KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Czyszczenie i dezynfekcja podłóg w marketach - jak przebiegają

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

Od początku pandemii koronawirusa ogromnie wzrosło znaczenie czystości sklepów, w tym oczywiście wielkopowierzchniowych. Odwiedzane są przez tysiące klientów i zachowanie czystości w warunkach zagrożenia jest bezwzględną koniecznością. Jak to się odbywa?

REKLAMA


Czyszczenie i dezynfekcja podłóg w markecie

Podłogi w marketach wykonane są z płytek ceramicznych o gładkiej lub chropowatej powierzchni, ale umożliwiającej łatwe przemieszczanie wózka. Muszą też posiadać wysoki stopień odporności na zużycie, gdyż markety odwiedzane są codziennie przez tysiące klientów, którzy wnoszą na obuwiu piasek, błoto, kurz i topniejący śnieg. Codzienne czyszczenie podłogi w markecie jest podstawową metodą jej konserwacji.

W czasie pandemii jednak samo czyszczenie jest niewystarczające. Potrzebna jest również dezynfekcja. Czyszczenie jest procesem prowadzonym z wykorzystaniem maszyn czyszczących i przeznaczonych dla nich środków myjących. Zapobiega rozprzestrzenianiu się drobnoustrojów i utrzymanie powierzchni w czystości. Natomiast dezynfekcja to proces unicestwiania bakterii, wirusów i innych drobnoustrojów z czyszczonej powierzchni z użyciem profesjonalnych środków chemicznych, przeznaczonych do danego rodzaju maszyny.

Maszyny do czyszczenia podłóg w marketach

Markety mają różną powierzchnię, od małej i średniej (dyskonty) do dużej (hipermarkety). W zależności od powierzchni podłogi w nich czyści się maszynami o różnych parametrach. Najlepszymi maszynami do mycia podłóg w marketach są szorowarki lub automaty szorująco - zbierające, do których montuje się odpowiednie szczotki lub pady dla danej powierzchni.

Szorowarka jest to urządzenie o konstrukcji jednotarczowej do czyszczenia podłogi na mokro, nieposiadające turbiny ssącej. Oznacza to, że roztwór myjący nie jest wciągany podczas czyszczenia i niezbędne jest osuszenie powierzchni za pomocą innego urządzenia, np. odkurzacza piorącego. Producenci często sprzedają takie urządzenia w zestawach, przykładowo szorowarka Numatic z odkurzaczem piorącym z rodziny Henry. Zestaw taki jest idealny do mycia i odkażania podłóg w mniejszych marketach

Automat szorująco - zbierający jest maszyną do mycia podłóg w średnich i dużych marketach. Zasilany jest bateryjnie. Zależnie od typu urządzenia automaty takie mają różną wydajność. Operator może regulować z poziomu panelu sterującego ilość podawanego roztworu środka chemicznego, a w niektórych urządzeniach także rozstaw szczotek lub padów. W największych hipermarketach wielkopowierzchniowych mają zastosowanie duże urządzenia, z siedziskiem dla operatora. Automaty szorująco - zbierające wyróżniają się myciem i osuszaniem podłogi za jednym przejazdem, a łatwy dostęp do podzespołów umożliwia ich bezproblemową obsługę. Mogą je jednak obsługiwać wyłącznie osoby po odpowiednim przeszkoleniu.

Środki czyszczące i dezynfekujące

Producenci maszyn i urządzeń czyszczących z reguły zalecają dla nich profesjonalne środki myjące i dezynfekujące. Można przeprowadzić najpierw proces odkażania, nanosząc na powierzchnię środek dezynfekujący i pozostawiając go na określony czas, następnie go zmyć i umyć podłogę, stosując środek czyszczący. Można zastosować tę metodę na mniejszych powierzchniach. Środki dezynfekujące sprzedawane są zwykle w formie koncentratu do sporządzania roztworu. W zależności od oczekiwanego rezultatu, rozcieńcza się koncentrat w stosunku od 2 do 10 proc. Niższe stężenie jest wystarczające do zlikwidowania bakterii już po kilkuminutowej aplikacji, natomiast stężenie wyższe i dłuższe pozostawienie na powierzchni eliminuje wirusy i grzyby.

Powierzchnie podłóg w dużych hipermarketach czyści się i dezynfekuje jednocześnie, stosując do automatów szorująco - zbierających profesjonalny preparat myjąco - dezynfekujący (biobójczy). Natomiast samo czyszczenie wykonuje się z użyciem środka, zawierającego określony zestaw substancji powierzchniowo czynnych, w postaci koncentratu w płynie lub w tabletkach. Te ostatnie są wyjątkowo wydajne, np. z jednej tabletki o wadze 75 gramów można przygotować od 40 do 60 litrów roztworu. Nie ma znaczenia stopień twardości wody. W opakowaniu jest 45 tabletek. Z 10 litrów koncentratu w płynie można przygotować jedynie 25 czterdziestolitrowych zbiorników roztworu o podobnym stężeniu.

Zastosowanie roztworu, poprzez wytworzenie powłoki antystatycznej, pozwala na pielęgnację i ochronę podłogi przed kolejnymi zabrudzeniami w jednym przebiegu.

  • autor: Redakcja

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?