KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Starostwo ratuje komunikacje. 1 mln złotych dla PKS

 • autor: Ewa Bukowiecka, (red.)
 • czwartek, 02, sierpień 2012 13:07
 • wielkość czcionki - - + +
 • Wydrukuj

Na ostatniej nadzwyczajnej sesji (30.07), radni powiatu wyrazili zgodę na poręczenie kredytu obrotowego w kwocie 1 000 000 zł dla Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej. Kredyt zostanie zaciągnięty w roku 2012 z okresem spłaty do końca 2013 r. Radni byli jednomyślni. Ta decyzja ratuje PKS przed likwidacją.

REKLAMA


alt

Uzasadnienie projektu uchwały przedstawił starosta Jan Juszczak przypominając, iż powiat po raz kolejny ratuje firmę. – Jest to trudny dla nas temat. Jako samorząd powiatu mamy własne zadania, inwestycje oraz plany,  a zabezpieczenie poręczenia kredytu ograniczy niektóre wydatki– powiedział starosta. Jednak jeśli nie podejmiemy dzisiaj tej decyzji, patrząc realistycznie, kolejnym krokiem jest likwidacja przedsiębiorstwa – zaznaczył.

alt

Na chwilę obecną PKS bez wzmocnienia linią kredytową nie jest w stanie funkcjonować. Bieżąca działalność firmy wymaga dużego dofinansowania, ale również pozyskiwania środków z innych źródeł. – Poprzez udzielenie poręczenia dajemy kolejną szansę firmie i zatrudnionym w niej pracownikom. Jak Prezes i pracownicy tę pomoc wykorzystają to już tylko i wyłącznie od nich zależy – przyznał starosta Jan Juszczak. Potrzebne będą dodatkowe działania, aby spółka funkcjonowała z powodzeniem na rynku przewozowym i mogła konkurować z innymi firmami.

Zwracając się do radnych starosta powiedział: Przy tym trudnym wyborze wiązania budżetu powiatu poprzez poręczenie w zderzeniu z realną wizją likwidacji przedsiębiorstwa proszę Radę o udzielenie poręczenia.

alt

Prezes PKS Robert Sołek odpowiadając na pytania radnych o przyszłość spółki potwierdził, że firmę czeka kolejny trudny rok. Przedstawił kierunek rozwoju dotyczący między innymi transportu drogowego, wprowadzenia dodatkowych kursów dalekobieżnych, przejęcia stacji obsługi przez część załogi czy wprowadzenia samozatrudnienia. Cały czas realizowany jest plan naprawczy, który podlega pewnym zmianom ze względu na wpływ czynników zewnętrznych.

alt

Na sesji obecny był wiceprzewodniczący KK NSZZ „Solidarność” Tadeusz Majchrowicz. Nie odniósł się bezpośrednio do dyskusji, gdyż jak przyznał nie chciał aby jego głos w jakikolwiek sposób miał zaważyć na decyzji Rady Powiatu.

Uchwałę w sprawie udzielenia poręczenia radni przyjęli jednogłośnie. Konsekwencją udzielenia poręczenia było przyjęcie uchwały wprowadzającej zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej Powiatu Krośnieńskiego polegającej na wprowadzeniu nowego przedsięwzięcia dotyczącego poręczenia oraz zabezpieczenia na 2013 r. planu wydatków bieżących w kwocie 1 mln zł.

Przeczytaj także:

Ewa Bukowiecka, (red.)
Fot. archiwum

 • autor: Ewa Bukowiecka, (red.)

29 komentarzy

 • Pasażer 2

  "Wasz byt rozstrzygnie się w następnym tygodniu. Poleciłem prezesowi przygotować materiały do wniosku o upadłość – ostrzegł."

  Czyli już wiadomo jaki będzie los PKS Krosno. Panu Juszczakowi od początku o to chodziło...

  Oto cały artykuł : http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20120822/KROSNO/120829840

  Zgłoś nadużycie Pasażer 2 czwartek, 23, sierpień 2012 02:04 Link do komentarza
 • ...........

  To dalej strajkują? Konkurencja się cieszy.

  Zgłoś nadużycie ........... niedziela, 19, sierpień 2012 00:20 Link do komentarza
 • Beti

  a niechby był i sklep. kto by znosił te ciągłe wojny związkowców którzy nie koncentrują się na tym by firma przetrwała te nie ukrywajmy ciężkie dla pekaesów czasy a jedynie na tym by robić wokół siebie szum.

  Zgłoś nadużycie Beti czwartek, 16, sierpień 2012 13:35 Link do komentarza
 • ...

  Ciekawe w jakim celu był badany grunt, na którym stoi PKS. Może już wiadomo że spółka upadnie i postawią jakiś sklep bo teren jest bardzo atrakcyjny.

  Zgłoś nadużycie ... środa, 15, sierpień 2012 16:58 Link do komentarza
 • do niewolnik RP

  Jest zwykłym zawistnym człowieczkiem który jaki widzi, że ktoś ciężką pracą do czegoś doszedł i coś osiągnął dostaje torsji.

  Zgłoś nadużycie do niewolnik RP niedziela, 05, sierpień 2012 23:52 Link do komentarza
 • niewolnik RP

  A gdzie to pan dyrektor etatowy niejaki Pelczar Jasiek?
  A no już biegnę z odpowiedzią!
  Jasiek jest na urlopie wypoczynkowym bo cięzko pracował cały rok za który my mu płacimy z naszych podatków i nic go w tej chwili nie interesuje jakiś PKS!
  Jeździ sobie kombajnem, ma żniwa i zarabia sobie kasę na lewo bez podatku!
  Niech sobie zarabia tylko jak przejedża przez drogi publiczne ( gminne, powiatowe, wojewódzkie) to niech za sobą po zamiata bo wszystka słoma, plewy pozostają za nim na drogach i mam to udokumentowane a auta roznoszą po całej drodze

  Zgłoś nadużycie niewolnik RP niedziela, 05, sierpień 2012 21:31 Link do komentarza
 • www

  Moze sie tak prywatnymi przewoznikami nie zachwycajcie bo zobaczycie za jaka kase beda WAS wozic jak upadnie pks A co do sprzetu to wole h9 niz ladnie pomalowany zlom prowadzony przez zmeczonego kierowce MOJA RODZINA jezdzi pksem tam przynajmn smiertelnego wypadku nie bylo

  Zgłoś nadużycie www niedziela, 05, sierpień 2012 19:57 Link do komentarza
 • andrea

  nie plujcie na związek zawodowy bo on jest potrzebny aby bronić szarego pracownika wielu z was pracuje u prywaciarzy którzy wyzyskują pracownika i nie jeden z was chciał miec związek żeby się za nim wstawił żeby nie musiał harować za najniższą i nie wynoście władz tego miasta na piedestał bo żaden z nich nie zasługuje i nic dla krosna nie zrobił za co można było by ich chwalić

  Zgłoś nadużycie andrea niedziela, 05, sierpień 2012 02:08 Link do komentarza
 • bład

  Drodzy panowie/panie jesli piszecie że H9 jechała na warszawe z ustrzyk to jestescie w błedzie jesli jechała z tablica warszawa to jechała tylko z ustrzyk i tam była podmiana albo wracała i w Krosnie była podmiana .

  Zgłoś nadużycie bład sobota, 04, sierpień 2012 16:54 Link do komentarza
 • kkk

  Pan Robert Sołek to wybitny ekonomista, zresztą podobnie jak Pan Juszczak. Jakie to były ochy i achy jak pks wypracował 30 tyś. Tylko że obydwaj panowie zapomnieli, że to żaden zysk bo pks ma milion pożyczki do spłaty.

  Zgłoś nadużycie kkk sobota, 04, sierpień 2012 12:14 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?