KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Ranking banków - kredyt hipoteczny

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

Kredyt hipoteczny pozwala wielu Polakom spełnić marzenie o zakupie własnego mieszkania lub domu. Długoterminowe zobowiązanie jest jednak obarczone wysokimi kosztami, warto zatem dokładnie sprawdzić dostępne na rynku oferty.

REKLAMA


Przedstawiamy aktualny ranking banków oraz porady dla klientów zainteresowanych zaciągnięciem kredytu hipotecznego, który znajdziesz na Totalmoney.pl.

Kredyt hipoteczny - charakterystyka oferty
Kredyty hipoteczne to zobowiązania, za które można sfinansować zakup mieszkania, domu, działki budowlanej lub innej nieruchomości gruntowej. Zabezpieczeniem kredytu jest wpis hipoteki do IV działu księgi wieczystej ustanowionej dla danej nieruchomości, a w razie problemów ze spłatą zobowiązania, bank może przejąć własność lokalu, który został kupiony za środki z kredytu. Z reguły kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem długoterminowym, zaciąganym nawet na 30 lat. Żeby skorzystać z oferty, trzeba wykazać się zdolnością kredytową, którą banki analizują na podstawie:

- zarobków kredytobiorcy,
- jego stałych zobowiązań,
- formy zatrudnienia (umowa o pracę, umowa o dzieło lub zlecenie, działalność gospodarcza),
- wieku i stanu cywilnego kredytobiorcy,
- historii kredytowej.

Banki sprawdzają, ile klient przeznacza na utrzymanie, czy ma na swoim koncie inne zobowiązania, które mogą wpłynąć na jego domowy budżet i utrudnić mu spłatę kredytu hipotecznego. Do stałych zobowiązań należą również alimenty oraz inne świadczenia, które płaci kredytobiorca. Banki sprawdzają również historię kredytową klientów, analizują dane z BIK (Biuro Informacji Kredytowej), a w szczególności tzw. scoring, czyli punktową ocenę wiarygodności konsumenta, na którą wpływa sposób spłacania poprzednich kredytów, np. opóźnienia w regulowaniu rat.

Kredyt hipoteczny – ranking
Na koszt kredytu hipotecznego wpływa wiele czynników – nie tylko oprocentowanie, ale również prowizja banku za udzielenie i uruchomienie kredytu, dodatkowe ubezpieczenia (np. pomostowe czy od utraty pracy), a także rozmaite marże oraz inne parametry. Żeby uniknąć rozczarowania w przyszłości, warto wybierać tylko sprawdzone oferty. Najlepiej jeszcze przed udaniem się do doradcy kredytowego uzyskać informację o dostępnych na rynku kredytach hipotecznych. Pomoże w tym ranking, w którym zamieszczono parametry poszczególnych ofert – wysokość miesięcznej raty, oprocentowanie, prowizję czy RRSO (rzeczywistą roczną stopę oprocentowania). Chcesz kupić mieszkanie o wartości 350 tysięcy złotych, a zobowiązanie rozłożyć na 30 lat? Sprawdziliśmy ranking przygotowany przez serwis totalmoney.pl, w którym znalazły się najkorzystniejsze obecnie oferty. Ciekawym rozwiązaniem może okazać się również kredyt gotówkowy dostępny pod adresem: https://www.totalmoney.pl/kredyty_gotowkowe

Najtańszy kredyt hipoteczny – sprawdź rankingi
Na pierwszym miejscu rankingu znalazła się oferta PKO Banku Polskiego z ratą miesięczną w wysokości 1298,57 zł. Przyjrzeliśmy się szczegółowym parametrom propozycji. Oprocentowanie kredytu hipotecznego wynosi 2,03%, z czego marża wynosi 1,74%, zaś wskaźnik WIBOR – 0,29%. Oprocentowanie rzeczywiste to 2,05%. Bank nie pobiera prowizji, nie wymaga również wykupienia polisy na życie ani dodatkowego ubezpieczenia. Osoba, która pożyczy 350 tysięcy złotych na zakup mieszkania, zapłaci ostatecznie 467 487 złotych. Suma odsetek wyniesie 117 487 zł.

Kolejne miejsce rankingu kredytów hipotecznych zajęła propozycja ING Banku Śląskiego. W tym przypadku miesięczna rata zobowiązania wynosi 1388,89 zł, oprocentowanie 2,39%, w tym marża 2,10%, a WIBOR – 0,29%. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) to 2,56%. Klient, który zdecyduje się skorzystać z propozycji ING, zapłaci prowizję w wysokości 6650 zł. Nie jest natomiast wymagane dodatkowe ubezpieczenie czy polisa na życie. Całkowity koszt zobowiązania wynosi 499 999 zł, a suma odsetek w okresie kredytowania – 143 349 zł.

Na trzecim miejscu rankingu kredytów hipotecznych znalazła się oferta banku Pekao S.A. Klient, który zdecyduje się na tę propozycję, zapłaci miesięcznie 1480,07 zł. Oprocentowanie wynosi 2,87%, w tym marża 2,60% oraz WBOR 0,27%. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania do 3,07%. Bank pobiera prowizję w wysokości 6965 zł, a także wymaga skorzystania z polisy na życie – 87,50 zł oraz dodatkowego ubezpieczenia – 0,10%. Trzeba również doliczyć ubezpieczenie pomostowe w kwocie 291,67 zł miesięcznie. Kwota ta jest doliczana do każdej raty aż do uprawomocnienia się wpisu hipoteki w księdze wieczystej nieruchomości. Całkowita kwota do spłaty to 532 824 zł, a suma odsetek – 175 859 zł.

  • autor: Redakcja

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?