KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Dlaczego piaskowanie felg jest kluczowe dla ich pełnej odnowy?

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

Obręcze kół to jedne z najszybciej zużywających się elementów samochodu. Są stale narażone na różnego rodzaju uszkodzenia, a w ich szczelinach gromadzą się często trudne do usunięcia zabrudzenia. Po kilku latach mogą nie przypominać efektownie prezentującego się kompletu, a jego przeciwieństwo. Lekarstwem na taki stan rzeczy jest prostowanie oraz piaskowanie felg i ich późniejsze lakierowanie, czyli kompleksowy proces regeneracji felg. Na który z jego etapów warto zwrócić szczególną uwagę?

REKLAMA


Kapryśne, polskie drogi

Polskie drogi bywają kapryśne. Szczególnie pod kątem nawierzchni, która je pokrywa. Skutkuje to uszkodzeniami i pęknięciami felg, które bywają kłopotliwe dla właścicieli samochodów. Mogą prowadzić do uszkodzenia nałożonych nań opon, a także zmniejszać bezpieczeństwo podczas jazdy, szczególnie przy dużych prędkościach. Poza tym, zniszczone felgi szpecą auto i wyglądają po prostu źle. Jak sobie z nimi poradzić?

Jak znaleźć fachowca?

Przeszukując branżowe serwisy motoryzacyjne, takie jak Autobooking, można z łatwością znaleźć oferty warsztatów świadczących usługi regeneracji zużytych obręczy kół. Jakość ich pracy może być różna, ceny zresztą też. Znajduje to swoje odzwierciedlenie w opiniach klientów, które stanowią najbardziej wiarygodny barometr przy wyborze odpowiedniego wykonawcy. Proces odnawiania obręczy kół dzieli się na kilka zasadniczych etapów:

- ogólna ocena stanu felgi pod kątem tego, czy rzeczywiście nadaje się do odnowy,
- naprawa uszkodzeń, prostowanie obręczy oraz toczenie rantów,
- piaskowanie felg,
- lakierowanie obręczy z użyciem malowania metodą proszkową.

Każde z tych działań jest istotne pod kątem uzyskania zadowalającego efektu końcowego. By móc je wykonać na profesjonalnym poziomie niezbędny jest odpowiedni sprzęt, wiedza oraz umiejętności.

Warto zwrócić uwagę na piaskowanie felg

Jeżeli właścicielowi pojazdu zależy nie tylko na naprawie uszkodzonej obręczy lecz także na zmianie jej koloru oraz zewnętrznej prezencji to powinien szczególną uwagę zwrócić na proces piaskowania felg. Jest to działanie mające na celu oczyszczenie regenerowanego elementu z wszelkich zabrudzeń oraz osadów. Warto dodać, że domowe sposoby z użyciem standardowego papieru ściernego nie sprawdzają się w przypadku profesjonalnych zastosowań motoryzacyjnych.

Piaskowanie felg pozwala usunąć wszelkie zabrudzenia nawet z najtrudniej dostępnych miejsc. W profesjonalnych serwisach oponiarskich wykonuje się je za pomocą piaskarek ciśnieniowych (syfonowych) lub najbardziej zaawansowanych piaskarek kabinowych. Profesjonaliści najczęściej wybierają te ostatnie. Piaskarki kabinowe z zewnątrz przypominają zamkniętą skrzynię z wizjerem. Są wyposażone w zintegrowany z urządzeniem pistolet do piaskowania oraz specjalne filtry, zasysające wszelkiego typu nieczystości. Dzięki temu skuteczność ich działania jest znaczna w porównaniu z alternatywnymi rozwiązaniami.

Profesjonalne lakierowanie wymaga precyzyjnego piaskowana felg

Jak najdokładniejsze wyczyszczenie obręczy jest kluczowe dla sukcesu późniejszego malowania proszkowego. Metoda ta wymaga jak najdokładniejszego oczyszczenia felgi, gdyż polega na nałożeniu cząsteczek farby o przeciwnym ładunku elektrycznym na lakierowany element, a następnie wypaleniu całości w wysokiej temperaturze, w specjalnym piecu. Obręcz poddawana takim zabiegom musi być perfekcyjna czysta i gładka, tak, aby lakier mógł rozłożyć się równomiernie oraz nie wystawały spod niego drobiny zanieczyszczeń. Mogłoby to zepsuć końcowy efekt jak również stanowiłoby podstawę do ewentualnej reklamacji. Lepiej takich sytuacji oczywiście unikać.

Polerowanie felg na wysoki połysk

Jeżeli obręcz jest prosta i nieuszkodzona to zamiast jej kompleksowej renowacji, można wybrać samo polerowanie felg lub rantów. Daje ono całkiem ciekawe rezultaty. Sprawdza się zwłaszcza w przypadku obręczy w srebrnych barwach.

Polerowanie felg pozwala nadać im właściwy blask, co naprawdę cieszy zdecydowaną większość właścicieli aut. Podobno zadbane obręcze kół dla auta są tym, czym piękne szpilki dla kobiety o zjawiskowej urodzie. Po prostu do siebie idealnie pasują. Warto dodać, że koszt zarówno regeneracji, jak również polerowania felg może być nawet 3 - 4 razy niższy od ceny zakupu nowego kompletu. To duża oszczędność. Codzienna eksploatacja auta, szczególnie w dużym mieście, potrafi być nader kosztowna więc pieniądze, które pozostaną w portfelu kierowcy z pewnością przydadzą się w niedalekiej przyszłości. Odnowione obręcze kół powinny zaś skutecznie służyć na co dzień. Od tego w końcu są.

 

  • autor: Redakcja

1 komentarz

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?