KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Na czym polega przekazanie 1% dla OPP?

Co roku podatnicy składają swoje zeznania podatkowe wskazując jednocześnie kwotę zobowiązania podatkowego, która trafi do budżetu państwa. Od jakiegoś czasu mają oni możliwość wskazania gdzie konkretnie trafi część środków. Chodzi tutaj o opcję przekazania 1% podatku dla konkretnej Organizacji Pożytku Publicznego. Jest to bardzo proste i nie powoduje żadnych dodatkowych obciążeń dla składającego zeznanie. Warto więc skorzystać z przywileju wyboru i zastanowić się komu  w tym roku chcemy pomóc.

REKLAMA


Jak przekazać środki
System przekazywania środków w ramach 1 % podatku dla organizacji został zaprojektowany tak, aby nie zmuszać podatników do żadnych specjalnych działań, ani nie nakładać dodatkowych obowiązków. Wystarczy więc w swojej składanej deklaracji wypełnić odpowiednie pola dotyczące przekazania podatku.

Aby prawidłowo wypełnić zeznanie i przekazać środki należy znać podstawowe informacje o wybranej organizacji. Są to przede wszystkim:
- pełna nazwa organizacji pożytku publicznego,
- numer KRS organizacji.

Każda z organizacji, która chce skorzystać z pomocy musi wcześniej zostać zarejestrowana w ramach formularzy KRS, widnieć w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz zostać uznana przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej za odpowiednią na wpisanie na listę. Są to zabezpieczenia, które mają na celu wyeliminowanie podmiotów, które mogłyby działać w sposób nieprawidłowy i sprzeniewierzać nasze środki. Numer KRS wybranego podmiotu można bezpłatnie sprawdzić przez internet (krs online).

Dlaczego warto skorzystać
Może wydawać się, że 1 % naszego podatku to niewiele. Jest to jednak nieprawdą. Po pierwsze wiele fundacji jak powietrza potrzebuje każdej złotówki pomocy - wielu fundacjom brakuje pieniędzy na najbardziej podstawowe rzeczy dla podopiecznych. Po drugie jeżeli weźmiemy pod uwagę, że zeznania składają w każdym roku miliony polaków, nagle okaże się, że możliwa to przekazania kwota jest naprawdę pokaźna. Jest to moment kiedy każdy z nas ma prawo przysłowiowego wskazania palcem gdzie konkretnie mają trafić pieniądze - jest to bardzo ważne, aby aktywnie wspierać najważniejsze naszym zdaniem cele. To pozwala rozwijać działalność najlepszych fundacji i pomagać najbardziej potrzebującym. Ministerstwo Pracy i Polityki społecznej co roku publikuje listę podmiotów uprawnionych do korzystania z programu 1% podatku PIT. Aby je sprawdzić wystarczy wejść na stronę internetową Ministerstwa. Numer organizacji w Krajowym Rejestrze Sądowym można sprawdzić również przez internet za pomocą krs online.

Jak obliczyć i przekazać 1 % podatku
1 % podatku jak sama nazwa wskazuje jest procentem, czy częścią ułamkową, zobowiązania danego podmiotu. Wyliczenie polega na wskazaniu jednej setnej obliczonego i wynikającego z zeznania podatku. W przypadku niepełnych kwot należy wynik zaokrąglić do pełnych dziesiątek w dół. Na przykład kwotę 543,21 zł - należy wskazać jako 543,20 zł. Wpisując taki wynik w odpowiednią rubrykę swojej deklaracji zapewniamy, że trafi ona na konto organizacji pożytku publicznego. Kwestiami technicznymi nie musimy się martwić, za przekazanie środków odpowiedzialny jest Urząd Skarbowy. Co oznacza, że cały podatek wpłacamy na rachunek organu podatkowego, który potem zobowiązany jest przekazać część wskazanej organizacji.

 

  • autor: Redakcja

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?