Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

Jak pielęgnować okna PVC, aby wyglądały jak nowe?

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

Okna PVC słyną z łatwości w pielęgnacji oraz braku konieczności przeprowadzania specjalistycznych zabiegów konserwacyjnych, dlatego wielu osobom wydaje się, że po zakupie i montażu mogą być pozostawione same sobie. Jak się jednak okazuje, jest to jedynie część prawdy. Owszem, w przeciwieństwie do stolarki drewnianej, modele plastikowe nie muszą być malowane i konserwowane z zastosowaniem specjalistycznych technik i preparatów, jednak aby przez długie lata zachowały swoje właściwości i wygląd, potrzebują nieco uwagi.

REKLAMAPo zakupie okien PVC
Pierwszą, fundamentalną dla trwałości stolarki okiennej kwestią jest fachowy montaż, dlatego w tym akurat wypadku nie ma sensu oszczędzać. Najlepiej od razu zamówić ekipę doświadczonych fachowców, która tak dobierze zastosowane w pracy materiały i uszczelnienia, aby osiągnąć optymalne parametry użytkowe.

Kiedy już okna PVC zostaną założone, o ile nie zostało to zrobione wcześniej, trzeba niezwłocznie usunąć z profili folię ochronną. Jeśli zostawimy ja na dłużej, wbrew czasami pokutującemu przekonaniu, nie tylko nie ochronimy framug przed zniszczeniem, ale wręcz narazimy je na uszkodzenie. Pod wpływem działanie promieni słonecznych folia może bowiem tak mocno przylgnąć do okna, że jej usunięcie będzie wymagało czasochłonnego zdrapywania, które może zaowocować porysowaniem powierzchni.

Pielęgnacja okien PVC
Jak każde inne, okna PVC, wymagają regularnego mycia. Z powodzeniem można tu stosować ogólnodostępne środki do szyb, a przy ich braku wykorzystać wodę z płynem do mycia naczyń, a nawet z sokiem z cytryny. Należy jedynie uważać, aby nie nie stosować żadnych ostrych skrobaczek ani innych narzędzi, które mogłyby trwale zarysować powierzchnię. Najlepiej użyć ściereczki z mikrofibry, bawełnianej lub zwykłych, papierowych ręczników. Ponadto, raz do roku warto dokonać przeglądu i konserwacji okuć oraz elementów ruchomych. Zapewni to łatwość otwierania okna PVC oraz zapobiegnie przedwczesnemu zużyciu. Jak jednak sugeruje przedstawiciel producenta okien Hensfort, dla uzyskania optymalnego efektu najlepiej stosować smar lub olej maszynowy bez dodatku żywic i kwasów.

Zabezpieczenie okien na czas remontu
W każdym domu co jakiś czas odbywa się remont. Na ten okres okna PVC powinny być odpowiednio zabezpieczone, aby nie uległy uszkodzeniu lub zarysowaniu. Najlepiej szczelnie zakryć je folią, dzięki czemu nie pobrudzą się pianką montażową, klejem, farbą ani innymi środkami. Ewentualne plamy od zaprawy tynkarskiej czy innych środków należy bezzwłocznie usunąć, przy czym lekkie zabrudzenia ram można przemyć wodą z dodatkiem delikatnych środków myjących, natomiast w przypadku silniejszych, warto poprosić o pomoc fachowca z punktu serwisowego. Takie osoby zwykle dysponują specjalistycznymi preparatami, które umożliwiają usunięcie najcięższych nieczystości bez uszkodzenia okna.

Okna PVC – dodatkowe wskazówki
Dobre okna PVC to poważna inwestycja, dlatego należy o nie odpowiednio dbać każdego dnia. Przede wszystkim nie powinno się oddziaływać na nie żadnymi ciężarami. Między innymi nie wolno otwartego skrzydła okiennego dociskać na siłę do ściany ani wkładać żadnych przedmiotów pomiędzy skrzydło a futrynę aby w ten sposób je zablokować. Ponadto, jeżeli w domu są małe dzieci, warto rozważyć zainstalowanie elementów blokujących niepożądane otwarcie. W ten sposób zadbamy nie tylko o same okna PVC, ale również o bezpieczeństwo naszych pociech. Wreszcie, w przypadku silnego wiatru nigdy nie pozostawiajmy uchylonych okien, ponieważ mogą zostać wyrwane z zawiasów.

 

1 komentarz

  • Effect

    Najważniejsza kwestia to odpowiednie "zaopiekowanie" się oknami od wewnętrznej strony. Mało kto wie, jednak wybór odpowiedniej rolety również wpływa na czystość okien. Znalazłem na http://markiza.pl rolety na wymiar, które idealnie zakryją brud w domu - wersja dla leniwych :D

    Zgłoś nadużycie Effect piątek, 14, luty 2020 09:09 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

Przeczytaj dodatkowo

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj