Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

Uratowano ranną sowę uszatkę

Do niecodziennego zdarzenia doszło na terenie gminy Jedlicze. Pracownicy Referatu Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Gminy w Jedliczu oraz mieszkaniec Moderówki Czesław Cichoń uratowali z opresji uszatkę zwyczajną. Ranny ptak leżał na terenie prywatnej posesji w Moderówce.

REKLAMAW czwartek 31 maja br. pracownik referatu Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska w Jedliczu odebrał alarmujący telefon. Mieszkaniec Moderówki poinformował go, że nieopodal jego domu w trawniku znalazł rannego, ledwo żywego ptaka. Pracownik udał się pod wskazany adres. Po wstępnych oględzinach okazało się, że ptak - młoda (około 3-miesięczna), dopiero zaczynająca samodzielne życie uszatka zwyczajna, jest poważnie ranna, ma złamane skrzydło i mocno zainfekowaną ranę.

alt

Zwierzę zostało przetransportowane do przemyskiej lecznicy zwierząt „Ada”, która poza działalnością usługową, prowadzi Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych, gdzie bezinteresownie pomaga dzikim zwierzętom. Lekarze weterynarii przebadali, opatrzyli rany i zatrzymali na czas rekonwalescencji chorą sowę. Po wyleczeniu i rehabilitacji zostanie przeniesiona do naturalnego środowiska. W razie wystąpienia niespodziewanych komplikacji, gdy sowa nie odzyska pełnej sprawności, zostanie w schronisku dla dzikich zwierząt prowadzonym przez lecznicę „Ada”.

Uszatka zwyczajna to gatunek ptaka drapieżnego z rodziny puszczykowatych, niezwykle rzadki na naszych terenach. Sowa ta ogólnym ubarwieniem, kształtem, charakterystycznymi pomarańczowymi tęczówkami i sterczącymi "uszami na głowie" podobna jest do puchacza, jednakże jest znacznie od niego mniejsza. Aktywna nocą, poluje głównie o zmierzchu i o świcie. Żywi się  nornikami, myszami oraz innymi drobnymi ssakami do rozmiarów szczura. Wyprowadza jeden lęg w roku. Uszatki w Polsce objęte są całkowitą, ścisłą, całoroczną ochroną. Mają pożyteczny wpływ na środowisko – ograniczają liczbę szkodliwych gryzoni.

Monika Cisoń - Gierula
Gmina Jedlicze

4 komentarzy

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Przeczytaj dodatkowo

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj