KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Komfortowy klimat w domu dla każdego

Sezon budowlany w pełni warto, więc pomyśleć o termomodernizacji domu. Dzięki odpowiedniej izolacji ścian budynku można mieć ciepły dom zimą, przyjemnie chłodny latem i dodatkowo mniej płacić za ogrzewanie i ewentualną klimatyzację.  Warto wiedzieć, że termomodernizacja ogranicza emisje dwutlenku węgla tym samym wpływa na ochronę środowiska naturalnego.

REKLAMA


alt

Ogrzewanie domu w naszym klimacie to najistotniejszy czynnik wpływający na roczne koszty utrzymania domu. Ponad 80 proc. budynków w Polsce wybudowano w sposób niepozwalający na racjonalne zarządzanie energią. Zużywamy ponad 2 razy więcej energii na jednostkę powierzchni mieszkaniowej niż kraje Europy Zachodniej o podobnym klimacie. Powoduje to, że wielokrotnie przepłacamy za ogrzewanie budynku oraz niszczymy naturalne środowisko w jakim żyjemy. Prawdopodobnie właśnie dlatego tak szybko rośnie przekonanie Polaków do energooszczędnych rozwiązań w budownictwie, w tym najbardziej popularnego docieplenia ścian zewnętrznych.

Otulić ściany, bo to się opłaca
Średnie opłaty za ogrzewanie źle ocieplonego budynku stanowią nawet ponad 40 % wszystkich kosztów eksploatacji budynku.  Straty energii cieplnej, czyli faktycznie pieniędzy, w około 1/4 spowodowane są przenikaniem ciepła przez słabo zabezpieczone termicznie ściany.  Zimą ciepło ucieka na zewnątrz, a latem przenika do pomieszczeń.  Jak temu zaradzić?  Co należy zrobić, by temperatura wewnątrz Twojego nowego domu była zawsze komfortowa, a rachunki za ogrzewanie niskie? Recepta jest prosta i na szczęście, co raz bardziej powszechna. Wystarczy dobrze „otulić” ściany dobrej jakości grubą warstwą markowego izolatora np. styropianu w kropki, a wtedy ściany osiągną walory izolacyjne takie jak grube przedwojenne mury. Warto wiedzieć, że docieplenie wykonane styropianem w kropki Termo Organiki o grubości 15 cm chroni skutecznie jak betonowy mur o grubości ok 380 cm (!)

alt

Ocieplając dom można zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych rocznie. Wysokość tych oszczędności zależy od wielu zmiennych m.in.; wielkości domu i jego bryły, grubości izolacji, właściwego montażu, itd.

Termomodernizacja z głową
Docieplenie ścian będzie tylko wtedy skuteczne, kiedy zostanie wykonane izolatorami wysokiej jakości, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę przy ich wyborze.  Na rynku materiałów budowlanych bez problemu można znaleźć producentów, którzy sprzedają delikatnie mówiąc niepełnowartościowe materiały budowlane.  Branża termoizolacyjna nie jest niestety wolna od tej przypadłości, również tutaj znajdują się nieuczciwi producenci.  Styropian od niesprawdzonych wytwórców ma o wiele niższe parametry od deklarowanych na etykiecie. Taki izolator nie zapewni oczekiwanych oszczędności.  Co więcej nie ma gwarancji jego należytej wytrzymałości.

Pewna izolacja
W sklepie czy hurtowni  trudno sprawdzić, który materiał  budowlany jest dobrej jakości, który gorszej, a który jest zwykłym budowlanym bublem. Co zatem robić, żeby nie dać się oszukać?  Na pewno warto porzucić myśl o kupowaniu od nieznanych producentów. Zaleca się wybieranie markowych  produktów, liderów branży, którzy latami pracują na uznanie klientów. Przed zakupem sprawdźmy w prasie branżowej lub na stronach internetowych,  które z produktów posiadają certyfikaty i rekomendacje przyznane przez renomowane instytucje zajmujące się weryfikacją materiałów budowlanych. Tylko wysokiej jakości produkty, np. styropian w kropki Termo Organiki, posiadają ”Rekomendacje Techniczne i Jakości: RTQ” wydane przez renomowany  Instytut Techniki Budowlanej.

alt

Jak wybierać materiał do termomodernizacji
- unikaj niezwykle tanich produktów
- pytaj o rekomendacje audytorów zrzeszonych w ZAE
- wybieraj izolatory posiadające rekomendacje Instytutu Techniki Budowlanej
- wybieraj markowe produkty od znanych producentów
- sprawdzaj w internecie i prasie branżowej, które produkty posiadają certyfikaty jakości
- na stronach GUNB i UOKiK sprawdź czarną listę wadliwych produktów
- nie kupuj od nieznanych importerów
- pytaj o rekomendacje znajomych

Oprac. Polskie Centrum Termomodernizacji

  • autor: Oprac. PCT

1 komentarz

  • crasher

    Nawiązując do artykułu, jakie firmy z Krosna i okolic polecacie do wykonania takiego ocieplenia budynku? Ktos wie ile kosztuje - tak orientacyjnie ocieplenie domu ok 450mkw?

    Zgłoś nadużycie crasher sobota, 04, czerwiec 2011 12:51 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?