KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Chóralne śpiewy w Dukli

  • autor: Ewa Bukowiecka / red.
  • środa, 13, czerwiec 2012 11:06
  • wielkość czcionki - - + +
  • Wydrukuj

Chóry z Węgier, Słowacji i powiatu krośnieńskiego wystąpiły podczas XIII Międzynarodowego Przeglądu Chórów Kościelnych i Cerkiewnych. Tegoroczny przegląd odbył się 10 czerwca w 15. rocznicę pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski, w trakcie której odwiedził również Duklę oraz 15. rocznicę kanonizacji św. Jana z Dukli.

REKLAMA


Oprawa miała wyjątkowy i uroczysty charakter. Przybyłych licznie gości powitał zespół wokalny „ACOLA” z Dukli.

Koncertowi towarzyszyła prezentacja, przypominające wszystkie pielgrzymki Ojca Świętego do ojczyzny. Zawierajłae również fragmenty przesłań, które kierował do wiernych. Były to słowa mówiące między innymi o św. Janie z Dukli czy Patronie Powiatu św. Józefie S. Pelczarze.

alt

W tym roku zaproszenie do udziału w przeglądzie przyjęło sześć chórów. Jako pierwszy wystąpił chór „Cantate” z Iwonicza. Chór ma już 38 lat. W przeglądach dukielskich występuje od początku. Kierownikiem chóru jest Stanisław Kenar, a dyrygentem i kierownikiem artystycznym ks. prałat Kazimierz Piotrowski.

Najpiękniejsze pieśni ze swojego repertuaru zaprezentował też chór „Karmel” ze Stropkova pod kierunkiem Andrzeja Nabożnego. Chór powstał 34 lata temu. Posiada w swoim repertuarze blisko 100 utworów. Śpiewa głównie pieśni kościelne, ale także narodowe i ludowe.

Po raz pierwszy w przeglądzie wziął udział chór „Koloryt” z Rymanowa. Powstał on w tym roku przy Gminnym Ośrodku Kultury w Rymanowie. Prowadzi go Maria Sawiejewa.

alt

W dalszej części wystąpił chór żeński „Harmonia” z Budapesztu. Chór powstał w 2002 r.  W repertuarze przeważają utwory sakralne, ale także utwory gregoriańskie kompozytorów węgierskich i znanych mistrzów światowych. Dyrygentem chóru jest jego założycielka Anna Maria Mozer Totne.

Dukielska publiczność miała okazję wysłuchać pieśni w wykonaniu Jaśliskiego Chóru Kameralnego. Chór powstał w 2010 r. i działa przy Stowarzyszeniu „Na styku kultur” w Jaśliskach. Jest to amatorski zespół wokalny, poprzez śpiew łączący ludzi w różnym wieku, z różnych środowisk. Założycielem, dyrygentem i kierownikiem artystycznym jest Edyta Wilczek.

Jako ostatni wystąpił chór „Chorus” z Korczyny. Jubilat, bowiem 24 czerwca odbędzie się benefis z okazji 75 -lecia powstania chóru, który działa przy parafii i GOK w Korczynie. Koncertuje w kraju i za granicą. Dyrygentem jest Stanisław Szostak, a kierownikiem Stanisław Roman.

alt

Publiczność wielkimi brawami nagradzała wszystkie występy. Wicestarosta krośnieński Andrzej Guzik przekazał gratulacje, podziękowania dla każdego z dyrygentów i kierowników występujących chórów, wręczając wspólnie z burmistrzem Dukli Markiem Górakiem i Gwardianem Klasztoru Michaeszem Okońskim pamiątkowe grawertony i bukiety kwiatów.

Na zakończenie wspólnie z chórami wszyscy zgromadzeni w świątyni zaśpiewali „Barkę” - ulubioną pieśń Jana Pawła II. Głównym celem przeglądu jest uczczenie pobytu Ojca Świętego w Dukli, a także doskonalenie poziomu artystycznego chórów, wymiana doświadczeń i ochrona dziedzictwa kulturowego oraz popularyzowanie postaci św. Jana z Dukli.

Ewa Bukowiecka / red.

  • autor: Ewa Bukowiecka / red.

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?