Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 

Kradzież samochodu z dokumentami - co na to ubezpieczyciel?

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. PixaBay

Wszystkie samochody posiadają ubezpieczenie (OC). Natomiast z autocasco (AC), czyli nieobowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego korzysta około jednej trzeciej Polaków. Posiadając AC można otrzymać odszkodowanie, kiedy to Ty jesteś sprawcą wypadku, Twoje auto zostanie skradzione lub zniszczone np. przez powalone drzewo. AC ma różne zakresy, dlatego przed jego wyborem należy zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia.

REKLAMA


Jakie dokumenty przed zgłoszeniem szkody?
Ekspert odszkodowaniepowypadkowe.pl informuje, że przy zgłoszeniu kradzieży samochodu, ubezpieczyciel zażąda zwrotu niezbędnych mu dokumentów, czyli:

- dowodu rejestracyjnego,
- karty pojazdu,
- kluczyków lub sterowników służących do otwarcia samochodu.

Wymóg ten może niektórym sprawić niemały problem. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i kluczyki zazwyczaj mamy przy sobie. Istnieją pewne sytuacje, kiedy dokumenty zostają w aucie - i to stanowi potężny błąd! Ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania bez tych dokumentów! Szkodę bez dokumentów możesz zgłosić ubezpieczycielowi, ale bez dokumentów ma on pełne prawo do odmowy wypłaty odszkodowania. Ogólne warunki ubezpieczenia mówią o tym, że dokumenty pojazdu i kluczyki otwierające auto, powinny być zabezpieczone w taki sposób, aby nie dostały się w niepowołane ręce.

Wyjątki
Istnieją pewne wyjątki, kiedy ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie bez dokumentów pojazdu. Jednym z nich jest rozbój, czyli kiedy zostaniesz siłą, groźbą lub/ i przemocą zmuszony przez złodzieja do ich oddania. Rozbój jest sytuacją wyjątkową, kiedy ubezpieczyciel nie będzie brał pod uwagę braku dokumentów. Życie ludzkie jest najcenniejszym dobrem, zatem nikt nie powinien ryzykować utraty go w zamian za dokumenty pojazdu. Najważniejsze, aby rozbój niezwłocznie zgłosić na policję. Wyłącznie na podstawie notatki z policji będziesz mógł dochodzić roszczeń z tytułu kradzieży samochodu bez stosownych dokumentów.

Wątpliwości ubezpieczyciela
Ubezpieczyciel może podważyć roszczenie o wypłatę odszkodowania w przypadku "kradzieży na butelkę". Złodziej wkłada plastikową butelkę między oponę a błotnik. Kierowca próbuje ruszyć, ale następuje huk. Wysiada z samochodu, zostawiając zazwyczaj otwarte drzwi i kluczyki w stacyjce. Złodziej wsiada do auta i odjeżdża z piskiem opon. Firma ubezpieczeniowa będzie posiadała wątpliwości, czy zachowałeś najwyższą staranność w zabezpieczeniu kluczyków i dokumentów, które zostały w środku. Złodziej nie użył przemocy, ani groźby. Jakby nie patrzeć - bez zamiaru, ale oddałeś mienie w niepożądane ręce. Stanowi to jednak kradzież zuchwałą (zgodnie z Orzeczeniem Sądu Apelacyjnego w Warszawie sygn. akt N IACa 347/97).

Przy wyborze ubezpieczenia AC należy pamiętać, że musisz zachować szczególną dbałość o dokumenty i kluczyki/sterowniki pojazdu. Tylko odpowiednio zabezpieczone w przypadku kradzieży uprawniają Cię do roszczeń z tego tytułu. Różne firmy ubezpieczeniowe inaczej mogą podchodzić do tematu.

 

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

Przeczytaj dodatkowo

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj