Logo
Wydrukuj tę stronę

Warunki kredytów w dobie koronawirusa - jak się zmieniły?

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

Zaciągając tak poważne zobowiązanie, jakim jest kredyt hipoteczny, musimy mieć świadomość, z czym przyjdzie nam się w dalszym życiu zmierzyć. Comiesięczne raty staną się naszą codziennością, czy więc udźwigniemy ten ciężar? Wiadomo, nikt nigdy nie może być wszystkiego pewien, lecz warto wybrać jak najkorzystniejszą ofertę, aby była jak najmniej uciążliwa. W obecnych czasach pandemii koronawirusa to tym bardziej trudne, zwłaszcza że warunki przyznawania tego wsparcia uległy zmianie. Jak bardzo?

REKLAMAKoronawirus a sytuacja finansowa
Koronawirus pojawił się dość niedawno, a już bardzo mocno namieszał, co odczuła praktycznie każda osoba. Wpływa na wszystkie dziedziny życia, decydując nierzadko o sytuacji finansowej. Sprawił, że plany uległy zmianie, również te związane z zaciągnięciem kredytu. Chociaż jeszcze miesiąc temu ta czynność wydawała się zupełnie zwyczajna, to aktualnie jest zgoła odmiennie - panuje nieprzyjemna niepewność i brak jasnych odpowiedzi na to, co będzie w przyszłości.

Wielu zastanawia się, czy warto w tych dziwnych czasach brać kredyt, szczególnie że często wstępnie ustalone warunki pożyczki ulegają zmianie. Zastanawiamy się też nad tym, co z pracą? Czy w przyszłości będziemy mieć środki, by spłacać zobowiązanie? Czy lepiej już teraz zdecydować się na kredyt, korzystając z pomocy rankingów - https://www.czerwona-skarbonka.pl/kredyty-hipoteczne-ranking/, czy może warto się z tym wstrzymać?

Co z tymi kredytami?
Pandemia koronawirusa to całkiem nowa sytuacja dla każdego z nas, także dla banków, które muszą reagować, dostosowując się do zmieniającej się dynamicznie rzeczywistości. Obserwując bieg wydarzeń, przygotowują swoją ofertę, która odpowiada nowym okolicznościom. Jednym z głównych zadań jest zaostrzenie warunków udzielania kredytów hipotecznych, co sprawia, że znacznie trudniej uzyskać to wsparcie. Jeszcze niedawno mogliśmy przebierać w różnych opcjach, odrzucając gorsze, a rozpatrując ciekawsze propozycje, a obecnie raczej musimy liczyć się z tym, że żaden z banków nie przyzna nam kredytu, co dotyczy różnych produktów finansowych - nie tylko hipotecznych, ale i gotówkowych (o jakich przeczytamy też, klikając w adres https://www.czerwona-skarbonka.pl/kredyty-gotowkowe/).

Coraz większy wkład własny
Starając się o kredyt hipoteczny, jesteśmy zmuszeni posiadać pewną część pieniędzy na wkład własny. Przed wybuchem pandemii koronawirusa często wystarczyło 10% wkładu, obecnie to raczej wykluczone. Wiele banków podniosło tę wartość do 20%. Co gorsza, w niektórych instytucjach kredytobiorcy muszą zmierzyć się z jeszcze większą barierą - 30%, czyli praktycznie 1/3 całości kredytu. To ogromna suma pieniędzy, więc na to zobowiązanie finansowe mogą sobie pozwolić nieliczni. Ciężko bowiem, starając się o 200 tys. złotych zdobyć nagle około 60 tys. zł. A bez tej kwoty nie mamy co liczyć na uzyskanie wsparcia.

Wiele banków też z automatu odrzuca wnioski niektórych klientów, szczególnie tych, którzy są zatrudnieni na podstawie umowy cywilnoprawnej bądź prowadzą własną działalność gospodarczą. Są oni w grupie ryzyka - nagle mogą stracić klientów i dochody, nie będą więc mieli pieniędzy na pokrycie comiesięcznych rat.

Jeśli nawet znajdziemy się w gronie szczęśliwców, których wnioski kredytowe zostaną zaopiniowane pozytywnie, powinniśmy pamiętać, że koszty kredytów nie uległy diametralnej zmianie. Z jednej strony bowiem mamy działania Rady Polityki Pieniężnej, która obniżyła stopy procentowe, z drugiej inicjatywę banków podnoszących swoje marże. Koniec końców - ani nie zyskujemy, ani nie tracimy względem tego, co było. Państwo stara się pomóc, ale banki muszą myśleć o swoim interesie.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2020