KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Promocja miasta i dezinformacja dla szpiegów w jednym!

Dostępna jest kolejna edycja ulotek promocyjnych "visit Krosno". Powstała też podręczna mapka z atrakcjami dla turystów. Tym razem nie powtórzono większości błędów pierwszego (dez)informatora. Mapka ma dodatkową funkcję: wprowadza w błąd szpiegów ukrywając przed agentami Putina prawdziwą lokalizację schronu przeciwlotniczego znajdującego się w sąsiedztwie lotniska!

REKLAMA


Strona dla turystów
Visitkrosno.pl (Zobacz: Miasto Szkła ma nową stronę dla turystów: visitkrosno.pl) od strony technicznej wymagało stworzenia dedykowanego systemu CMS, opracowania projektu graficznego serwisu oraz budowy i konfiguracji modułów miejsc z uwzględnieniem osadzenia i nawigacji na mapach ("prowadź do miejsca"). Strona ma  modułową budowę w oparciu o "slajdery", jest to forma prezentowania najciekawszych treści wraz z możliwością dowolnego osadzania linków, umożliwia dynamiczne tworzenie modułu list prezentujących atrakcje. Visitkrosno.pl ma zaawansowany system administrowania treścią.

Ten system następnie wypełniono treścią i zdjęciami. Teksty są tłumaczone na język angielski. Wraz z kosztem zakupu i utrzymania domeny oraz hostingu całościowy koszt uruchomienia strony VisitKrosno.pl to 41 751,40 zł. Roczny koszt utrzymania hostingu i domeny to 578,10 zł. brutto.

Strona visitkrosno.pl to tylko jedna z form promocji. Niezależnie od niej funkcjonuje kilka rodzajów materiałów informacyjnych - mapek, ulotek i miniprzewodników z mapami. Ostatnio pojawiła się nowa edycja ulotek. W porównaniu do fatalnego "dezinformatora", którym zajęliśmy się w ubiegłym roku (Zobacz: Dezinformacja w informatorze dla turystów), nastąpiły znaczne zmiany "na plus". Przede wszystkim zrezygnowano z posępnych, pogrzebowych barw.

To w końcu jest muzeum czy nie?
Niestety twórcy nie uniknęli pewnych błędów i chaosu. Turysta może mieć wątpliwości, czy Centrum Dziedzictwa Szkła to muzeum? Na ulotce CDS wymieniony jest wśród muzeów na wiodącej pozycji. Na mapce jednak Centrum zostało pozbawione zaszczytnej ikonki należnej muzeom. Zatem jak to w końcu jest z instytucją, która zajęła lwią część ulotki?

Najwięcej zdjęć i tekstu dotyczy właśnie CDS, autorzy skupiają się na tym tak bardzo, że w ulotce piszą nawet o "ciuchci". Nam wydawało się, że "ciuchcia" swoją obecnością na ulicach ma być wizytówką CDS, a tymczasem okazuje się, że zbyt często jeździ pusta, więc sama musi być promowana specjalnym akapitem na ulotce.

Działania antyszpiegowskie
O ile skrótowe notki o Muzeum Rzemiosła, Muzeum Podkarpackim i Wieży Portiusa można uznać za solidne i zawierające najważniejsze treści, to Prywatne Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych potraktowano bardzo po macoszemu, zarówno w ulotce, jak i na mapce.

Nie wspominano, że część ekspozycji to świetnie zachowany schron przeciwlotniczy (zapewniający miły chłód w gorące lato), ani że muzeum posiada jedyny w polskich zbiorach pojazd półgąsienicowy Krattenrad. Na pierwszy rzut oka może się wydawać zaskakujące, że tak atrakcyjne dla turystów informacje nie zmieściły się na ulotce, w której na sąsiednich stronach można było napisać o "ciuchci" i szpetnych rzeźbach rozmieszczonych tu i tam. Na samej mapce promocyjnej temu obiektowi wpisanemu do ministerialnego rejestru muzeów nie przyznano należnej ikonki.

Równocześnie zaznaczono błędną lokalizację wspomnianego muzeum. Czy to przypadek? Z pewnością nie! Muzeum wszak znajduje się we wnętrzu znakomitej jakości schronu przeciwlotniczego produkcji niemieckiej. To obiekt strategiczny, należy go chronić przed szpiegami i nalotami. To dlatego o schronie nie ma słowa w ulotce, a sama mapka służy ukryciu jego prawdziwej lokalizacji!

Podobnie jest z pomnikami?
Mapka dezinformuje też w sprawie pomników. Są one opisane w sposób, delikatnie to ujmując, chaotyczny. Popatrzmy, pomnik Portiusa nie jest oznaczony ikonką pomnika, a jedynie numerkiem i opisem w legendzie. Pomnik Piłsudskiego nie znalazł się w legendzie, ale za to ma ikonkę i opis na mapie. Natomiast pomnik Łukasiewicza ma tylko ikonkę na mapie. Ten fakt jest rażący. W przyjętej strategii promocyjnej główny nacisk położony jest na szkło (Uwaga, to kruchy materiał!), a tymczasem bogate dziedzictwo naftowe regionu zostaje zmarginalizowane do tego stopnia, że pomnik wybitnego wynalazcy nawet nie jest opisany na mapie.

Jeszcze gorzej jest z niezwykłym przedwojennym pomnikiem przy ul. Powstańców Warszawskich, zwieńczonym pięknym Orłem w koronie. Pomnik jakimś cudem ocalał pod niemiecką okupacją, jednak nie istnieje w żaden sposób na mapce promocyjnej miasta. To zapewne taka profilaktyczna ochrona na wypadek jakiejś następnej okupacji?

Na szczęście pomimo wielu niedociągnięć i braków na miejskiej mapce promocyjnej udało się prawidłowo oznaczyć i opisać wszystkie sklepy sieci "Biedronka".
I jak krośnianie, szanujecie taką promocję?

pd

 • autor: pd

7 komentarzy

 • a żaba chińczyka

  @dzaidek, daj Pan spokój! CDS miał PROMOWAĆ MIASTO, a nie BYĆ PROMOWANYM. Czaisz różnice? Opis muzeum proponowany w artykule to ...dwa zdania!
  "Część ekspozycji to świetnie zachowany schron przeciwlotniczy. Muzeum posiada JEDYNY w polskich zbiorach pojazd półgąsienicowy Krattenrad". Pomijasz też, że wskazanie prawidłowej lokalizacji Muzeum nie wymaga ani ciuka dodatkowego miejsca na mapce.

  Cała reszta Twojego komentarza to tendencyjne tłumaczenie oczywistych błędów. Np. o pomnikach. Jakoś inne są na mapce, tylko tego jednego zabrakło. Jest niedopatrzenie, trzeba je wskazać i usunąć na przyszłość, a nie pisać laurki, że "NIC SIĘ NIE STAŁO".

  Natomiast co do "kalania własnego gniazda", to właśnie sobie wystawiłeś świadectwo pisząc o dziedzictwie naftowym.

  Co autor miał na myśli? Pewnie wskazanie, że popełniono błędy w promocji atrakcji turystycznych. Zrobił to tak, że przy okazji promuje to, co POMINIĘTO. Ty najwyraźniej jesteś dziadkiem, który uważa, ze turystom trzeba dawać materiały z błędami, żeby nigdy więcej nie chcieli tu przyjechać i żeby odstraszali swoich znajomych. Dlaczego to robisz dziadku?

  Zgłoś nadużycie a żaba chińczyka czwartek, 30, czerwiec 2016 17:03 Link do komentarza
 • dziadek

  @zlapal chinczyk zabe: czy to wyśmiejesz, czy nie, CDS jest główną atrakcją turystyczną miasta. Oznaczony jako muzeum czy nie, opisany został bardzo szeroko, ale nie zostały pominięte inne atrakcje. Opis Muzeum Pól Bitewnych, proponowany przez autora artykułu, zawiera tak szczegółowe (jakkolwiek bardzo ciekawe) informacje, że byłyby atrakcyjne tylko dla koneserów.

  @eneduerabe: racja. duża część o szkle jest, jak najbardziej, uzasadniona. artykuł bardzo tendencyjny.

  Jeśli chodzi o pomniki...
  pomników J. Piludskiego jest w Polsce bardzo dużo. Został on zaznaczony na tych mapkach, które prezentuje autor artykułu. Pomników Portiusa jest w Polsce (chyba) trochę mniej stąd wydaje mi się, że autorzy mapy słusznie wybrali zaznaczając go na mapce i opisując w legendzie. A że zabrakło ikonki pomnika - może dla czytelności całej mapki, może to błąd. Mało istotne.

  Jeśli chodzi o pomnik przy Powstańców Warszawskich - to z tego, co widać na waszych zdjęciach, znajduje się poza centrum miasta, więc na szczegółowej mapie centrum by się nie znalazł. Na dużej mapce wielu szczegółów nie da się umieścić więc zabrakło i tego pomnika.

  Tradycje naftowe w Krośnie... patrząc "z zewnątrz" są znikome. Jakkolwiek Ignacy wielkim odkrywcą był, to poza jego pomnikiem i grafiką na prywatnej kamienicy Towarzystwa Zaliczkowego, ślady naftowe w samym mieście się kończą.
  Co innego w Bóbrce, Zręcinie itd. Ale to już chyba wykracza poza ulotkę i mapkę.

  I jeszcze, tak się zastanawiam... co autor miał na celu? Wyśmiać CDS? Odstraszyć turystów? Zaszkodzić właścicielom restauracji i lokali w rynku? "Zły to ptak, co własne gniazdo kala" więc świadectwo autorowi wystawia ta mądrość ludowa:)

  Zgłoś nadużycie dziadek czwartek, 30, czerwiec 2016 15:29 Link do komentarza
 • złapał Chińczyk żabę

  O ile się orientuję to cds generuje gigantyczne koszty wbrew szumnym zapowiedziom o "samofinansowaniu". Natomiast jeśli obiekt raz jest oznaczony jako muzeum a raz jako ...jakieś "coś" to chyba wolno to trochę wysmiać? Wyglada na to że pod pozorem promocji miasta promuje się jedna spółkę ograniczając informacje o alternatywnych atrakcjach dla turystów. Może ktoś powinien się tym poważnie zająć?

  Zgłoś nadużycie złapał Chińczyk żabę czwartek, 30, czerwiec 2016 12:15 Link do komentarza
 • eneduerabe

  Z tego co wiem, od mniej-więcej pięciu lat Krosno "stawia na szkło". Budowa CDS pozwoliła miastu rozwinąć się turystycznie, a kolejka, choć faktycznie czasem pustawa, jest bardziej dla turystów, niż dla mieszkańców.
  Podobne jak ulotka - jest dla turystów - ma do tej kolejki zachęcać. Dlatego nie dziwi ani objętość poświęcona na CDS ani szeroko ujęte jego atrakcje. Brak ikonki "muzeum" przy CDS mnie nie dziwi - nie jest to przecież typowe, "kapciane" muzeum.

  Pomijając czepliwe uwagi autora tekstu, jego metafory i porównania do " działań antyszpiegowskich" i "przygotowań do okupacji" są niesmaczne.

  Zgłoś nadużycie eneduerabe czwartek, 30, czerwiec 2016 11:44 Link do komentarza
 • Śmieszek

  Wesołe to miasteczko :)

  Zgłoś nadużycie Śmieszek środa, 29, czerwiec 2016 13:51 Link do komentarza
 • Piotr.

  Zapraszamy do Prywatnego Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych w Krośnie codziennie dysponujemy angielskojęzycznym przewodnikiem.

  Zgłoś nadużycie Piotr. środa, 29, czerwiec 2016 13:47 Link do komentarza
 • jj

  prosze sprobowac umówi sie na zwiedzanie cds z anglojęzycznym przewodnikiem. Po raz drugi gościmy grupę wolontariuszy z Brazyli, Tajlandii i wydawac by sie mogło sezon turystyczny w pełni, nam sie nie udało. Odpowiedz w cds przeciez jest sezon urlopowy i pracownicy sa na urlopach. Mozemy przyjsc rano i poczekac, jesli nie zbierze sie grupa to przewodnik oprowadzi nasze turystki.

  Zgłoś nadużycie jj środa, 29, czerwiec 2016 11:56 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?