KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Uratowano ranną sowę uszatkę

  • autor: Monika Cisoń - Gierula, Gmina Jedlicze
  • środa, 13, czerwiec 2012 19:43
  • wielkość czcionki - - + +
  • Wydrukuj

Do niecodziennego zdarzenia doszło na terenie gminy Jedlicze. Pracownicy Referatu Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Gminy w Jedliczu oraz mieszkaniec Moderówki Czesław Cichoń uratowali z opresji uszatkę zwyczajną. Ranny ptak leżał na terenie prywatnej posesji w Moderówce.

REKLAMA


W czwartek 31 maja br. pracownik referatu Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska w Jedliczu odebrał alarmujący telefon. Mieszkaniec Moderówki poinformował go, że nieopodal jego domu w trawniku znalazł rannego, ledwo żywego ptaka. Pracownik udał się pod wskazany adres. Po wstępnych oględzinach okazało się, że ptak - młoda (około 3-miesięczna), dopiero zaczynająca samodzielne życie uszatka zwyczajna, jest poważnie ranna, ma złamane skrzydło i mocno zainfekowaną ranę.

alt

Zwierzę zostało przetransportowane do przemyskiej lecznicy zwierząt „Ada”, która poza działalnością usługową, prowadzi Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych, gdzie bezinteresownie pomaga dzikim zwierzętom. Lekarze weterynarii przebadali, opatrzyli rany i zatrzymali na czas rekonwalescencji chorą sowę. Po wyleczeniu i rehabilitacji zostanie przeniesiona do naturalnego środowiska. W razie wystąpienia niespodziewanych komplikacji, gdy sowa nie odzyska pełnej sprawności, zostanie w schronisku dla dzikich zwierząt prowadzonym przez lecznicę „Ada”.

Uszatka zwyczajna to gatunek ptaka drapieżnego z rodziny puszczykowatych, niezwykle rzadki na naszych terenach. Sowa ta ogólnym ubarwieniem, kształtem, charakterystycznymi pomarańczowymi tęczówkami i sterczącymi "uszami na głowie" podobna jest do puchacza, jednakże jest znacznie od niego mniejsza. Aktywna nocą, poluje głównie o zmierzchu i o świcie. Żywi się  nornikami, myszami oraz innymi drobnymi ssakami do rozmiarów szczura. Wyprowadza jeden lęg w roku. Uszatki w Polsce objęte są całkowitą, ścisłą, całoroczną ochroną. Mają pożyteczny wpływ na środowisko – ograniczają liczbę szkodliwych gryzoni.

Monika Cisoń - Gierula
Gmina Jedlicze

  • autor: Monika Cisoń - Gierula, Gmina Jedlicze

4 komentarzy

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?