Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

Rośliny doniczkowe, które ratują nas od zanieczyszczeń

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

Wybierając kwiaty doniczkowe do domu czy biura zazwyczaj kierujemy się ich wyglądem nie zdając sobie sprawy z ich wspaniałych właściwości. Niektóre rośliny posiadają zdolność absorbowania toksyn i szkodliwych dla człowieka substancji z powietrza, którym oddychamy!

REKLAMACzy rośliny doniczkowe są potrzebne w naszym życiu?
Odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna: oczywiście, że TAK! Kwiaty to nie tylko doskonała forma dekoracji i wprowadzenia miłego i naturalnego elementu do naszych wnętrz - dzięki kwiatom, nasze powietrze jest dużo czystsze i lepiej nawilżone. Rośliny mają zdolność pochłaniania dwutlenku węgla i wydzielania tlenu co sprawia, że są one niezastąpione.

Poza tym posiadają właściwości terapeutyczne, koją nasze nerwy i pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie. Doskonale nawilżają powietrze oraz wchłaniają wiele zanieczyszczeń przez aparaty szparkowe podczas procesu oddychania. Niektóre gazy wsiąkają w glebę, a następnie są absorbowane przez korzenie roślin. Nie bez powodu są także nazywane "zielonymi filtrami" - posiadają właściwości odfiltrowywania powietrza z licznych substancji szkodliwych, które są niewidoczne gołym okiem.

Niektóre z nich to:
- benzen - jedna z najgroźniejszych trucizn przemysłowych używana do produkcji tworzyw sztucznych, farb i lakierów; jest bardzo szkodliwa dla ludzkiego organizmu, bywa nawet rakotwórcza,

- trichloroeten - substancja równie toksyczna co benzen, używana do produkcji rozpuszczalników oraz do czyszczenia chemicznego,

- ksylen - kolejna trucizna stosowana do produkcji lakierów oraz środków do konserwacji drewna,

- toluen - składnik wielu farb oraz środków czyszczących; można go również spotkać w składzie naszych ulubionych perfum,

- amoniak - często stosowany w domach do czyszczenia, m.in. piekarników, odświeżania biżuterii, a także wywabiania plam. Wdychanie zbyt dużych ilości tej substancji może prowadzić to bezdechu, bólu głowy, a w skrajnych przypadkach do obrzęku płuc,

- formaldehyd - składnik konserwujący często używany w kosmetykach codziennego użytku jak np. kremach, dezodorantach, szamponach czy lakierach do paznokci,

- smog elektromagnetyczny - jest to promieniowanie emitowane przez urządzenia elektryczne, takie jak kuchenki mikrofalowe lub telefony komórkowe.

Jakie rośliny chronią nas przed szkodliwymi substancjami?
Rośliny doniczkowe doskonale dezaktywują wiele szkodliwych dla nas substancji znajdujących się w powietrzu, którym oddychamy. Ponadto niwelują działanie drobnoustrojów oraz alergenów. Niestety nawet najbardziej zadbane i najczystsze mieszkania nie są w stanie uchronić się przed nimi. Aby jednak obniżyć ich poziom w powietrzu, należy często wietrzyć pomieszczenia oraz zakupić kilka kwiatów doniczkowych. Ta zbawienna zdolność roślin została udowodniona naukowo już kilkanaście lat temu. Niektórzy naukowcy obliczyli nawet, iż na każde dziesięć metrów kwadratowych pomieszczenia powinna przypadać jedna roślina doniczkowa.

Które rośliny powinno się wybrać do domu lub biura, aby oczyścić i nawilżyć nasze powietrze? Poniżej lista kilku kwiatów, które są łatwo dostępne i można je kupić w większości kwiaciarni lub innych sklepów.

1. Paproć - dawno zapomniana paprotka, którą uwielbiały jeszcze nasze mamy i babcie. Moda na paprotki powoli powraca, a to za sprawą jej wspaniałego wyglądu oraz nieskomplikowanej pielęgnacji. Paproć lubi raczej zacienione stanowiska i źle znosi zbyt bezpośrednie słońce. Nie będzie się więc dobrze czuła na okiennym parapecie. Należy ją regularnie podlewać, a także zraszać liście, by roślina zbyt szybko nie uschła.

2. Skrzydłokwiat - to dość popularna roślina, która charakteryzuje się długimi, lekko zwisającymi, lancetowatymi liśćmi w kolorze ciemnej zieleni. Kwitnie zazwyczaj na biało, a jej kwiaty wystają ponad gęste liście. Kwiat lubi żyzne i próchnicze podłoże, można go jednak uprawiać bez donicy w pojemniku z wodą.

3. Fikus - fikus znany również jako benjaminek może osiągać nawet do dwóch metrów wysokości. Jego drobne, zielone listki zwisają z licznych gałązek, które oplatają pojedynczy pień. Fikusy lubią jasne pomieszczenia, jednak zbyt duża ekspozycja na słońce im nie służy. Będą się dobrze czuły ustawione na podłodze pod oknem, jednak nie na parapecie. Należy dbać o odpowiednie nawilżenie, podlewać je regularnie jednak w małych ilościach. Jeśli donica będzie zbyt mała kwiat nie będzie miał możliwości rozrastania się i może uschnąć - należy sprawić mu odpowiedniej wielkości doniczkę.

4. Daktylowiec kanaryjski lub tzw. palma królewska - piękna, ażurowa palma doskonale będzie wyglądać w każdym salonie. Jej wspaniałe, ciemnozielone liście mogą osiągać wysokość nawet do dwóch metrów. Palma powinna rosnąć na stanowisku słonecznym lub delikatnie zacienionym. Lubi regularne podlewania w małych ilościach oraz częste zraszanie liści.

Rośliny doniczkowe w naszych domach nie spełniają jedynie funkcji dekoracyjnej, ale przede wszystkim wpływają pozytywnie na nasze samopoczucie. Warto mieć ich przynajmniej kilka, być oddychać pełną piersią bez obawy o jakiekolwiek zanieczyszczenia.

Artykuł przygotowała Ogrodolandia mająca w ofercie min. Donice z systemem nawadniania: https://ogrodolandia.pl/donice-z-systemem-nawadniania

 

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

Przeczytaj dodatkowo

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj