Logo
Wydrukuj tę stronę

Jak prawidłowo dbać o kurtkę puchową?

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

Nie od dziś wiadomo, że kurtki puchowe są jednymi z najlepszych okryć wierzchnich jakie można mieć na sobie w czasie zimowych aktywności. Mają wiele zalet - od wyjątkowej lekkości, poprzez wygodę użytkowania, a na idealnych właściwościach termicznych kończąc. Dobre jakościowo kurtki tego typu, w których wykorzystano puch oraz pierze w idealnych proporcjach, nie są tanie. Dlatego ważne jest, by o kurtki puchowe odpowiednio dbać i prawidłowo pielęgnować, by cieszyć się nimi dłużej. Jak prawidłowo dbać o kurtkę puchową?

REKLAMA


Pranie kurtki puchowej

Utarło się w przekonaniu, że kurtka puchowa damska lub męska dostarcza już na etapie prania wielu problemów. Nic bardziej mylnego! Kluczem do bezproblemowej pielęgnacji tego typu okryć jest wcześniejsze zapoznanie się z zaleceniami producenta. Już zastosowanie się do wytycznych dotyczących prania gwarantuje, że przez pozostałe części procesu konserwacji użytkownik przejdzie bez większych komplikacji.

Przystępując do prania kurtki puchowej zazwyczaj proces nie będzie się zbytnio różnił od siebie. Warto jednak pamiętać, by sprawdzić metki oraz informacje podawane przez producenta. Na ogół czynności będą wyglądały tak:

1. Należy upewnić się, że kieszenie oraz wszelkiego rodzaju schowki zostały opróżnione;

2. Należy zapiąć wszystkie zamki błyskawiczne, guziki, rzepy, napy;

3. W przypadku braku odpowiednio dużego bębna pralki, kurtkę można zmoczyć i delikatnie ścisnąć - ta czynność spowoduje, że powietrze zgromadzone między puchem zostanie wypchnięte na zewnątrz;

4. Nastawić temperaturę prania na 30 stopni (lub 40, jeśli producent nie informuje inaczej);

5. Ustawić program na możliwie jak najbardziej delikatny - dobrze sprawdza się program do prania ubrań wełnianych lub prania ręcznego;

6. Po zakończeniu programu prania należy zwrócić uwagę na dokładne wypłukanie detergentu - warto płukać kurtkę do momentu, gdy ilość piany zmniejszy się do zera.

Suszenie kurtki

Błędem, który może mieć kluczowy wpływ na utrzymanie bardzo dobrych właściwości termicznych kurtki puchowej jest niewłaściwe wysuszenie produktu. Puch z którego składa się dużej mierze tego typu okrycie wierzchnie nie lubi wilgoci. Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na tą część procesu konserwacji.

Najskuteczniejszą i najpewniejszą metodą suszenia, będzie użycie suszarki bębnowej. Używając tego urządzenia warto kierować się zaleceniami producenta, gdyż nastawiając na przykład zbyt wysoką temperaturę, można kurtkę uszkodzić. Jeśli suszenie będzie odbywać się w niskich wartościach temperaturowych, proces będzie trwał bardzo długo, a czasami będzie zupełnie nieskuteczny.

Nie dysponując suszarką bębnową również można z powodzeniem pozbyć się wilgoci z kurtki. W tym wypadku należy odzież rozłożyć płasko na prętach suszarki i pozostawić ją w przewiewnym miejscu, ale możliwie najcieplejszym. Decydując się na suszenie bez użycia suszarki bębnowej powinno się co jakiś czas wytrzepać materiał i nieco go oklepać. To pozwoli na zachowanie puchu równomiernie rozłożonego wewnątrz kurtki i uniknięcie zbijania się w jednym miejscu .Jeśli w którymś miejscu zgromadziła się woda, a puch zbił się, należy jak najszybciej przystąpić do jego rozbijania.

Odpowiednie przechowywanie


Po sezonie, kiedy kurka puchowa będzie już wyprana i wysuszona, należy zapewnić jej odpowiednie warunki do przechowywania. Produkty tego typu warto powiesić na wieszaku, w specjalnym bawełnianym pokrowcu.Alternatywą nieco bardziej problematyczną jest pozostawienie kurtki rozłożonej na płasko w odpowiednio dużym kartonie.

Kategorycznie należy uważać, by kurtka - bez względu na to czy będzie przechowywana w pozycji pionowej czy na płasko - nie była w żadnym miejscu przygnieciona. W innym wypadku może to powodować zbytnie zbicie się puchu lub nawet przetarcie się materiału. Warto pamiętać, by przechowywać okrycie wierzchnie w suchym miejscu.

Na co warto jeszcze zwrócić uwagę?


Odpowiednie dbanie o kurtkę to nie tylko właściwa pielęgnacja. To również właściwe użytkowanie jej. Dlatego wybierając się na wycieczki powinno zwracać się szczególną uwagę na wszelkie uszkodzenia powierzchni kurtki. Przetarcia materiału, które może spowodować plecak trekkingowy albo ostro zakończona gałąź skutkuje łatwiejszą przepuszczalnością wody do wnętrza. A to powoduje, że puchowe wypełnienie szybciej wilgotnieje i traci właściwości termiczne.

  • autor: Redakcja
© KrosnoCity.pl 2008 - 2021