KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login


Jak To Powiedzieć?
Ucz się angielskiego online!

 


Nie masz OC? Sprawdź co Ci grozi

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

Nawet 250 tys. zarejestrowanych pojazdów w Polsce nie ma wykupionego ubezpieczenia OC. Dla ich właścicieli oznacza to nie tylko poniesienie kosztów odszkodowania w razie spowodowanego zdarzenia drogowego. Brak OC to również wysokie kary nakładane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG).

REKLAMA


Zgodnie z obowiązującymi przepisami, do wykupienia ubezpieczenia OC zobligowani są wszyscy właściciele zarejestrowanych pojazdów. Brak polisy oznacza daleko idące konsekwencje  głównie finansowe.

Kara nakładana przez UFG
Brak ubezpieczenia OC oznacza nałożenie kary przez UFG. Jej wysokość uzależniona jest przede wszystkim od okresu, w którym pojazd pozostawał bez ubezpieczenia oraz od rodzaju pojazdu. Stawkę bazową określa natomiast wysokość pensji minimalnej, która od 1 stycznia 2017 roku wynosi 2000 zł brutto. Dla samochodów osobowych będzie to dwukrotność zarobków, zaś dla samochodów ciężarowych – trzykrotność. W przypadku pozostałych pojazdów kary wynoszą 1/3 pensji minimalnej.

Karę za brak OC w 2017 należy zapłacić nawet wtedy, gdy przerwa w ubezpieczeniu wyniosła jeden dzień. Wystarczy więc zapomnieć o przedłużeniu umowy, by za swoje "gapiostwo" zapłacić minimum kilkaset złotych. Najwięcej zapłacą osoby, które miały przerwę w ubezpieczeniu wynoszącą więcej niż 14 dni - to kwota odpowiadająca 100% pełnej opłaty karnej. W przypadku przerwania ciągłości na 3-14 dni, kara wyniesie 50% pełnej stawki bazowej. Zaś przerwa do 3 dni oznacza karę w wysokości 20% stawki bazowej.

Regres związany z wypłatą odszkodowania
Brak ubezpieczenia OC w przypadku spowodowania np. stłuczki oznacza, że osoba pokrzywdzona dostanie odszkodowanie od UFG, mimo że sprawca kierował nieubezpieczonym pojazdem. Warto jednak mieć świadomość, że instytucja ubezpieczeniowa wystąpi z regresem do sprawcy. W efekcie będzie on musiał zwrócić koszty wypłaconego odszkodowanie - w maksymalnej wysokości 1-5 mln euro (w zależności czy szkoda dotyczyła osoby, czy mienia).

Sprawdź, jak uniknąć kary za brak OC
Chcesz uniknąć poważnych kłopotów finansowych spowodowanych koniecznością wypłaty odszkodowania osobie pokrzywdzonej oraz uregulowaniu kary nałożonej przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny? Najprostszą i najszybszą drogą jest... odpowiednie ubezpieczenie OC w Rankomat. Dzięki tej internetowej porównywarce dotrzesz do korzystnych ofert - takich, które zostały elastycznie dopasowane do ciebie.

Pamiętaj, że wystarczy wybrać najtańsze ubezpieczenie OC. Nie ma bowiem znaczenia, czy za polisę zapłacisz 1400 zł czy 800 zł - zakres ochrony ubezpieczeniowej oraz maksymalne kwoty gwarancyjne będą identyczne dla każdego ubezpieczyciela. Nie przepłacaj więc, by uchronić się przed nieprzewidzianymi i niepotrzebnymi wydatkami z tytułu kar za brak OC.

 • autor: Redakcja

4 komentarzy

 • Marek1981

  Z roku na rok trzeba kombinować żeby nie przepłacić.

  Zgłoś nadużycie Marek1981 czwartek, 20, sierpień 2020 16:10 Link do komentarza
 • Ekspert Superpolisa.pl

  Tak właściwie kara za brak OC jest nieunikniona. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) dysponuje systemem, który sprawnie wyłapuje przerwy w ubezpieczeniu, nawet te trwające zaledwie jeden dzień. Nie ma więc sensu ryzykować i wato zawczasu porównać dostępne na rynku oferty OC i kupić najlepszą z nich. Łatwo zrobić to można przy pomocy internetowych porównywarek ubezpieczeń, chociażby tej dostępnej tu: https://superpolisa.pl/
  Pozdrawiam,
  Ekspert Superpolisa.pl

  Zgłoś nadużycie Ekspert Superpolisa.pl środa, 08, marzec 2017 07:43 Link do komentarza
 • dem

  OC trzeba wykupić, tym bardziej że można znaleźć tanią polisę np. na kalkulatorze cuk.

  Zgłoś nadużycie dem poniedziałek, 27, luty 2017 08:22 Link do komentarza
 • Ubea.pl

  Warto pamiętać, że karę otrzymuje się jedynie za brak polisy w roku kontroli. To pocieszająca wiadomość dla tych, którzy OC nie mają np. od 2014 r. W razie kontroli w bieżącym roku, będą musieli zapłacić jedynie za brak polisy w 2017 r. Dokładną tabelę z karami grożącymi za brak OC w przypadku różnych pojazdów można znaleźć tutaj https://ubea.pl/Kara-za-brak-OC-w-2017-roku%2Cartykul%2C850/

  Zgłoś nadużycie Ubea.pl piątek, 24, luty 2017 13:48 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?