KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Dotacje powiatu na zabytki. Odtworzą m. in. stół ołtarzowy na Kamieńcu

Dotacje powiatu na zabytki. Odtworzą m. in. stół ołtarzowy na Kamieńcu Fot. archiwum Powiat Krosno

W tym roku Powiat Krośnieński przekazał ze swojego budżetu 120 tys. zł na prace remontowe i konserwatorskie przy obiektach zabytkowych. Pieniądze przeznaczone zostaną między innymi na dzwonnicę w Króliku Polskim, a na Zamku Kamieniec dotacja pozwoli na odtworzenie kamiennego stołu ołtarzowego.

REKLAMA


Spośród trzynastu wniosków o przyznanie dotacji Zarząd Powiatu pozytywnie zaopiniował dziewięć.

Stosowne umowy z podmiotami, które otrzymały dotacje podpisali starosta krośnieński Jan Juszczak i wicestarosta Andrzej Guzik. Samorząd Powiatu Krośnieńskiego od kilku lat  przyznaje dotacje na wspieranie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych cennych obiektów wpisanych do rejestru zabytków.

O finansowe wsparcie do planowanych prac mogą starać się właściciele i osoby zarządzające takimi obiektami. Dotacje pozwolą parafiom oraz innym podmiotom m.in. w przeprowadzeniu prac remontowych i budowlanych budynków, elewacji oraz odnowienia wnętrz zabytkowych świątyń.

Dofinansowanie dostały parafie w Króliku Polskim na przeprowadzenie prac przy dzwonnicy, ogrodzeniu zespołu cerkiewnego i przy wiszącym świeczniku w Bałuciance oraz  w Korczynie na prace remontowo - konserwatorskie elewacji budynku świątyni.

Parafia w Tylawie otrzymane środki przeznaczy na wykonanie remontu tynków zewnętrznych przy kościele parafialnym. W zabytkowym kościele parafialnym w Klimkówce przeprowadzona będzie konserwacja ambony. Parafia w Iwoniczu wykona konserwację zabytkowych figur kamiennych Chrystus"Ecce Homo" i św. Jana Nepomucena.


Zawadka Rymanowska

Dzięki wsparciu w Bóbrce odnowiona zostanie figura kamienna św. Heleny z 1892 r. Z kolei klasztor OO Bernardynów w Dukli przeprowadzi kompleksowe prace konserwatorskie przy przydrożnej kapliczce w Dukli. W parafii w Trzcianie - Zawadce Rymanowskiej dawny blask odzyskają mensa, tabernakulum i obraz "Adoracja Matki Bożej" w kościele parafialnym w Zawadce Rymanowskiej, a na Zamku Kamieniec w Odrzykoniu dotacja pozwoli na odtworzenie kamiennego stołu ołtarzowego.

W latach 2009- 2014  przeznaczono na ratowane zabytków ponad 525 tys. zł.

eb/pd

  • autor: eb/pd

5 komentarzy

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?