KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login


Jak To Powiedzieć?
Ucz się angielskiego online!

 


Tworzywa sztuczne. Rośnie produkcja, rośnie rentowność

zdj. ilustracyjne zdj. ilustracyjne

Pomimo kryzysu, który mocno dotknął w ostatnich kilku latach europejską branżę tworzyw sztucznych, w Polsce przetwórstwo polimerów ma się z roku na rok coraz lepiej. W ubiegłym roku wyraźnie poprawiły się m.in. wielkość i rentowność produkcji. Firmy z branży przewidują, że kolejne lata będą równie dobre.

REKLAMA


Jak wynika z nowych danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2013 r. produkcja sprzedana w branży zajmującej się przetwórstwem tworzyw sztucznych i gumy wyniosła 38,9 mld zł (w cenach stałych). W porównaniu do 2012 r. oznacza to wzrost aż o 9 proc.

Coraz lepsze wskaźniki
Poza produkcją sprzedaną, branża prezentuje się pozytywnie również, jeśli wziąć pod uwagę inne istotne wskaźniki. I tak np. rentowność netto wyniosła w poprzednich dwunastu miesiącach 6,2 proc., podczas gdy rok wcześniej było to 5,3 proc.

Dobra kondycja branży przekłada się na wzrost zatrudnienia i wynagrodzeń. W całym przemyśle przeciętne zatrudnienie wyniosło w 2013 r. 2,446 mln osób, co oznacza spadek o 1 proc. rok do roku. Segment produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych znalazł się natomiast w grupie kilku, w których trend był odwrotny – zatrudnienie wzrosło o 3,5 proc. w skali roku.

Podobnie wygląda kwestia płac. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w przemyśle wyniosło 3959,24 zł (wzrost o 3,2 proc.). W przypadku branży tworzyw sztucznych wzrost okazał się jeszcze wyższy (wzrost o 3,7 proc.).

Informacje o poprawiającej się kondycji branży potwierdzają również osoby znające ją od wewnątrz. Okazuje się jednak, że wraz z rozwojem zwiększyły się także problemy ze skompletowaniem kadry pracowniczej. Jak tłumaczy Sebastian Kufieta, CEO polskiej firmy KUFIETA, specjalizującej się m.in. w przetwórstwie tworzyw sztucznych dla branży motoryzacyjnej, sytuacja w branży jest obecnie taka, że często brakuje odpowiednio wykwalifikowanych pracowników, głównie specjalistów.

Bez większych zmian pozostają z kolei poszczególne segmenty zastosowań polimerów w Polsce. Zdecydowanie przeważają opakowania oraz budownictwo. Spore znaczenie odgrywają też m.in. motoryzacja oraz sprzęt elektroniczny i elektryczny.

Stabilnie w górę
W kolejnych miesiącach i latach przetwórstwo tworzyw sztucznych powinno odgrywać w polskiej gospodarce coraz większą rolę. Jest to tym bardziej prawdopodobne, że firmy z tej branży należą do najaktywniejszych, jeśli chodzi o poziom inwestycji. Jak wynika z danych GUS, w ubiegłym roku nakłady inwestycyjne wzrosły w tym segmencie o 15,5 proc. w skali roku.

- Branża ma przed sobą wciąż duży potencjał. Nie można bowiem zapominać, że w skali całego kraju import tworzyw i wyrobów z nich powstałych jest nadal wyraźnie większy od eksportu. Szacuje się, że nadwyżka importu względem eksportu wynosi w ujęciu rocznym ok. 1,5 mln ton. Sporo jest więc jeszcze - patrząc z perspektywy polskiej przedsiębiorczości - do nadrobienia - ocenia Sebastian Kufieta.

Optymizm w ocenach przyszłości zachowuje cały sektor przetwórstwa przemysłowego. W kwietniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury, wyliczany przez GUS na podstawie opinii przedsiębiorców, wyniósł 9,3 pkt. W poszczególnych miesiącach poprzedniego roku był tymczasem minusowy i wynosił od -0,5 do nawet -8,9 pkt.

mp/tab2

  • autor: mp/tab2

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?