KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

W Brukseli o Polskim winie

Szanowny Panie Marszałku, W środę 30 marca 2011 w Parlamencie Europejskim w Brukseli odbyła się degustacja podkarpackich win oraz produktów i potraw regionalnych przygotowywanych w oparciu o tradycyjne receptury. Organizatorem spotkania był podkarpacki poseł do PE Tomasz Poręba.

REKLAMAAPEL DO MARSZAŁKA SEJMU RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ GRZEGORZA SCHETYNY

Celem degustacji była nie tylko promocja Podkarpacia w Europie, ale przede wszystkim zwrócenie uwagi na problemy polskiego winiarstwa gronowego z własnych nasadzeń.

alt

Oczywistym jest dzisiaj, iż w niektórych regionach Polski (przede wszystkim południowa i zachodnia cześć kraju) można uprawiać winorośl i wytwarzać bardzo dobrej jakości wina. Winiarstwo gronowe z własnych upraw jest niewątpliwie dzisiaj w Polsce jedną z nowoczesnych form modernizacji polskiego rolnictwa.

Dlatego bardzo prosimy Pana Marszałka o podjęcie wszelkich możliwych działań mających na celu nie tylko usunięcie istniejących barier administracyjno-prawnych uniemożliwiających dotychczasowy rozwój winiarstwa gronowego z własnych nasadzeń w naszym kraju, ale również do natychmiastowego przyjęcia wszystkich możliwych rozwiązań pozwalających polskim winiarzom na rozwój tej ważnej gałęzi rolnictwa.

alt

Celem dotychczasowego ustawodawstwa było umożliwienie uprawy i wytwarzania wina małym gospodarstwom rolnym (mikrogospodarstwom), najczęściej występującym w warunkach polskich. W wyniku niedostosowania prawa polskiego do regulacji europejskich winiarzy w Polsce traktuje się jako podmioty przemysłowe.
Podkreślamy konieczność dostosowania polskiego ustawodawstwa do wymogów art.38.3 (załącznik 1, dział 22.05) TFUE.

Pragniemy zwrócić uwagę Pana Marszałka na główne obszary ograniczeń hamujących rozwój winiarstwa gronowego z własnych upraw w Polsce wynikające z niedostosowania polskiego ustawodawstwa do regulacji europejskich:

1. Kontrola: przepisy niedostosowane do rozmiarów krajowych produkcji
Winiarzy kontroluje Urząd Celny, Agencja Rynku Rolnego, Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, urząd skarbowy oraz sanepid - nawet jeśli w europejskim prawie winiarskim instytucja sanepidu nie istnieje.

2. Obrót winem na rynku krajowym
Przepisy i wymagania infrastrukturalne uniemożliwiają sprzedaż produkcji z małych gospodarstw rolnych nawet na rynku krajowym. Rolnik musi posiadać odpowiednio oznaczone pomieszczenie produkcyjne, które zapewnia "nienaruszalność i tożsamość znajdujących się w nim wyrobów oraz (...) możliwość wykonywania szczególnego nadzoru podatkowego" oraz uzyskać zezwolenie na obrót winem, co jest uwarunkowane posiadaniem zatwierdzonych przez sanepid pomieszczeń sprzedażowych spełniających takie same wymagania jak małe sklepy spożywcze.

3. Nadzór celny
Przepisy nadzoru celnego oraz procedury niedostosowane do małych produkcji winiarstwa gronowego z własnych nasadzeń (m.in. ubytki powstałe w wyniku procesu produkcji, w limitach których polscy winiarze się nie mieszczą).

alt

Uważamy, iż przystąpienie Polski do Unii Europejskiej miało stworzyć nową perspektywę dla polskiego winiarstwa gronowego z własnych nasadzeń. Tymczasem absurdalne przepisy w polskim prawie  w rzeczywistości ograniczają możliwości polskich rolników w pozyskiwaniu funduszy europejskich przeznaczonych na rozwój produkcji win gronowych. W tej sprawie europoseł Tomasz Poręba zwróci się również do Komisji Europejskiej z interpelacją w sprawie zgodności polskich przepisów dotyczących prawa winiarskiego z regulacjami Unii Europejskiej.

Szanowny Panie Marszałku bardzo liczymy, że Pan Marszałek podejmie niezwłocznie działania dostosowujące polskie ustawodawstwo winiarskie do regulacji europejskich oraz jego rzeczywistego adresata - polskich rolników.

Prosimy o zwrócenie szczególnej uwagi na konieczność nowelizacji:
- ustawy winiarskiej
oraz
- ustaw i rozporządzeń okołowiniarskich

A także ułatwienie funkcjonowanie polskiego winiarstwa gronowego z własnych nasadzeń poprzez nowelizację zapisów dotyczących kontroli sanepidu, która utrzymana została w fazie obrotu gotowym produktem.
Podkreślamy konieczność udziału przedstawicieli winiarstwa gronowego z własnych nasadzeń w pracach komisji sejmowych odpowiedzialnych za ostateczny kształt ustawy winiarskiej oraz ustaw i rozporządzeń okołowiniarskich.

Zwracamy się również z prośbą o spotkanie Pana Marszałka z przedstawicielami Stowarzyszenia Winiarzy Podkarpacia.

Bruksela, 31 marca 2011

Tomasz Poręba
Poseł do Parlamentu Europejskiego
Grupa Europejskich Konserwatystów i
Reformatorów w Parlamencie Europejskim

Marek Nowiński
Prezes zarządu
Stowarzyszenie Winiarzy Podkarpacia

  • autor: inf prasowa

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?