentarza
 • adamek

  wczoraj solek zalal do pelna u nas i nie zaplacil...podobno dystybutor sie zawiesil i K, z cpn-u nie wiedzial co zrobic?

  dzis cos zaplacil...ale wczoraj zalal do pelna.

  a szczambura z mlodym auto kupowali w rzeszowie w niedziele...prawie nowka>>>czyli pks ma sie dobrze...aha...diesla wzieli oczywiscie...no bo jak...

  a w nidziele po kosciele,ani sie nie uklonil cap jeden z drugim.

  Zgłoś nadużycie adamek środa, 01, sierpień 2012 04:36 Link do komentarza
 • ...

  W pks-ie są przyjecia na kierowców, ogłoszenie jest dodane na facebooku

  Zgłoś nadużycie ... czwartek, 14, czerwiec 2012 00:14 Link do komentarza
 • Adrian_

  http://zapodaj.net/621d42075356c.jpg.html

  Panowie, w Waszych H9-tkach zaczęliście silniki z Jumbo-jetów montować, że trzeba tak podnosić ceny biletów gdy normalnie za 15km powinno się brać 3-4zł ? ;)

  Zgłoś nadużycie Adrian_ wtorek, 12, czerwiec 2012 05:17 Link do komentarza
 • sdf

  coście sku*****ny uczynili z tą krainą. Piosenka kazika o polityce itp.

  Zgłoś nadużycie sdf wtorek, 12, czerwiec 2012 02:30 Link do komentarza
 • zenon

  Ludzie jedyne lekarstwo na uzdrowienie sytuacji w pks to podstawic dwie taczki i p,s/t/olka i p,wiliosowskiego wywiezc w kierunku jasla do granicy miasta i dac im dozywotni zakaz wjazdu do krosna.Jest to bowiem najwiekszy szkodnik w calej dugiej historii krosnienskiego pksu Przyjsc bowiem i rozwalic firme w ciagu jednego roku to jest mistrzostwo swiata.Dziwie sie bardzo wladzom starostwa ze nic nie widza /albo nie chca widziec/.

  Zgłoś nadużycie zenon poniedziałek, 11, czerwiec 2012 12:15 Link do komentarza
 • lpo
 • opl

  podobno zdegradowali młodego sz., a i jeden ze szwagrów sz. idzie do zwolnienia. prawda to? podobno mają kierowcy strajkować. czemu krosnocity milczy?

  Zgłoś nadużycie opl niedziela, 10, czerwiec 2012 19:19 Link do komentarza
 • Ludzie opamietajcie się !!!!

  Ludzie opamietajcie sie !!! Won Soł won Szcz i bedzie spokoj . Ana presesa jakiegos pracownika ktory by sie zanł na rzeczy .

  Zgłoś nadużycie Ludzie opamietajcie się !!!! niedziela, 10, czerwiec 2012 00:57 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Jakość Powietrza

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj