KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Rodzaje kasków motocyklowych

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kasków motocyklowych. Poszczególne modele różnią się między sobą funkcjonalnością, wykonaniem, wyglądem. Jaki kask jest najlepszy? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Zupełnie inne rozwiązania proponowane są posiadaczom skuterów, a odmienne pasjonatom jazd wyczynowych. Mniejsze znaczenie odgrywa wygląd zewnętrzny np. kolor. Jest to walor estetyczny i zależny od indywidualnych upodobań.

REKLAMA


Podstawowe rodzaje kasków motocyklowych
Poniżej dokładnie omówimy cztery rodzaje kasków motocyklowych: integralne, szczękowe, otwarte oraz crossowe.

Kaski integralne są jednymi z najczęściej wybieranych kasków przez motocyklistów.

Zalety kasków integralnych:
- lekkość,
- uniwersalność (mogą być wykorzystane podczas różnych rodzajów jazd),
- odpowiedni poziom wygłuszenia,
- wysoki poziom bezpieczeństwa.

Natomiast ich największą wadą jest nieruchoma część szczękowa. Brak możliwości podnoszenia szczęki do góry oznacza, że motocyklista dość często musi zakładać oraz zdejmować kask, chociażby aby zjeść przekąskę czy uzupełnić płyny. Jest to dość niewygodne i uciążliwe.

Wśród kasków integralnych wyróżnia się dwa rodzaje: szosowe i sportowe. Przede wszystkim różnią się kształtem - kaski sportowe są nieco bardziej wydłużone, aby zwiększyć poziom aerodynamiki. Poza tym mają umieszczony nieco wyżej wizjer. Często modele przeznaczone do ścigania nie posiadają blendy przeciwsłonecznej.

Drugim popularnym rodzajem kasków są kaski szczękowe. Podstawowa różnica w porównaniu z kaskami integralnymi to otwierana część szczękowa.

Zalety kasków szczękowych:
-
wygodna i komfortowa jazda (możliwość rozmawiania, jedzenia i picia bez konieczności zdejmowania kasku, dzięki podnoszonej szczęce),
- dobre wygłuszenie (choć w tańszych odpowiednikach markowych modeli poprzez szczeliny powietrze może dostawać się do wnętrza podczas jazdy),
- wysoki poziom bezpieczeństwa,
- odpowiedni poziom wentylacji.

Waga to największa wada kasku szczękowego. Ze względu na zamontowany mechanizm podnoszenia szczęki jest on ciężki. Będzie to szczególnie uciążliwe podczas długich podróży, w trakcie których każdy dodatkowy gram będzie znacznie odczuwalny. Należy mieć na względzie, że wysokiej jakości materiały stosowane w kaskach renomowanych firm pozwalają na zmniejszenie wagi.

Rodzajem kasku szczękowego jest kask modułowy. To ciekawy model, w którym część szczękową można całkowicie zdemontować.

Dla miłośników skuterów oraz chopperów proponowane są kaski otwarte, które w ogóle nie posiadają części szczękowej.

Zalety kasków otwartych:
-
lekkość,
- odpowiednia wentylacja,
- doskonała widoczność.

Niestety wszystkie te zalety rozmywa niewielki poziom bezpieczeństwa, jaki zapewniają kaski otwarte. Podczas ewentualnego upadku konsekwencje mogą być bardzo poważne. Można je zakładać wyłącznie podczas jazdy, w trakcie której osiągane są niewielkie prędkości.

Natomiast dość modne w ostatnim czasie kaski typu orzeszek, w stylu retro, w zasadzie w ogóle nie zapewniają ochrony. Nie są wyposażone nawet w szybkę. Poza walorem estetycznym trudno jest doszukać się ich zalet.

Kaski crossowe to modele przeznaczone do jazdy wyczynowej.

Zalety kasków crossowych:
-
odpowiednia wentylacja, często są wyposażone także w filtry przeciwpyłowe,
- wysoki poziom bezpieczeństwa,
- wysunięty daszek chroniący przed promieniami słonecznymi.

To właśnie dzięki charakterystycznemu daszkowi kaski crossowe znacznie odróżniają się od pozostałych modeli. Najczęściej również nie są wyposażone w szybę, dlatego konieczne jest dokupienie gogli. Szczęka jest dość mocno zabudowana, a przede wszystkim wydłużona.

Podczas wyboru kasku motocyklowego należy zastanowić się, podczas jakiej jazdy będzie wykorzystywany. Poszczególne rodzaje kasków zapewniają różne poziomy bezpieczeństwa. Należy mieć na względzie również, że kaski renomowanych firm wykonane są z lepszej jakości materiałów, charakteryzują się większym poziomem bezpieczeństwa.

Kaski motocyklowe zapewniające odpowiedni poziom bezpieczeństwa, spełniające restrykcyjne normy, o nowoczesnym i ciekawym designie znaleźć można w ofercie sklepu Schuberth.com.pl.

  • autor: Redakcja

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?