KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Drewno czy korek? Co wybrać na podłogę?

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

Drewniane podłogi, choć popularniejsze od korkowych, nie zawsze sprawdzają się lepiej. To, który z tych dwóch materiałów wybrać, rzadko jest kwestią oczywistą. Warto więc bliżej poznać wady i zalety obu rozwiązań, ich ograniczenia i atuty. I to nie te, o których mówią specjaliści od marketingu, ale te, o których wiedzą profesjonaliści.

REKLAMA


Drewno, korek i woda
Deski podłogowe można na kilka sposobów chronić przed szkodliwym wpływem wilgoci. Obecnie najczęściej stosuje się olejowanie i po tym zabiegu faktycznie znacząco spada chłonność drewna. Nie jest ona jednak zerowa: podłogę z drewna olejowanego można ułożyć choćby w łazience, ale tylko pod warunkiem, że wentylacja jest tam idealna. Generalnie więc lepszym rozwiązaniem będzie w takim przypadku korek, który z natury nie jest nasiąkliwy, a poza tym impregnuje się go inną techniką niż drewno, co sprawia, że woda w praktyce w ogóle nie styka się z jego powierzchnią.

Estetyka nieoczywista
Podłogi korkowe są stosowane rzadziej i z tego powodu nie wszyscy wyobrażają sobie, jak mogą one wyglądać, a tutaj opcji jest kilka. Prosta, lakierowana posadzka korkowa w ogóle może nie mieć widoczny łączeń, a po zastosowaniu fabrycznie impregnowanych paneli korkowych ich wzór wcale nie będzie mniej estetyczny. Korek jednak zwykle nie jest agresywnie barwiony, natomiast deski podłogowe mogą być wykonywane praktycznie w dowolnym kolorze (co można zobaczyć na drexpol.com.pl). Najczęściej oczywiście wybierane są te w barwach naturalnego drewna, ale to i tak więcej możliwości niż w przypadku korka. Nie można jednak powiedzieć, że absolutnie ładniejsze są drewniane podłogi. Korek ma specyficzny urok i nie daje zwykle aż tak dużych możliwości modyfikacji aranżacji.

Nie tylko wygląd
W przypadku podłóg korkowych ich olbrzymią zaletą jest dobra izolacja akustyczna. Elastyczny korek bowiem świetnie tłumi dźwięki, zatem jest to po prostu wykonanie cichsze. Drewno, choć też pod tym względem nie wypada tragicznie, tłumi dźwięki wyraźnie słabiej. Zgoda – w przypadku domów parterowych ma to umiarkowane znaczenie, ale już przy wykańczaniu podłóg na piętrze nagle okazuje się, że ta cecha może mieć decydujące znaczenie.

Korek, drzewo i ciepło
Korek jest generalnie materiałem, który na ciepło nieszczególnie reaguje. Drewno wręcz przeciwnie. Korkowe podłogi można niemal bez ograniczeń układać tam, gdzie funkcjonuje ogrzewanie podłogowe, a jeśli chodzi o podłogi drewniane, to wymaga to szeregu trudnych technicznie i kosztownych przygotowań. Niekiedy mówi się, że drewno po prostu nie nadaje się tam, gdzie działa podłogówka – to nie do końca prawda, ale faktem na pewno jest, że w przypadku korkowej podłogi całą sprawa bardzo się uprości.

 

  • autor: Redakcja

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?