Logo
Wydrukuj tę stronę

Wysokość pensji a rozmowa ze współpracownikami: tak czy nie?

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

Polacy spędzają dużo czasu w pracy. Nic dziwnego, że współpracownicy czasami stają się szczerymi przyjaciółmi, biorąc pod uwagę, jak wiele wspólnych chwil ze sobą się przeżywa każdego dnia. Ale jest jeden temat rozmowy, którego unikają nawet najbliżsi współpracownicy - dyskusje na temat wynagrodzenia. Mogą istnieć naprawdę dobre powody, aby o tym mówić, mimo że dyskusja na temat pieniędzy sprawia, że czujemy się trochę nieswojo – nawet kalkulatory kredytowe nie są takim tematem tabu jak kalkulatory wynagrodzeń!

REKLAMAPolacy spędzają dużo czasu w pracy. Nic dziwnego, że współpracownicy czasami stają się szczerymi przyjaciółmi, biorąc pod uwagę, jak wiele wspólnych chwil ze sobą się przeżywa każdego dnia. Ale jest jeden temat rozmowy, którego unikają nawet najbliżsi współpracownicy - dyskusje na temat wynagrodzenia. Mogą istnieć naprawdę dobre powody, aby o tym mówić, mimo że dyskusja na temat pieniędzy sprawia, że czujemy się trochę nieswojo – nawet kalkulatory kredytowe (polecamy kalkulator na 17bankow.com) nie są takim tematem tabu jak kalkulatory wynagrodzeń!

Przyjrzyjmy się temu zagadnieniu nieco bliżej, aby zrozumieć potencjalne korzyści i wady dyskusji o wynagrodzeniach ze współpracownikami.

W jaki sposób mówienie o wynagrodzeniu niweluje różnicę w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn?
Proste: gdyby współpracownicy byli bardziej świadomi swoich zarobków, szefowie nie mogliby uciec od płacenia niektórym więcej niż innym. Przejrzystość jest bardzo ważna, ponieważ jeśli wiesz, jaka jest twoja pensja i co robią twoi koledzy, daje to kobietom informacje, których potrzebują, aby negocjować, prosić i otrzymywać sprawiedliwe i równe wynagrodzenie – podobne do tego przekazywanego dla mężczyzn.

Ale dzielenie się wysokością pensją nadal wydaje się odważnym i przerażającym posunięciem. Jednak niektórzy decydują się na to, nawet wspólnie – coraz więcej jest na świecie współpracowników w korporacjach, który tworzą jeden arkusz kalkulacyjny, w którym wyszczególnia się ich pensje i następnie udostępnia w wewnętrznej sieci kontaktów w firmie. W miarę, jak coraz więcej ludzi dodaje tam swoje dane, widoczne stają się pewne nierówności, z którymi można potem zwrócić się do szefa.

Konsekwencje tego mogą być liczne, zarówno pozytywne, jak i negatywne. Z drugiej strony jedną z fajnych opcji wynikających z takiego posunięcie są przyznawane tak zwane „premie rówieśnicze” od współpracowników. Czasem jednak pojawi się i wezwanie na spotkanie z kierownikiem i nagana – tego nie można przewidzieć jednoznacznie, to wiele zależy od samego środowiska pracy i polityki firmy. Może to jednak przynieść pewne pozytywne zmiany w firmie w wyniku takich działań.

Często firmy po takich akcjach starają się tłumaczyć, iż regularnie przeprowadzają analizę wynagrodzeń, awansów i wyników, aby upewnić się, że są oni sprawiedliwi i nie ma tam różnic w wynagrodzeniach z powodów innych, niż te te które być powinny – jak zakres obowiązków, czy obejmowane stanowisko. Pracownicy niemniej jednak muszą mieć swobodę dzielenia się swoimi wynagrodzeniami, jeśli chcą.

Porównywanie wynagrodzeń – tak czy nie?
Działania tego rodzaju mogą na pewno zachęcać do bardziej przejrzystej dyskusji na temat odszkodowań i sposobu ich ustalania. To właśnie oznacza przejrzystość płac - chodzi o: rozliczanie pracodawców z odpowiedzialności za przestrzeganie ich planu.

Z prawnego punktu widzenia twój pracodawca prawdopodobnie nie może zabronić ci omawiania twojego wynagrodzenia z innymi, jak również nie może ci zabronić korzystania z kalkulatora wynagrodzeń i korzystania z tych argumentów podczas negocjowania wyższych stawek.

Pracodawcy nie mogą zabronić pracownikom omawiania wynagrodzenia. Dyskusje na temat płac i wynagrodzeń są uważane za ważną część negocjacji zbiorowych i wspierają uczciwe i równe wynagrodzenie dla kobiet i innych grup mniejszościowych.

To powiedziawszy, duża część pracowników w Polsce to pracownicy najemni, co oznacza, że można zwolnić ich w dowolnym momencie z dowolnego powodu. Możliwe więc, że przebiegły pracodawca obejdzie prawo, rozwiązując umowę z niepowiązanej (i prawdopodobnie podstępnej) przyczyny – ale w takim razie ta praca nie była wara świeczki i może nawet lepiej się stało, że w takim przypadku zaczniesz starać się o wynagrodzenie gdzieś indziej.

Co to oznacza dla twojego dążenia do przejrzystości płac?
To cienki lód i najlepiej stąpaj po nim ostrożnie. Wiedz, że prawo chroni twoje prawo do omawiania twojej pensji - ale utrata dobrej woli kierownika może mieć reperkusje. Wszystkie osoby indywidualnie powinny zdecydować, co jest dla nich najlepsze.

Nie zawsze i nie wszystkie kraje posiadają tego rodzaju zabezpieczenia, które obecnie istnieją, i powinniśmy pomyśleć o skorzystaniu z pracy, którą wykonali ludzie tacy jak my, aby doprowadzić nas tam, gdzie jesteśmy dzisiaj i możemy walczyć o sprawiedliwą wysokość wynagrodzenia za uczciwą pracę.

Kalkulatory wynagrodzeń, podobnie jak i same dyskusje na temat płac i wynagrodzeń mogą pomóc nam prowadzić do uczciwej i równej płacy. Rozważ więc rozmowę ze współpracownikami na temat swoich zarobków. Kolejną zaletą zwiększonej przejrzystości wynagrodzeń jest to, że zachęca firmy do ujawnienia (lub, w niektórych przypadkach, zaprojektowania) wskaźników, których używają do ustalenia wynagrodzenia.

Większość ludzi nie wie, jak wygląda ich płaca w porównaniu do podobnych stanowisk rynku. Jeśli jeszcze nie masz ochoty na rozmowę o wynagrodzeniu ze swoimi współpracownikami, skorzystaj z narzędzi, takie jak kalkulator wynagrodzeń, aby dowiedzieć się, jak prezentuje się na tle innych twoja pensja. Jeśli chodzi o wypłatę, wiedza naprawdę jest potęgą.

  • autor: Redakcja
© KrosnoCity.pl 2008 - 2021