Logo
Wydrukuj tę stronę

Jak położyć fototapetę?

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

Fototapety cieszą się coraz większą popularnością. Z chęcią naklejane są nie tylko w salonach, ale i sypialniach, pokojach dziecięcych, a nawet w kuchniach. Ich popularność wynika przede wszystkim z faktu, iż jest to element dekoracyjny pozwalający na osiągnięcie naprawdę oryginalnego i wyjątkowego efektu. Nie bez znaczenia jest również to, że na rynku dostępna jest bardzo szeroka oferta fototapet. I co ważne, można je położyć na ścianie samodzielnie. Ważne jednak, aby wiedzieć, jak to zrobić prawidłowo.

REKLAMA


Zanim zacznie się nakładanie fototapety

Zanim odpowie się na pytanie jak położyć fototapetę zacząć trzeba od czynności, które muszą poprzedzić ten proces. Oczywiście wszystko zaczyna się od wyboru i zakupu fototapety. Można to zrobić choćby w sklepie internetowym obrazyfoto.eu. Zakup fototapety w sklepie internetowym to nie tylko ogromny wybór wzorów i motywów, ale również atrakcyjne ceny. Po zakupieniu fototapety konieczne będzie skompletowanie wszystkich niezbędnych narzędzi potrzebnych do jej nałożenia.

Podstawa to oczywiście dobry klej. Bez niego nałożenie fototapety będzie po prostu niemożliwe. Ważne, aby był to klej wysokiej jakości i przeznaczony do naklejania fototapet. Klej musi być również dopasowany do okładziny ściennej. Poza klejem wyposażyć należy się również w dobry pędzel do nanoszenia kleju. Dobrze jeśli będzie on dość szeroki. Dodatkowo potrzebne będą jeszcze takie akcesoria jak czysta ściereczka, ostry nóż, poziomica oraz gumowy wałek, który posłuży do dociskania fototapety.

Przegotowanie podłoża

Nim dowiesz się, jak kłaść fototapetę musisz wcześniej wiedzieć jak prawidłowo przygotować podłoże. Fototapety nigdy nie można kłaść na zabrudzoną ścianę. Dlatego wcześniej należy ją dokładnie oczyścić. Ściana musi być czysta, gładka oraz sucha. Ważne jest także, aby uzupełnić ewentualne ubytki znajdujące się na ścianie. Wykorzystać można do tego gips szpachlowy.

Po uzupełnieniu ubytków nie można zapomnieć o dokładnym wyszlifowaniu tych miejsc. Jeśli ścianę stanowi płyta gipsowo-kartonowa to ważne jest, aby taką ścianę zagruntować. Bardzo często zdarza się, że fototapeta ma być położona na ścianie, na której znajduje się farba. Taką ścianę należy dokładnie umyć mydłem malarskich. Jeśli natomiast na ścianie znajduje się tapeta, to trzeba ją usunąć.

Przyklejanie fototapety

Na początku na ścianie można nakreślić linie, które określać będą pole, w którym naklejona ma zostać fototapeta. Takie rozwiązanie może znacznie ułatwić pracę. Do tego celu warto zastosować poziomicę. Dzięki temu będzie się miało pewność, że linie będą proste i równe. W nakładaniu fototapety bardzo ważne znaczenie ma strona, od której to nakładanie się zaczyna.

Fototapetę zawsze należy kleić od sufitu. Następnie równomiernie należy przechodzić w dół przy systematycznym dociskaniu fototapety. Ważne jest także, aby nakładać ją w sposób fragmentaryczny. Każdy kawałek dociskać można wspomnianym gumowym wałkiem. Dociskanie wałkiem nie może być przypadkowe. Należy to robić od środka do brzegów i od góry do dołu. Podczas klejenia fototapety mogą pojawić się pęcherzyki powietrza.

Można je usunąć, nakłuwając je igłą, a następnie dociskając to miejsce gumowym wałkiem. Podczas pracy cały czas pamiętać należy również o usuwaniu na bieżąco nadmiaru kleju. Do tego celu wykorzystać można wilgotną szmatkę.

Rodzaj fototapet a sposób ich nakładania

Teraz już wiesz jak przykleić fototapetę. Musisz jednak wiedzieć również, że na rynku dostępne są różne rodzaje fototapet. Mowa tu choćby o fototapetach lateksowych, fizelinowych czy samoprzylepnych. Do każdego z tych rodzajów podejść trzeba nieco inaczej. Najtrudniej wygląda sytuacja z fototapetami lateksowymi. W celu ich naklejenia klej nałożyć należy nie tylko na fototapetę, ale również na ścianę.

Dodatkowo pamiętać trzeba, aby fototapety nie naklejać od razu po nałożeniu kleju. Należy odczekać kilka chwil, aby klej wniknął w strukturę fototapety. Nieco łatwiej jest w przypadku fototapet fizelinowych. W tym przypadku klejem smaruje się tylko ścianę. Do posmarowanej klejem ściany wystarczy przykładać fototapetę i dociskać się gumowym wałkiem. Na koniec wspomnieć trzeba o bardzo ważnej rzeczy. Nakładając fototapetę, nigdy nie można jej dociskać ręką. To prosty sposób na to, aby powstały na niej nieestetyczne ślady.

  • autor: Redakcja
© KrosnoCity.pl 2008 - 2021