KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Spółka cywilna - charakterystyka, reprezentacja i kwestie odpowiedzialności

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

Spółki to coraz chętniej wybierany sposób prowadzenia działalności gospodarczej. Możliwości jakie niesie działanie w tej formie prawnej skutecznie zachęca do rejestracji spółek. Na szczególną uwagę zasługuje jednak spółka cywilna, którą wybiera wielu polskich przedsiębiorców. W niniejszym artykule przedstawimy pokrótce istotne informacje w obrębie charakterystyki spółki cywilnej.

REKLAMA


Spółka cywilna to "rodzynek" wśród wszystkich spółek
Spółka cywilna to rozwiązanie, które różni się dość znacząco od innych. Jej konstrukcja została uregulowana na mocy kodeksu cywilnego.

Warto wspomnieć, że regulacje w obrębie innych spółek są zawarte w kodeksie spółek handlowych. To sprawia, że spółka cywilna dość znacząco różni się w wielu kwestiach. Jako jedyna nie posiada osobowości prawnej, w tym rozwiązaniu to wspólnicy stają się podmiotami prawa. Dlatego tutaj istotną rolę odgrywają właściciele, którzy prowadzą biznes pod własnym nazwiskiem.

Ma to kolosalny wpływ na kwestię reprezentacji, zgodnie z przepisami do prezentowania spółki cywilnej umocowany jest każdy wspólnik. Ponadto jest on zobowiązany do prowadzenia wszystkich spraw z nią związanych. Dlatego spółki cywilne nie posiadają organów typowych dla tego typu rozwiązań, a także zarządu. W kwestii reprezentacji warto też wspomnieć, że wspólnicy mogą samodzielnie zawierać jedynie umowy, które nie wykraczają poza zakres typowych obowiązków. Jeśli jednak podejmowana czynności prawna wykracza poza zwykły zarząd pod dokumentem muszą widnieć podpisy wszystkich wspólników.

Dlatego zawierając umowę, która zmienia stosunki finansowe należy zadbać, by dokument podpisali wszyscy wspólnicy. Ogromną zaletą spółki cywilnego jest proces zakładania. Na tle innych spółek założenie jej wypada bardzo korzystnie, jest proste i tanie. Jeśli jednak mamy pewne wątpliwości pomoc prawna świadczona przez kancelarię będzie nieoceniona.

Odpowiedzialność za długi w spółce cywilnej
Bardzo istotną kwestią w spółce cywilnej jest odpowiedzialność za długi. Jak już wspomnieliśmy spółka ta nie posiada osobowości prawnej co sprawia, że wspólnicy solidarnie odpowiadają za powstałe zobowiązania. Ponadto wierzyciele mogą dochodzić należnych roszczeń z całych majątków wspólników, a nie jak w przypadku innych spółek, jedynie ze składników majątkowych firmy.

To znaczny minus spółki cywilnej, gdyż prowadzenie działalności w tej formie niesie spore ryzyko, które w przypadku niepowodzenia może skutkować problemami jej założycieli. Jeśli zadłużenie przekroczy możliwości zarobkowania spółki lub posiadany przez nią majątek, wspólnicy muszą po potrzebne środki pieniężne sięgnąć do kieszeni "prywatnej".

Ich odpowiedzialność w zakresie regulacji wierzytelności jest nieograniczona. Ponadto wierzyciel ma prawo zażądać zwrotu należnych środków od jednego, konkretnego wspólnika. Dopiero po zakończeniu windykacji może on wystąpić o zwrot części zobowiązania do innych wspólników.

  • autor: Redakcja

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?