Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

UWAGA! Lotnicze szczepienie lisów

Po raz kolejny do walki ze wścieklizną włączone zostaną samoloty. Zrzut szczepionki przeciwko tej śmiertelnej chorobie rozpocznie się w najbliższą sobotę (21 kwietnia) i będzie trwał przez tydzień. Powiatowy Lekarz Weterynarii apeluje, by nie dotykać szczepionek ani nie wyprowadzać zwierząt domowych na tereny niezabudowane.

REKLAMAalt

Zła sytuacja
Wścieklizna jest dla człowieka chorobą śmiertelną. W tym roku sytuacja epidemiologiczna rozwija się w złym kierunku. Zanotowano rekordowo dużą liczbę ognisk. W samym Krośnie aż 6, a dodając do tego teren powiatu liczba potwierdzonych przypadków wzrasta do 21. – Do tego są jeszcze dwa przypadki, w których w rozpoznaniu laboratoryjnym otrzymaliśmy wynik „nie wyklucza się”, musimy te przypadki traktować tak, jak „dodatnie” – mówił Andrzej Chrzanowski, Powiatowy Lekarz Weterynarii. Dla porównania w 2011 roku, pomimo monitorowania sytuacji, stwierdzono tylko jeden przypadek wścieklizny, na terenie gminy Dukla. Andrzej Chrzanowski, informował o walce z wścieklizną Radę Powiatu Krośnieńskiego podczas kwietniowej sesji (19. 04.). Radni początkowo nie byli szczególnie zainteresowani sprawozdaniem z działalności – Przepraszam bardzo, czy ja komuś przeszkadzam? – Andrzej Chrzanowski upomniał radnych zajętych rozmowami na inne tematy.

- Sytuację mamy złą, z tendencją rozwojową, a nie malejącą – mówił Andrzej Chrzanowskipraktycznie cały powiat, poza gminą Jaśliska musimy uznać za teren zagrożony.

alt
Andrzej Chrzanowski - Powiatowy Lekarz Weterynarii

Powiatowy lekarz weterynarii przypominał o obowiązku trzymania psów na uwięzi, a kotów w zamknięciu – Wiem, że są nakładane mandaty, ale jest duża nieodpowiedzialność ludzi w tym zakresie, podobnie jak w przypadku obowiązkowych szczepień. Według mojej oceny około 40% psów na terenie powiatu krośnieńskiego jest nie zaszczepionych. To jest bardzo dużo – dodał przy tym, że po apelach do mieszkańców (ulotki, informacje w Internecie) odnotowano wzrost liczby szczepień. 

Lisy wchodzą między ludzi
- Poważnym zagrożeniem jest to, że lisy nie przebywają tylko w lasach, ale wchodzą na teren zamieszkały przez ludzi – mówił Andrzej Chrzanowski. Jego zdaniem część problemów powinny rozwiązać same gminy. Chodzi o liczne pustostany, które stają się siedliskami lisów. – Gminy nie monitorują problemu i nawet nie wiedzą, że takie pustostany mają – stwierdził przy tym, że zadaniem gminy, we współpracy z myśliwymi, jest rozwiązanie tego problemu.

alt
Foto: UMK

Według danych od Polskiego Związku Łowieckiego, na terenie powiatu krośnieńskiego przypada statystycznie 0,8 lisa na km2 – Jest w tym spory błąd statystyczny, bo dane dotyczą wyłącznie terenów łowieckich. Nie biorą pod uwagę terenu zamieszkanego przez ludzi. Tu ocenia się, że jest nawet do 2 lisów na km2 – podkreśla Andrzej Chrzanowski.

Zrzut szczepionki
Szczepionka zatopiona jest w przynęcie w postaci okrągłego plastra koloru brązowa-szarego o charakterystycznym zapachu, który jest wyczuwalny przez lisa. Apelujemy do mieszkańców, aby nie podnosić szczepionek. Przynęty dotknięte przez ludzi nie będą już przyjmowane przez lisy. W okresie trwania akcji szczepienia lisów i przez 14 dni po jej zakończeniu zaleca się, by nie wyprowadzać zwierząt domowych na tereny niezabudowane. W przypadku kontaktu człowieka ze szczepionką konieczna jest konsultacja medyczna. Dodatkowo pracownicy weterynarii będą rozkładać szczepionkę ręcznie.

alt

Straty ekonomiczne
Rygory nałożone przez Powiatowego Lekarza Weterynarii będą mogły zostać uchylone dopiero po 3 miesiącach od ostatniego stwierdzonego przypadku wścieklizny. – To wiąże się ze stratami ekonomicznymi – informuje Andrzej ChrzanowskiNie będzie polowań, odstrzałów, a wiem, że były spisane umowy na odstrzały dewizowe – mówił radnym Andrzej Chrzanowski, przypominając, że zakazane są również targi oraz pokazy z udziałem zwierząt.

Przypominamy: za brak obowiązkowego szczepienia psa możesz zapłacić wysoką grzywnę. W przypadku, gdy istnieje podejrzenie, że niezaszczepiony pies miał kontakt z chorobą (z padliną, chorym zwierzęciem) Powiatowy Lekarz Weterynarii może nakazać jego uśpienie (Dziczyzna i wścieklizna).

Żadnych uchybień
Powiatowy Lekarz Weterynarii poinformował także o kontroli, która przeprowadzili inspektorzy z UE – Wypadliśmy najlepiej w całej Polsce, nie znaleziono żadnych uchybień, chwalono współpracę pomiędzy inspekcją weterynaryjną, a innymi służbami – mówił Andrzej Chrzanowski.

Piotr Dymiński
Foto: Piotr Dymiński

3 komentarzy

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Jakość Powietrza

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj