KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Tarot w Polsce: kto i gdzie uczy się najchętniej?

W ciągu ostatniej dekady popularność tarota wzrosła dwukrotnie. Odczytywanie przyszłości w ten sposób cieszy się w Polsce zainteresowaniem przede wszystkim wśród kobiet i seniorów. Sztuki tej najchętniej uczą się mieszkańcy śląskiego, mazowieckiego i dolnośląskiego – wynika z danych ESKK.

REKLAMACoraz większą popularnością w Polsce cieszą się kursy parapsychologiczne i te, które uczą interpretować tarota. Porównując minioną dekadę z teraźniejszością, wychodzi na to, że nauką wróżenia interesuje się dwa razy więcej osób niż dziesięć lat temu – wynika z  danych ESKK – europejskiej szkoły zajmującej się kształceniem na odległość.

alt

Tarot to zestaw kart, którym przypisuje się wyjątkowe znaczenie. Po pierwsze dlatego, że to doskonałe narzędzie do pracy z ludźmi, które pomaga rozwiązywać problemy, wskazując najkorzystniejsze rozwiązania w życiu miłosnym, osobistym czy finansowym. Po drugie, moda na wszystko, co związane jest z metafizyką i rzeczami nadprzyrodzonymi, trwa w najlepsze. Triumfy święci Harry Potter, Saga Zmierzch czy seriale Czysta Krew i Pamiętniki Wampirów, nie wspominając o zwolennikach praktyk w stylu New Age czy amatorach horoskopów. A zatem kto w Polsce uczy się czytania z kart tarota?

Kto uczy się czytać tarota?
Z danych ESKK wynika, że najchętniej wróżenia z tarota uczą się Ślązacy – to z tego regionu pochodzi aż co piąty amator zgłębiania tajników tej sztuki. Na drugim miejscu znajduje się Mazowsze, skąd pochodzi ok. 16 proc. wszystkich kursantów, którzy wykazali zainteresowanie magią Arkanów Wielkich i Małych. Co ciekawe, aż połowa z nich to mieszkańcy Warszawy.  Dolny Śląsk tylko jednym punktem procentowym ustępuje warszawiakom i tym samym plasuje się na trzeciej pozycji w rankingu województw z największym odsetkiem mieszkańców zainteresowanych nauką tarota. Najmniejszym zainteresowaniem nauka tarota cieszy się wśród mieszkańców podlaskiego, świętokrzyskiego oraz warmińsko-mazurskiego.

- Statystyki podają również, że tarot ma sporą rzeszę zwolenników wśród seniorów. Kurs tarota znajduje się w pierwszej dziesiątce kursów, z których najchętniej korzystają osoby w wieku 50+ – podaje Magdalena Szajbe z ESKK. Na taki stan rzeczy z pewnością wpływa fakt, że emeryci mają więcej czasu na rozwój swoich zainteresowań i coraz większą chęć do nauki. .
 
Kobiety zdecydowanie częściej niż panowie decydują się zgłębiać tajniki Arkanów Wielkich i Małych. Łatwo w tym zestawieniu więc doszukać się potwierdzenia słów, że kobiety są z Wenus, a potomkowie Adama z Marsa. O szerokim zainteresowaniu magią daje również znać świat popkultury.

Najlepsza noc na tarota? Andrzejki
Pytania, jakie zadajemy w rozkładzie, powinny być precyzyjne, a odpowiedzi na nie dobrze szukać w jednej karcie – radzi zawodowa tarocistka Sylwia Nowacka. – Najlepiej formułować pytania od słów: „co mi da…”, „jaki będzie wynik…”, „czego potrzebuję…” – dodaje. Nie każda jednak pora tak samo nadaje się na odczytywanie przyszłości. Istnieją bowiem noce, w których moc magii jest silniejsza i łatwiej wówczas odgadnąć niespodziewane. Najbliższą zbliżającą się nocą odpowiednią na poszukiwanie odpowiedzi dotyczącej przyszłości są Andrzejki.

Wigilia poprzedzająca dzień imienin Andrzeja w tradycji polskiej uznawana jest za noc szczególną dla panien oczekujących rychłego zamążpójścia. Aby dowiedzieć się, kiedy wydadzą się za mąż i kim będzie wybranek, wróżą, używając do tego wosku, zaklęć oraz kart. Do takiej praktyki można wykorzystać karty tarota, gdyż ta talia powie nie tylko czy małżeństwo „wisi w powietrzu”, ale także doradzi, jakich partnerów unikać.

Dobrą figurą podpowiadającą w tej dziedzinie jest karta Cesarzowej. To żeński pierwiastek, symbol kobiety, matki, płodności – symbolizuje zbliżające się małżeństwo lub ciążę. W pozycji „do góry nogami” sugeruje niedojrzałość emocjonalną, zahamowania, niezdolność dawania innym czy problemy uczuciowe. Jeszcze dobitniej o niewłaściwym wyborze partnera przestrzega karta Kochankowie w odwróconej pozycji. Natomiast znak Słońca przynosi pomyślne rozwiązania i jest oznaką spełnionych nadziei.

Popkultura magią stoi
Fani magii mogą z nią obcować pośrednio poprzez kontakt z literaturą i filmem, albo bezpośrednio… ucząc się wróżenia.   – Naukę odczytywania kart tarota warto zacząć od wybrania odpowiedniej talii, przyglądania się obrazom, skoncentrowaniu, zrozumieniu, co oznaczają konkretne symbole – podpowiada Sylwia Nowacka.

Literatura, filmy, gry komputerowe o wróżeniu i zaklęciach znajdują coraz szersze grono odbiorców. Przez kilka lat w kinach można było oglądać ekranizację bestsellerowej już powieści pt. Harry Potter, której tytułowy bohater wyrusza do Hogwartu, by tam zgłębiać tajniki magii. Jak podaje dziennik Daily Telegraph sprzedaż sagi o Harrym Potterze w chwili wydania ostatniej książki sięgnęła 325 milionów egzemplarzy.

Także nasza rodzima saga opisująca przygody Wiedźmina doczekała się ekranizacji. Poza głównym bohaterem, który używa zaklęć do walki ze złymi fantastycznymi stworami, występuje tam czarodziejka Yennefer. Posiada ona moc odgadywania przyszłości z kart, run. Umie rzucać zaklęcia i wpływać na umysł ludzki.

To, co tajemnicze i ocierające się o magię od zawsze budzi zainteresowanie zwykłych śmiertelników. W końcu któż nie chciałby choć przez chwilę posiadać magicznych umiejętności, które pozwalają zmienić bieg wydarzeń czy przewidzieć przyszłość? Albo chociaż zabłysnąć wśród przyjaciół znajomością tarota.

Anna Szajerska, dotpr

  • autor: Anna Szajerska, dotpr

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?