Logo
Wydrukuj tę stronę

Wiosenna garderoba niskim kosztem

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

Wiosna to czas, kiedy przyjęło się robić porządki w garderobie. Chowamy na pół roku do szaf ciepłe kurtki, grube swetry i czapki i wyjmujemy ubrania lżejsze, bardziej kolorowe, które nosi się chętniej. Jest to okazja do zrobienia porządku z ubraniami i skompletowania zestawów, w których będziemy czuć się dobrze i swobodnie. Jak to zrobić, jednocześnie nie przepłacając?

REKLAMA


Opróżnianie szafy

W każdej szafie zapewne znajdą się ubrania, które nie były noszone od dłuższego czasu. Wiosna jest porą porządków, zatem i w szafie warto je zrobić, pozbywając się niepotrzebnych ubrań i przygotowując miejsce na nowe. Stawiamy obok szafy karton, wyjmujemy z szafy wszystkie rzeczy i bez żalu układamy w kartonie te, których nie nosimy i raczej nosić nie będziemy. Usunięte ubrania można oddać potrzebującym lub umieścić w specjalnie przeznaczonych na nie kontenerach, znajdujących się na osiedlach.

Zanim odłożymy lub odwiesimy pozostawione ubrania z powrotem do szafy, warto odświeżyć ją samą. W szafie lubią gnieździć się mole, które czynią spustoszenia w ubraniach, uszytych z tkanin naturalnych, szczególnie z wełny lub z jej domieszką. Półki i wieszaki przecieramy wilgotną szmatką z dodatkiem spirytusu salicylowego i pozostawiamy do wyschnięcia. Następnie umieszczamy w niej ubrania, a oprócz nich środek owadobójczy. Duży wybór dobrych preparatów przeciwko molom prezentuje Carrefour gazetka, którą znajdziemy w serwisie Gazetkomat.pl; np. zawieszka o zapachu lawendy, działająca około 4 miesięcy, kosztuje zaledwie 5,19 zł.

Optymalne dopasowanie ubrań

Układanie ubrań w szafie powinno być przeprowadzone „z głową”, a więc tak, aby np. rano, kiedy spieszymy się do pracy, nie przetrząsać nerwowo wszystkich półek i wieszaków. Przykładowo, można powiesić kolejno sukienki, potem marynarki, bluzki, spódnice, itd. Warto je wieszać i układać kolorystycznie, aby łatwiej było je zestawiać w komplety, kiedy mamy mało czasu.

Zawsze należy zadbać, aby mieć w szafie tzw. bazę: dżinsy, białą bluzkę koszulową, t-shirty - biały i kolorowy, spódnicę ołówkową, czarne spodnie, żakiet krótszy do spódnicy i dłuższy do spodni, ramoneskę. W skład bazy powinny wchodzić rzeczy ponadczasowe, do których będziemy dobierać odpowiednie dodatki (buty, torebki) i detale (apaszki, paski. itp.).

Ważne jest też, aby w szafie znajdowały się ubrania wyprane, odprasowane i gotowe do włożenia. Odwieszanie lub odkładanie do szafy rzeczy po zdjęciu ich z siebie jest błędem, który popełnia wielu z nas. Przepocony ciuch bynajmniej nie pachnie, a zapach ten rozejdzie się po innych ubraniach. Poza tym rzecz zdjęta z ciała jest zawsze nieco wilgotna i po pewnym czasie całe wnętrze szafy będzie czuć stęchlizną.

Nowe rzeczy - uzupełnienie bazy

W poszukiwaniu uzupełnienia naszej bazy ubrań można wybrać się do second handu. Można tam niekiedy trafić na bardzo dobre jakościowo rzeczy, często markowe, za naprawdę niewielkie pieniądze. Minusem takiego rozwiązania jest niemożliwość zwrotu, poza tym natrafienie na „swój” ciuch jest dziełem czystego przypadku. Jest też czasochłonne, jeżeli wybierzemy się do miasta jedynie w tym celu, a przecież możemy finalnie nic nie kupić.

Znacznie lepsze jest robienie zakupów odzieżowych częściowo we własnym domu. W serwisie Gazetkomat.pl można znaleźć gazetki najpopularniejszych marketów i dyskontów, gdzie jest do kupienia także odzież w bardzo dobrych cenach. Np. Pepco gazetka w najnowszym wydaniu promuje ubrania i bieliznę z bawełny, w tym także organicznej. Różni się ona od wytwarzanej konwencjonalnie całym procesem produkcji – od uprawy do gotowych tekstyliów. Roślina uprawiana jest bez użycia nawozów chemicznych, jedynie z zastosowaniem naturalnych. Bawełna zbierana jest ręcznie, a przerabianie pozyskanego surowca na tkaniny i dzianiny odbywa się bez korzystania z chemikaliów, jedynie z użyciem barwników i innych substancji, które są bezpieczne dla człowieka i biodegradowalne.

Hitem cenowym Pepco są sukienki, wykonane ze stuprocentowej bawełny organicznej. Dziewczęce w rozmiarze 104-134 cm można kupić już za 10 zł, w rozmiarze 134-164 cm za 15 zł, a damskie w rozmiarach 36-44 – za 20 zł. W Pepco można również kupić bawełniane t-shirty: damskie w rozmiarach S-XXL i w cenie 20 zł za sztukę oraz męskie w rozmiarach M-XXL, również po 20 zł. Warto z takiej okazji skorzystać, tym bardziej, że lato powinno nadejść za dwa miesiące, choć tegoroczna wiosna nie rozpieszcza nas temperaturami.

  • autor: Redakcja
© KrosnoCity.pl 2008 - 2021