Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

Wściekły kot i wściekła krowa

Wścieklizna nie odpuszcza. Teren Krosna i powiatu krośnieńskiego nadal jest zagrożony tą śmiertelną chorobą. Ostatnio potwierdzono wirusa wścieklizny u domowego kota w Krośnie i u krowy w gm. Chorkówka. Przypominamy, wścieklizna jest śmiertelnie niebezpieczna także dla ludzi. W tym roku hospitalizowano już dwie osoby, kilkadziesiąt poddano szczepieniom.

REKLAMANie ma znacznego wzrostu liczby przypadków wścieklizny, na pewno wiele zakażonych lisów padło, innym liskom pomogła szczepionka. Powiatowego Lekarza Weterynarii niepokoi jednak fakt, że wirus występuje u innych gatunków zwierząt, w tym domowych.

alt

Kolejny przypadek wścieklizny potwierdzono na terenie Krosna. Tym razem u domowego kota. Tymczasem w gminie Chorkówka potwierdzono chorobę u bydła. U jednego ze zwierząt stwierdzono wirusa, drugie, z objawami klinicznymi trafiło do badań, wszystko wskazuje na to, że również było zakażone. - Z wywiadu wynika, że przynajmniej jedno z tych zwierząt zostało ugryzione na pastwisku – mówi Andrzej Chrzanowski, Powiatowy Lekarz Weterynarii.

Pomimo powtórzenia akcji szczepienia lisów, sytuacja ponownie pogarsza się po 23 października. Łącznie w 2012 roku stwierdzono 78 przypadków wścieklizny. 5 kolejnych wysłanych jest do badania, jest niemal pewne, że w przypadku części z nich potwierdzi się obecność wirusa. Wśród zarażonych zwierząt są już: 3 psy, 3 koty, 3 kuny, 1 borsuk i 1 sztuka bydła domowego. Wszystkie pozostałe to lisy, które można określić mianem „roznosicieli” tej choroby. Jak mówi Andrzej Chrzanowski, lis może nie mieć stereotypowych objawów wścieklizny, a już może mieć wirusa w ślinie i zarażać. Jednego takiego liska złapali krośnieńscy strażnicy miejscy. Udało nam się to nagrać: Chodził lisek... Lis kontra Strażnicy (video).

alt

Ze względu na kontakt z zarażonymi zwierzętami, szczepieniu poddano 30 osób, dwie hospitalizowano. We wszystkich przypadkach wszystko skończyło się dobrze. Wścieklizna jest chorobą śmiertelną i praktycznie nieuleczalną, dlatego leki uodparniające trzeba podać zanim pojawią się objawy choroby.

W celu ograniczenia ryzyka zagrożenia epizootycznego związanego z szerzeniem się choroby zakaźnej należy w szczególności:
1. Przestrzegać obowiązkowych szczepień psów przeciwko wściekliźnie. Zgodnie z art. 56 ust. 2 ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt posiadacze psów są obowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od ukończenia przez psa 3 miesiąca życia a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy. Zgodnie z art. 85 ust 1a w/w ustawy kto uchyla się od obowiązku ochronnego szczepienia psów przeciwko wściekliźnie podlega karze grzywny.

2. Trzymać zwierzęta domowe pod ścisłą kontrolą i ograniczyć ewentualny kontakt z dzikimi zwierzętami, które mogą stanowić potencjalny rezerwuar wirusa wścieklizny.

3. Zachować szczególną ostrożność w kontaktach ze zwierzętami bezdomnymi wykazującymi atypowe zachowanie.

4. Zachować szczególną ostrożność, podczas wypoczynku na świeżym powietrzu, wycieczek do lasu, obozów i przebywania na terenach gdzie są dzikie zwierzęta.

5. W przypadku pokąsania, podrapania lub innego kontaktu ze zwierzęciem podejrzanym o wściekliznę rany, zadrapania oraz miejsca zanieczyszczone śliną należy niezwłocznie dokładnie umyć ciepłą wodą z mydłem oraz zgłosić się do najbliższej placówki służby zdrowia. Zbagatelizowanie kontaktu ze zwierzęciem chorym lub podejrzanym o wściekliznę- niezgłoszenie się do lekarza grozi nieuchronną śmiercią.

6. O każdym przypadku podejrzenia wścieklizny u zwierząt należy niezwłocznie poinformować Powiatowego Lekarza Weterynarii w Krośnie tel. 43 696 11 lub najbliższą placówkę weterynaryjną.

Przeczytaj także:
Działania przeciw wściekliźnie. Jesienne szczepienie lisów
Dziczyzna i wścieklizna

Piotr Dymiński
Fot. stock

  • autor: Piotr Dymiński

3 komentarzy

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Jakość Powietrza

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj