KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

S-19 na dobrej drodze

 • autor: GEKiR, (red.)
 • czwartek, 11, październik 2012 11:42
 • wielkość czcionki - - + +
 • Wydrukuj

2 października 2012 r. po raz pierwszy w Parlamencie Europejskim w Brukseli odbyła się międzynarodowa konferencja poświęcona korytarzowi transportowemu Via Carpatia łączącemu siedem państw Unii Europejskiej (Litwa, Polska, Słowacja, Węgry, Rumunia, Bułgaria i Grecja). Konferencję zorganizował oraz moderował europoseł Tomasz Poręba. Podczas konferencji przyjęto „Deklarację Brukselską” w sprawie Via Carpatia. Udostępniamy jej treść.

REKLAMA


 alt

Konferencja miała na celu rozpowszechnienie i utrwalenie na forum Unii Europejskiej wizerunku Via Carpatia, jako najważniejszego szlaku transportowego wschodnich regionów UE. Przez Polskę przebiega najdłuższy fragment Via Carpatia zwany drogą S19. Europoseł Tomasz Poręba ocenia, że konferencja była ważnym krokiem w walce o rozbudowę szlaku Via Carpatia.

W konferencji na temat przyszłości trasy Via Carpatia udział wzięli ministrowie, posłowie, senatorowie, marszałkowie oraz przedstawiciele regionów Via Carpatia, a także międzynarodowi eksperci, dyrektoriat Komisji Europejskiej odpowiedzialny za sieci TEN-T oraz ambasadorowie przy Królestwie Belgii i Stali Przedstawiciele przy UE państw, przez które przebiega szlak.

alt

Idea utworzenia szlaku drogowego Via Carpatia zapoczątkowana została po raz pierwszy przez Polskę w 2006 r. w Łańcucie pod patronatem i w obecności śp. Lecha Kaczyńskiego, Prezydenta RP. 22 października 2010 r., podczas międzynarodowej konferencji w Łańcucie ministrowie ds. transportu siedmiu krajów, przez które przebiega szlak, podpisali nową wersję Deklaracji Łańcuckiej, w której zobowiązali się m.in. do podjęcia wszelkich możliwych działań w celu włączenia ww. szlaku na całej długości (Klaipeda - Kaunas – Białystok – Lublin – Rzeszów – Kosice – Miskolc – Debrecen – Oradea – Logoj - Calafat/Constanta – Sofija/Svilengrad – Thessaloniki) do sieci TEN-T.

alt

Aktualnie w ramach w sieci TEN-T Via Carpatia podzielona jest na odcinki, których realizacja planowana jest w różnych, bardzo odległych odstępach czasowych, co zagraża integralności całej trasy. W dniu 27 listopada w komisji ds. transportu w Parlamencie Europejskim poddana zostanie pod głosowanie - złożona przez Posła Tomasza Porębę - poprawka do rozporządzenia ws. przeglądu TEN-T wnioskująca o włączenia szlaku Via Carpatia na całej długości do sieci bazowej TEN-T.

alt

- Projekt Via Carpatia spotkał się z dużym entuzjazmem. Polityka spójności poszerzona o wymiar infrastrukturalny, wzmocni i pobudzi równy rozwój regionów. Dostęp do sieci transportowych musi stać się wszechstronny. Wiele teraz zależy od poszczególnych państw członkowskich i regionów, które muszą udowodnić, że potrafią rzetelnie ubiegać się i wydawać pieniądze z funduszy - mówił Jean-Éric Paquet Dyrektor w Dyrekcji Generalnej ds. Mobilności i Transportu Komisji Europejskiej.

alt

- Dzisiejszy dzień to kolejny krok w walce o włączenie szlaku Via Carpatia do tzw. sieci bazowej rozporządzenia TEN-T, co w konsekwencji gwarantowałoby zarówno rozbudowę szlaku jak i jego modernizację. Via Carpatia byłaby niezaprzeczalnym czynnikiem rozkwitu turystyki jak i kołem napędowym rozwoju gospodarczego w regionie. Komisja proponuje, aby Via Carpatia, podzielona na odcinki, traktowana była całościowo, jako jeden szlak łączący wschodnie kraje UE. Cieszę się, z tego pozytywnego nastawienia Komisji. Przyszedł czas, aby tę inicjatywę wzmacniać i promować - mówił Poseł PiS do PE Tomasz Poręba.

Septimiu Buzasu Sekretarz Stanu, Ministerstwa Transportu i Infrastruktury Rumunii powiedział, że - Podpisując deklarację łańcucką w 2010 roku, Rumunia zobowiązała się do realizacji jej założeń. To nie jest zwykła droga, to jest trasa, która ma za zapewnić rozwój gospodarczy.

Według vicemarszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego: - Region karpacki potrzebuje wsparcia, a komunikacyjnie jest słabo zorganizowany. Jest to szlak transportowy o szczególnym znaczeniu dla UE. Inicjatywa ta stanowi istotną częścią dalszego rozwoju Partnerstwa Wschodniego, swoją drogą niewystarczająco wspieranego. Nasze rządy i parlamenty narodowe powinny wspierać tę deklarację, ponieważ jest to element solidarności europejskiej.
Jan Hudacký Przewodniczący Komisji Parlamentarnej ds. Gospodarczych Słowackiej Rady Narodowej w swojej prezentacji podkreślił rolę, jaką odgrywają drogi ekspresowe w procesie pobudzania wzrostu gospodarczego i rozwoju turystyki regionów, przez które przebiegać będzie Via Carpatia. Dodał również, iż rozbudowa słowackich dróg ekspresowych wyraźnie wpływa na spadek bezrobocia w danym regionie.

Senator Władysław Ortyl oraz poseł Stanisław Ożóg podkreślili, że włączenie Via Carpatia do sieci bazowej TEN-T to, z punktu widzenia szeroko pojętego bezpieczeństwa, strategiczny interes całej Europy. Ponadto, wskazali również, iż droga ekspresowa Via Carpatia doskonale wpisuję się w politykę wyrównania szans w ramach polityki spójności UE, dlatego też wszyscy musimy zintensyfikować wysiłki pod adresem rządów państw narodowych.
W konferencji uczestniczyli również oraz zabierali głos m.in. Alexander Micovcin Zastępca Stałego Przedstawiciela Słowacji przy UE, Vladislav Stoikov Naczelnik Obwódu Kiustendił, Mircea Ioan Molot Przewodniczący Rady Okręgowej Hunedoara, Lucjan Kuźniar Członek Zarządu woj. podkarpackiego, Walenty Korycki Vice-Marszałek woj. podlaskiego, Marian Constantin Vasile Vice-Przewodniczący Rady Okręgowej Temesz, Andrzej Wyczawski Burmistrz Miasta Jarosław, Marek Ustrobinski Zastępca Prezydenta Miasta Rzeszowa, Olexa Ladislav Szef Departamentu Transportu Koszyce, Loreta Navakauskienė Doradca Burmistrza Regionu Koweńskiego, Natalia Tarasovova Dyrektorka Biura Regionu Preszowskiego w Brukseli.

Oraz eksperci i ambasadorowie:
Dawid Lasek Vice-Przewodniczący Stowarzyszenia Euroregion Karpacki, Adrian Mazur z Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, Artur Harazim, Ambasador RP przy Królestwie Belgii, Tamás Iván Kovacs Ambasador Węgier, Vesselin Valkanov Ambasador Bułgarii przy Królewstwie Belgii, Alexander Micovcin Zastępca Stałego Przedstawiciela Słowacji przy UE.

Stanowisko Komisji Europejskiej przedstawił Jean-Éric Paquet, Dyrektor w Dyrekcji Generalnej ds. Mobilności i Transportu.
Uczestnicy konferencji przyjęli przez aklamację „Deklarację Brukselską w sprawie szlaku transportowego Via Carpatia.”

Deklaracja Brukselska w sprawie szlaku transportowego Via Carpatia (pdf, 91 KB)

Biuro Prasowe Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, (red)

 • autor: GEKiR, (red.)

14 komentarzy

 • .../

  Porębane, zamiast lobbować o kasę dla polskiego odcinka Via Carpatia - TEN-T, to straszy Brukselę że bedzie musiała potem dawać na Litwe,Słowacje, Węgry, Rumunie, Bułgarie i Grecje. Powinien jeszcze Chińczyków zaprosić i im zaproponować podłącznie sie.

  Zgłoś nadużycie .../ niedziela, 14, październik 2012 23:55 Link do komentarza
 • ulala

  Tusk tak powiedział? Szkoda... miałem nadzieje, ze ta droga powstanie, a temu "panu Pinokio" nie wierze nawet w pół słowa.

  Zgłoś nadużycie ulala sobota, 13, październik 2012 04:00 Link do komentarza
 • .../

  S-19 na dobrej drodze
  http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20121012/KRAJ/121019845

  Powstanie droga ekspresowa S19
  http://lublin.gazeta.pl/lublin/1,35640,12656259,Premier_Tusk_w_Sejmie__Powstanie_droga_ekspresowa.html

  Zgłoś nadużycie .../ sobota, 13, październik 2012 00:04 Link do komentarza
 • ...

  Albo jesteś zupełnie niedoinformowany, albo specjalnie siejesz nieprawdziwe informacje. S-19 ZOSTAŁA PRZEZ RZĄD TUSKA - SKREŚLONA CAŁKOWICIE. PO tej drogi nie zrobi lemingu.

  Zgłoś nadużycie ... piątek, 12, październik 2012 12:20 Link do komentarza
 • blebleble

  Przepraszam, faktycznie, nie o Polski odcinek walczy poseł.
  A może on już Rumun?

  Zgłoś nadużycie blebleble piątek, 12, październik 2012 00:07 Link do komentarza
 • lind

  @blebleble, idź bleblac gdzie indziej, albo przeczytaj tekst to zobaczysz, ze chodzi jakby o większy zakres.

  Zgłoś nadużycie lind czwartek, 11, październik 2012 22:58 Link do komentarza
 • blebleble

  Tyle z tego gadania Poręby wynika, co z ostatnich "debat" PiSu
  Przecież przecież wg "Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko - Oś priorytetowa VIII Bezpieczeństwo transportu i krajowe sieci transportowe", w latach 2007-2013 w ramach tego programu przewidziana jest
  inwestycja w S-19 min. na odcinku Lutoryż – Miejsce Piastowe – Barwinek w latach i 2012 – 2015 o koszcie 247,51 mln euro.

  Zgłoś nadużycie blebleble czwartek, 11, październik 2012 22:10 Link do komentarza
 • czerwony edek

  mimo że nie popieram PIS to ten Poręba to widac ze działa na rzecz Podkarpacia !
  Facet zna języki obce i jest zdecydowany.
  W przeciwieństwie do innych europosłanek/ów których na siłe lokalne władze promują :(

  Zgłoś nadużycie czerwony edek czwartek, 11, październik 2012 19:30 Link do komentarza
 • ............

  Wielki szacun dla Poręby. Jego widać w tym Parlamencie Europejskim. Reszta euroosłów tylko melduje się po diety.

  Zgłoś nadużycie ............ czwartek, 11, październik 2012 19:07 Link do komentarza
 • PiS PiS PiS PiS PiS PiS PiS PiS

  Tadek - nie pasuje - nie czytaj.
  Pewnie gdyby nic nie pisali o PiS - to pewnie napisałbyś - "a ten PiS to nic nie robi"

  Ale się POwcy nakręcacie, oj co wy zrobicie jak PiS dojdzie do władzy. :))))))

  PiS PiS PiS PiS PiS PiS PiS PiS PiS PiS PiS PiS PiS PiS PiS PiS PiS PiS PiS PiS PiS PiS PiS PiS PiS PiS PiS PiS

  hahahaha

  Zgłoś nadużycie PiS PiS PiS PiS PiS PiS PiS PiS czwartek, 11, październik 2012 18:37 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?