KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Jak skutecznie pielęgnować i czyścić tapicerowane fotele i sofy?

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

Meble tapicerowane są niezwykle popularne i niemal każdy ma w mieszkaniu choć jeden przedmiot tego rodzaju. Są to produkty wytrzymałe, ale w zależności od typu obicia z różną odpornością na zabrudzenia. Warto wiedzieć, jak skutecznie dbać o tapicerkę, by móc cieszyć się estetycznymi czystymi meblami.

REKLAMA


Preparaty do czyszczenia
Do utrzymania mebli tapicerowanych w czystości niezbędne są specjalne preparaty do usuwania plam. Niektóre sklepy meblarskie od razu przy zakupie foteli i kanap proponują specjalne środki do pielęgnacji produktów. Jak się jednak okazuje, pianę do prania mebli tapicerowanych można przygotować samodzielnie w domu. Wystarczy zmieszać proszek do prania z ciepłą wodą. Dobór właściwych proporcji daje w efekcie specjalną pianę, która świetnie radzi sobie z usuwaniem zabrudzeń na tapicerce. Ważne jest to, by przed nałożeniem na materiał środków piorących, dokładnie odkurzyć mebel. Dzięki temu nic nie przyklei się do mokrej substancji.

Próba działania środków czyszczących
Meble tapicerowane pokryte są różnymi materiałami. Środki czyszczące mogą reagować na konkretne rodzaje obicia w odmienny sposób. Dlatego tak ważne jest to, by przed przystąpieniem do prania całego mebla, wypróbować substancję czyszczącą w niewidocznym miejscu. Jeśli środek nie niszczy materiału, można nim wyczyścić całą tapicerkę. Środki piorące należy nakładać centralnie na miejsce zabrudzenia i delikatnie wklepywać je w plamę. Potem, wystarczy zebrać brud wilgotną ściereczką. Trzeba również pamiętać, że po zmyciu zabrudzenia, należy kilkakrotnie przetrzeć tapicerkę czystą wilgotną szmatką. Bardzo istotne jest, by zebrać z tapicerki cały środek czyszczący. W ten sposób uniknie się płowienia materiału. Obecnie modne są fotele w mocnych, nieraz ekstrawaganckich kolorach, jak np.: https://www.meble-cezar.pl/meble-tapicerowane, dlatego dbanie o barwę jest niezwykle ważne. Dzięki zachowaniu intensywnego, oryginalnego koloru meble wyglądają modnie i estetycznie.

Ochrona przed domowymi pupilami
Mając w domu zwierzaka, warto od razu zdecydować się na meble z tapicerką plamoodporną. Dzięki temu wszelkie zabrudzenia spowodowane przez zwierzęta będzie można z łatwością usunąć. Świetnym rozwiązaniem jest również dokupienie zdejmowanych pokrowców, które można wyprać w pralce. W ten sposób bardzo prosto można zadbać o trwałość tapicerki. Często problemy z pielęgnacją mebli tapicerowanych mają właściciele kotów. W takich wypadkach warto oduczyć zwierzaka wskakiwania na kanapę i fotele. Pomocne w tym celu są preparaty odstraszające koty, którymi spryskuje się nogi mebli. Poza tym warto kupić kotu własne legowisko i drapak, dzięki temu zwiększy się szansa na to, że nie będzie on wylegiwał się na tapicerowanej kanapie, albo nie drapał fotela.

Czyszczenie i pielęgnacja mebli tapicerowanych wymaga niemałej uwagi. Bardzo ważne jest to, by usuwać plamy zaraz po ich pojawieniu się. Dodatkowo, trzeba pamiętać, by prać i czyścić tapicerkę w odpowiedni sposób. Dzięki znajomości zasad pielęgnacji mebli można cieszyć się pięknymi materiałami przez długi czas.

 

  • autor: Redakcja

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?