Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 
 

Ile komornik może zabrać z renty lub emerytury?

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

Zmiany w przepisach dotyczą wszystkich obszarów. Co jakiś czas zmieniają się również uprawnienia w zakresie zajęć komorniczych. Kiedy więc mamy już dawno przeterminowane zobowiązania i obawiamy się tego, że już niebawem odwiedzi nas komornik, lepiej dowiedzieć się wcześniej, co możemy stracić.

REKLAMAPrawo jest bezlitosne. Nawet jeśli utrzymujemy się z renty lub emerytury, a mamy jakieś długi, może się okazać, że część środków trafi do komornika. Kiedy powinniśmy się obawiać, a kiedy możemy spać spokojnie?

Jakiej części emerytury i renty komornik ruszyć nie może?
Dobrą wiadomością dla wszystkich seniorów jest to, że znowelizowano przepisy, a dzięki temu renty i emerytury, jakie co miesiąc wpływają na konto z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, są względnie bezpieczne. W przypadku najniższej renty i emerytury pod ochroną przed zajęciem komorniczym jest 75 procent. W pierwotnych założeniach ochrona miała dotyczyć wszystkich emerytów i rencistów, niezależnie od wysokości świadczeń, jednak musiało się to zmienić, bo osoby z tej grupy przestałyby być wiarygodne dla instytucji finansowych.

Jak to się ma do poprzednich lat? O ile teraz komornik ma obowiązek zostawić 75 procent najniższej emerytury i renty, o tyle dawniej było to 50 procent. Zatem nowelizacja była na korzyść osób starszych.

O jakich mówimy kwotach?
Wiadomo już, że dłużnikom powinno być łatwiej, ale o jakich kwotach mowa? W roku 2019 najniższa kwota emerytury wynosiła 1100 zł brutto. Odliczając od tego procent, jaki może zająć komornik, zostaje 825 zł brutto. I to właśnie jest ta wartość, której komornikowi ruszyć nie wolno. O takich samych kwotach mówimy, kiedy renta jest z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Natomiast w przypadku częściowej niezdolności do pracy jest to 618,74 zł brutto.

Czy komornik może zabrać wszystko, co mamy w domu?
Wydawałoby się, że skoro nie ma wystarczającej kwoty na koncie, to komornik zabierze wszystko, co mamy w domu. Na szczęście tak nie jest. Nie wolno mu zabrać podstawowych sprzętów, jakie są potrzebne do codziennej egzystencji. Komornik nie może zająć m.in. lodówki, pralki, opału, ubrań, pościeli, przedmiotów niezbędnych do nauki, żywności, czy sprzętów niezbędnych ze względu na niepełnosprawność dłużnika albo któregoś z domowników.

Zanim przyjdzie komornik
Przyczyn tego, że obecnie mamy długi może być sporo. Może to być sytuacja losowa, z którą nie jesteśmy w stanie sobie poradzić. Czasem jest to efektem nieprzemyślanych decyzji i wzięcia pożyczek. Jeżeli tylko jest taka możliwość to, zamiast czekać, aż przyjdzie komornik, powinniśmy zastanowić się nad tym, czy patrząc na nasze miesięczne wpływy, będziemy w stanie wygospodarować środki na spłaty.

Należy wtedy skontaktować się ze wszystkimi wierzycielami i przedstawić sytuację i poprosić o rozłożenie na raty. Wszystkie aktualne dane osób, którym jesteśmy winni pieniądze. Jeżeli mamy kłopot w tym, by sobie poradzić lub nie wiemy, co trzeba zrobić, najlepiej skontaktować się z doświadczonym doradcą finansowym.

Więcej informacji znajdziecie na https://www.splatachwilowek.pl/czy-wiesz-ze/ile-komornik-moze-zabrac-z-wynagrodzenia-renty-emerytury-i-konta-bankowego/

  • autor: Redakcja

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

Jakość Powietrza

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj