KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Stwórz piękny ogród… na balkonie

Stwórz piękny ogród… na balkonie Fot. sxc.hu

Posiadając mieszkanie, wcale nie musimy rezygnować z uroków przyrody i roślin. Każdy, kto tylko ma smykałkę do aranżowania wnętrz, z łatwością zorganizuje swój własny ogród na balkonie, tworząc tym samym swój mały azyl i nastrojowy kącik. Rośliny balkonowe wymagają nieco innej pielęgnacji niż te tradycyjne, jednak dostępne materiały pomogą nam zorganizować prace na naszym balkonowym ogródku.

REKLAMA


Wszelkie prace, związane z układaniem kwiatów, należy rozpoczynać wiosną, mając na uwadze to, że ogród na balkonie zbudowany jest z odpowiednich gatunków kwiatów. Pierwiosnki to kwiaty, które z pewnością można posadzić już w marcu, gdyż rośliny te przystosowane są do zmiennych temperatur. Pierwiosnek bezłodygowy dostępny jest w licznych kolorach, stąd już samym kolorem dodamy uroki naszemu balkonowi.

Popularne i pięknie prezentujące się rośliny balkonowe to: jaskry azjatyckie, bratki, wrzośce, fuksje, lawendy czy ciemierniki. Idealne także mogą okazać pewne gatunki roślin zielonych. Aranżacja ogrodu wymaga wiedzy, wyobraźni i poczucia smaku, gdyż mały kącik trudniej jest zagospodarować niż ogromny taras. Nie należy się jednak zrażać, dobrze jest na początku zorganizować sobie rośliny, które będą pasować do naszego balkonu (chodzi bowiem o nasłonecznienie).

Kiedy już ogród na balkonie nabierze kolorów, dobrze jest od szczegółu do ogółu, dopasowywać kolejne materiały: meble balkonowe czy dekoracyjne donice lub kosze, w których będą się prezentować nasze rośliny. Pomysłowość to królowa dobrego samopoczucia w domu - w łatwy i tani sposób można stworzyć skalniak w większej donicy, którą z pewnością zmieścimy na balkonie.

Wystrój balkonu zależy od naszych upodobań - dobrze jednak, by cała konstrukcja ogrodu balkonowego była adekwatna do wystroju pokoju, z którego wychodzi się na balkon. Konsekwencja w aranżacji odgrywa istotną rolę. Harmonia w domu sprawia, że odpoczynek nabiera zupełnie nowego znaczenia. A świetny nastrój i ciepłą atmosferę, buduje się przemyślanym wystrojem wnętrz i balkonu.

Gdy już nasz ogród nabierze ostatecznego kształtu i kolorów, trzeba właściwie i systematycznie pielęgnować posadzone w nim rośliny. Większość zabiegów wykonuje się przed zimą, jak np. przycinanie kwiatów, ogrzanie ich poprzez korę dekoracyjną czy wręcz wyniesienie rośliny w miejsce ciepłe. Pamiętać trzeba o podlewaniu kwiatów - niektóre wymagają częstego nawadniania, inne wystarczy podlać raz w tygodniu. Dobrze jest więc wiedzieć, jakie posiadamy rośliny i zasady ich pielęgnowania.

Idealny ogród na balkonie nie stanie się uciążliwym obowiązkiem, a przyjemnością - stąd tak ważny jest dobór roślin, jak również ustawienia ich na balkonie. Wszelkie próby upiększenia mieszkania stanowią ważny punkt życia rodzinnego, ponieważ ciepły i ładny dom, to miejsce do którego chcemy wracać, w którym chcemy ze sobą przebywać i rozmawiać. Kwiaty na balkonie, stolik z wygodnym fotelem czy gustowne papierowe lampiony dodadzą magii i czaru miejscu, w którym mieszkamy. W tak prosty sposób, każdy z nas może stworzyć we własnym domu, swoją własną, wymarzoną bajkę.

Inspiracją do napisania artykułu były m.in. materiały dostępne na stronie developera Volumetric, oferującego mieszkania i apartamenty w centrum Warszawy: Kamienica Muranów.

  • autor: Redakcja

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?