KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Jak ochłodzić poddasze? Praktyczne sposoby na walkę z upałem

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

Poddasze to miejsce szczególnie narażone na przegrzewanie. W rozwiązaniu problemu pomoże zaciemnienie okien, odpowiednie wietrzenie pomieszczeń i sprawna klimatyzacja. Sprawdź jak pozbyć się problemu w pokoju na poddaszu w kilku prostych krokach.

REKLAMA


Dlaczego na poddaszu jest gorąco?

Konstrukcja dachu skośnego sprawia, że promienie słoneczne padają na niego niemal prostopadle. Pokrycie dachu szybko ulega nagrzaniu, a ciepło jest przekazywane do wnętrza pomieszczenia.

Dodatkowo ciepłe powietrze ma tendencję do unoszenia się ku górze budynku, gromadząc się właśnie na poddaszu. Na kumulowanie się ciepła wpływ może mieć również niewłaściwa wentylacja i cyrkulacja powietrza.

Jak ochłodzić poddasze - 3 porady

Odpowiedź na pytanie, jak ochłodzić pokój na poddaszu nie jest jednoznaczna. Polecamy zacząć od zasłonięcia okien i zadbać o odpowiednią cyrkulację powietrza. Kolejnym krokiem jest instalacja systemu klimatyzacji.

Oto 3 metody, które pozwolą Ci zadbać o komfortowe warunki we wnętrzu.

1. Zasłoń okna za pomocą zasłon i rolet.

2. Wietrz okna w nocy lub wcześnie rano.

3. Postaw na przenośną klimatyzację.

Klimatyzator przenośny na poddasze - szybkie i wydajne chłodzenie

W rozwiązaniu problemu pomocny będzie klimatyzator przenośny. Jest to rodzaj klimatyzatora, w którym wszystkie podzespoły są zamknięte w jednej obudowie.

W tym wariancie ciepłe powietrze jest transportowane na zewnątrz za pomocą rury wyrzutowej. Jej jeden koniec jest przytwierdzony do klimatyzatora, a drugi do okna lub otworu w ścianie.

Taka konstrukcja pozwala pozbyć się nadmiaru ciepła, co sprawia, że temperatura ulega obniżeniu. W tym samym czasie powietrze jest chłodzone przez zjawisko skraplania się pary wodnej.

Zalety i wady klimatyzatora przenośnego na poddasze

Zalety

- niższa cena niż w przypadku klimatyzatorów split,
- łatwy montaż, który wykonasz samodzielnie,
- instalacja bez konieczności uzyskania pozwolenia,
- wiele funkcji i trybów pracy.

Wady

- konieczność podłączenia rury wyrzutowej,
- niższa wydajność niż w przypadku klimatyzacji split,
- mniej miejsca we wnętrzu,
- głośna praca klimatyzatora - hałas na poziomie około 70 dB.

Jaki klimatyzator przenośny na poddasze wybrać?

Najważniejszym parametrem w doborze klimatyzacji jest moc chłodzenia. Powinna ona być dobrana do metrażu oraz do charakterystyki pomieszczenia.

Ogólna zasada mówi, że na każde 10 m² powinien przypadać 1 kW mocy chłodzenia. Ze względu na wysoką temperaturę na poddaszu ta wartość powinna być większa.

Jeśli pokój na poddaszu ma 30 m² to wydajnie ochłodzi go klimatyzator o mocy 3,5 kW lub wyższej.

Poza mocą chłodzenia zwróć uwagę na przepływ powietrza, tryby pracy oraz klasę energetyczną.

Zacienianie okien

Jednym z najprostszych rozwiązań jest zacienianie okien, zwłaszcza tych skierowanych na południe i zachód. Można to zrobić, montując zewnętrzne rolety, markizy lub zasłaniając okna od wewnątrz gęstymi zasłonami lub roletami. Pomoże to znacząco ograniczyć dopływ gorącego powietrza i promieni słonecznych.

Wietrzenie w nocy

Kolejnym sposobem jest wietrzenie poddasza w godzinach nocnych i wczesno-rannych, kiedy temperatura na zewnątrz jest niższa. Otwieranie okien od strony północnej i wschodniej pozwoli na wymianę gorącego powietrza na chłodniejsze.

Klimatyzacja split na poddaszu — kiedy wybrać to rozwiązanie?

Klimatyzacja split (ścienna) charakteryzuje się wysoką efektywnością chłodzenia. Polecamy ją do otwartych przestrzeni, w których nie ma zbyt wielu ścian.

To rozwiązanie polecamy osobom, które dysponują większym budżetem. W systemie split trzeba kupić dwie jednostki klimatyzacji i zlecić ich montaż specjalistom.

Co więcej, stacjonarna klimatyzacja wymaga kucia ścian we wnętrzu i na zewnątrz budynku. Można sobie na to pozwolić w domach wolnostojących i blokach mieszkalnych, za zgodą zarządcy lub spółki mieszkaniowej.

Ze względu na głośną pracę jednostki zewnętrznej, klimatyzacja split wymaga uzyskania zgody właściciela obiektu.

Czy domowy wentylator zda egzamin na poddaszu?

Wiele osób szuka taniego sposobu na chłodzenie mieszkania. Wentylator, czyli domowy wiatrak nie jest skuteczny. Jego działanie polega na wprawianie powietrza w ruch, co daje tylko złudne uczucie ochłodzenia.

W rzeczywistości temperatura w pomieszczeniu pozostaje bez zmian. Zamiast wentylatora polecamy klimatyzator przenośny, który odprowadza ciepłe powietrze na zewnątrz. W połączeniu z wietrzeniem pokoju i zasłonięciem okien to rozwiązanie przyniesie Ci ulgę w upalne dni.

  • autor: Redakcja

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?