KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Ocieplanie domu od wewnątrz - czy warto?

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

Ocieplanie domu od wewnątrz to jedno z rozwiązań, które umożliwia poprawę izolacji cieplnej domu. Jest jednak stosowane znacznie rzadziej niż izolacja zewnętrzna - niesie za sobą więcej ryzyka i trudności w montażu. Sprawdź, co musisz wiedzieć przed ocieplaniem domu od wewnątrz i na co warto zwrócić szczególną uwagę.

REKLAMA


Kiedy konieczne jest ocieplanie domu od wewnątrz?
Ocieplanie domu od wewnątrz to czasami jedyne rozwiązanie, które umożliwia poprawę izolacji ścian. Kiedy ocieplanie domu od wewnątrz jest konieczne? Kiedy właściciel domu nie może lub nie chce zniszczyć elewacji, jeśli budynek znajduje się pod nadzorem konserwatora, jeżeli dom jest częścią zabudowy szeregowej lub bliźniaczej, a pozostali mieszkańcy nie wyrażają ochoty na ocieplenie budynku.

Problemy związane z metodą ocieplania ścian od wewnątrz
Należy pamiętać, że ocieplanie od wewnątrz wiąże się z pewnym ryzykiem. Jednym z nich jest wyższa temperatura w miejscu, gdzie nie ma ocieplenia, czyli przy ścianach zewnętrznych i przy stropach. Kolejnym problemem związanym z metodą ocieplania ścian od wewnątrz jest możliwość uszkodzenia ścian spowodowana zamarzającą w murze wodą.

Ponadto przy ociepleniu wewnętrznym ściana jest chłodniejsza i podatna na niekorzystne oddziaływanie związane z niską temperaturą. Jeżeli ściana uległa zawilgoceniu, ewentualne szkody wyrządzone przez mróz mogą być powodem uszkodzenia konstrukcji.

Dowiedz się o czym warto jeszcze pamiętać ocieplając dom od wewnątrz z artykułu https://purios.com/blog/ocieplenie-scian-od-wewnatrz-czym-i-kiedy-wykonac

Paroizolacja pianką poliuretanową
Ocieplanie domu od wewnątrz wiąże się z koniecznością ochrony przed zawilgoceniem. Przedostawaniu się pary wodnej z wnętrza mieszkania lub domu przeciwdziała paroizolacja odpowiednim materiałem dopasowanym do rodzaju wykorzystanego tworzywa ociepleniowego. Para wodna przenika inaczej w przypadku styropianu czy wełny mineralnej, co spowodowane jest różnym stopniem kondensacji pary wodnej.

Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie dwóch materiałów do ocieplenia, np. folii paroizolacyjnej oraz pianki poliuretanowej (przy ocieplaniu od wewnątrz sprawdzi się pianka otwartokomórkowa Purios FR). Takie połącznie będzie stanowić skuteczną izolację. Zwłaszcza że pianka charakteryzuje się wysokim oporem dyfuzji, czyli przepuszczalności pary wodnej.

Czym są mostki termiczne i jak ich uniknąć?
Podczas ocieplania ścian wewnętrznych, często obserwowanym zjawiskiem są mostki termiczne, czyli miejsca w przegrodach zewnętrznych, które powodują ucieczkę ciepła z domu. Aby ich uniknąć, oprócz ściany zewnętrznej warto izolować także przegrody, czyli ściany przyległe do ściany zewnętrznej oraz strop pod i nad pomieszczeniem.

Jeśli czynność ta jest niemożliwa do wykonania, na prostopadłej ścianie należy umieścić klin z ociepleniowego materiału. Dzięki temu ciepło nie będzie uciekać.

Ocieplanie od środka tylko części domu
Jeśli planujesz ocieplanie wewnętrzne w budynku wielorodzinnym, pamiętaj, że nie masz wpływu na izolację przegród w pomieszczeniach, które nie należą do ciebie. Podczas ocieplania od środka tylko części domu wpłynie to na sąsiadujące stropy oraz ściany. Ciepło i wilgoć inaczej rozłoży się na ścianie znajdującej się przy chłodniejszym pomieszczeniu, inaczej - przy cieplejszym.

Jakiekolwiek błędy przy ocieplaniu domu od wewnątrz mogą doprowadzić do pojawienia się pleśni lub grzyba. Prawdopodobnie nie osiągnie się także optymalnych efektów. Każde obliczenia konstrukcyjne odnoszą się do całego domu. Jeśli więc izolacja obejmuje tylko część budynku, a w mieszkaniu obok panuje niska temperatura - termoizolacja nie przyniesie spodziewanych efektów.

Praca dla fachowca - projekt ocieplenia domu
Proces izolacji warto powierzyć odpowiednio wykwalifikowanym osobom, które zminimalizują ewentualne błędy przy ocieplaniu domu od wewnątrz. Ekspert w dziedzinie wykona odpowiedni projekt ocieplenia domu, w którym zawrze niezbędne obliczenia związane z fizyką budowli i sprawdzi, czy nie wystąpi niepożądana kondensacja pary.

Pamiętaj, że źle wykonane ocieplenie wewnętrzne może doprowadzić do skraplania się wody na ścianach i rozwoju pleśni. Z tego powodu warto powierzyć to zadanie profesjonalistom (najlepiej autoryzowanym wykonawcom).

  • autor: Redakcja

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?