Logo
Wydrukuj tę stronę

Hello Krosno: największa w Polsce makieta dla niewidomych!

  • Autor:   Piotr Dymiński
  • poniedziałek, 27, styczeń 2020 15:51
  • wielkość czcionki - - + +
  • 6 komentarzy
Hello Krosno: największa w Polsce makieta dla niewidomych! Fot. KrosnoCity.pl

W Krośnie powstała ogromna, odlana z brązu makieta przedstawiająca rzekomy wygląd miasta z przeszłości. Projekt oczywiście dofinansowany i tak dalej. Zapewne w rankingach wpływa na wysoką pozycję naszego miasta, dzięki "pozyskaniu funduszy", "atrakcji kulturalnej i turystycznej", czy "podnoszenia jakości życia niepełnosprawnych". Tylko, czy kogoś obchodzi, że zrobiono kompletnie niefunkcjonalnego "misia"?

REKLAMA


Miś" Barei był ze słomy. Nasz jest lepszy, z brązu odlany! To NAJWIĘKSZA tego typu makieta w Polsce!

Ta makieta opisana jest między innymi w alfabecie Braille’a, którym posługują się osoby niewidome. Dlaczego? Bo takie makiety zabytkowych, historycznych, niezwykłych budowli, robi się na ogół dla osób niewidomych.

Taka osoba może "od ręki" przeczytać opis, a także podziwiać obiekt, poznawać jego detale, poprzez dotyk. Tak jest praktycznie wszędzie z podobnymi odlewami, polecam np. barbakan i sukiennice w Krakowie. Wszędzie, ale oprócz “małego Krakowa" - Krosna. Bo w Krośnie makieta jest NAJWIĘKSZA. Dzięki temu prostemu zabiegowi nie sposób dotknąć poszczególnych obiektów! Owszem, dzieci wspinają się i dotykają, ale czy wyobrażacie sobie niepełnosprawnego, z białą laską, który wspina się po studni, by dotknąć Wieżę Farną opisaną Brailem? No ja - nie bardzo.

Na monumentalną miniaturę wydano 220 000 zł, w tym ponad 176 000 zł. dofinansowania, a ponad 40.000 zł z kasy miasta. Pamiętajcie o tym, gdy usłyszycie, że nie ma gdzieś na osiedlu pieniędzy na parking, latarnię czy kawałek chodnika.

Piotr Dymiński

© KrosnoCity.pl 2008 - 2020