KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Czy znasz zasady prawidłowej segregacji odpadów pobudowlanych?

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

Budowa, rozbudowa czy remont zawsze wiążą się z powstawaniem dużej ilości różnego rodzaju odpadów budowlanych, które muszą być odpowiednio zagospodarowane. Wyrzucenie ich do pojemnika na śmieci komunalne czy wywiezienie do lasu, jest nielegalne i wiąże się z surowymi karami. Jak zatem prawidłowo segregować pobudowlane odpady oraz jak w legalny i bezpieczny sposób się ich pozbyć? Wszystko opisujemy w poniższym artykule.

REKLAMA


Czym są odpady budowlane?

Zacznijmy od tego, czym są odpady budowlane. Nazywane są nimi wszystkie śmieci, które powstają w czasie prac przy budowie lub remoncie mieszkań, domów i innych budynków, a także przy ich ocieplaniu i rozbiórce oraz przy montażu i demontażu instalacji.

Najczęściej takie zanieczyszczenia dzielone są na 3 grupy:

- gruz czysty – pozostałości z betonu, gruz ceglany oraz gruz betonowy z rozbiórek i remontów,
- gruz zmieszany - odpady zmieszane z betonu, gruzu ceglanego, pozostałości ceramicznych i elementów, takich jak: kawałki płyt gipsowo-kartonowych czy płytki ceramiczne.
- gruz zanieczyszczony – odpady zmieszane z gruzu oraz kartonu, folii malarskiej, kawałków paneli podłogowych itp.

Do odpadów budowlanych zaliczane jest również drewno, szkło, aluminium czy metale. Część z tego typu zanieczyszczeń może zostać powtórnie przetworzona w procesie recyklingu, jednak odpady, które stanowią zagrożenie dla środowiska, trafić muszą do odpowiedniej utylizacji.

W jaki sposób możemy segregować odpady pobudowlane?

Aby móc legalnie i bezpiecznie segregować pobudowlane odpady, zaopatrzyć trzeba się w specjalnie do tego przeznaczone kontenery na odpady. Takie pojemniki służą przechowywaniu i transportowaniu materiałów sypkich i pylących się, takich jak np. gruz, gips czy piasek. Przy mniejszej ilości zanieczyszczeń, warto zaopatrzyć się w worki BigBag, które stanowią elastyczne pojemniki na odpady, wykonane z tkaniny polipropylenowej. Skąd wziąć takie kontenery lub worki? Bardzo łatwo zamówić je można w firmie, która zajmuje się wywozem budowlanych i poremontowych odpadów, np. w gruzo.pl. W odpowiednim czasie należy skontaktować się z daną firmą i podać szacowaną ilość odpadów. Kontenery mają zazwyczaj różne wielkości, dzięki czemu łatwo dopasować je można do rodzaju i wielkości zanieczyszczeń.

Odpowiednia segregacja i składowanie to jednak nie wszystko, zadbać trzeba także o właściwy wywóz gruzu oraz innych budowlanych i poremontowych odpadów. Dzięki specjalnie przeznaczonym do transportu tego rodzaju zanieczyszczeń pojazdom, gruzo.pl odbiera je, dba także o stosowne ich posortowanie oraz bezpieczną utylizację. Często zdarza się również tak, że dane poremontowe pozostałości nadają się do ponownego przetworzenia, dlatego poddawane są procesowi recyklingu.

Dlaczego warto prawidłowo segregować pobudowlane odpady?

Dzięki prawidłowej segregacji odpadów, wiele z nich, po odpowiedniej obróbce może zostać ponownie wykorzystanych. Na przykład gruz jest idealnym do tego materiałem. Po stosownej selekcji i po skruszeniu, gruz staje się na nowo pełnowartościowym materiałem budowlanym. Może być on stosowany np. do budowy dróg i placów, zagęszczania gruntu, produkcji zapraw budowlanych, podsypki pod bruk, podkładu nawierzchni placów, podjazdów i torowisk, jak również do utwardzania poboczy czy wykonywania konstrukcji ziemnych, takich jak nasypy lub wały. Co więcej, dzięki takim działaniom ograniczana jest eksploatacja zasobów naturalnych.

Segregowanie budowlanych i poremontowych odpadów w kontenerach stanowi najlepsze z możliwych rozwiązań, szczególnie jeśli ilość tego typu zanieczyszczeń jest duża. Tym bardziej, że niezastosowanie się do przepisów określonych w ustawie o odpadach grozi poważnymi karami, w tym także finansowymi. Warto wtedy skorzystać z oferty profesjonalnej firmy, która nie tylko wynajmuje kontenery na śmieci, ale także odbiera i transportuje je do miejsca stosownego przeznaczenia. Przy wyborze takiej firmy, zwróćmy uwagę, czy dysponuje ona odpowiednimi pozwoleniami i koncesjami.

  • autor: Redakcja

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?