Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

Rata balonowa - jak wygląda spłata pożyczki na samochód?

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

Rata balonowa to jedna z form spłaty kredytu. Polega ona na tym, że klient początkowo spłaca wyłącznie odsetki. Ostatnia rata jest największa i obejmuje zarówno kapitał, jak i pozostałą część odsetek. Kredyt z ratą balonową wybiera się zwykle podczas zakupu samochodu. Ten rodzaj finansowania oferują banki i autobanki. Co zrobić, jeśli chcemy kupić auto na raty pozabankowe?

REKLAMAJak wygląda rata balonowa?
Rata balonowa to pojęcie, z którym możemy się spotkać podczas aplikowania o kredyt. Owa rata nie dotyczy jednak kredytu gotówkowego. Związana jest wyłącznie z kredytem samochodowym udzielanym przez instytucje bankowe oraz autobanki.

Rata balonowa różni się od raty, którą spłacamy np. w ramach pożyczki wziętej w https://pozyczkaok.pl/. Na czym polega różnica? Rata balonowa to forma spłaty długu, gdzie klient przez cały okres kredytowania spłaca wyłącznie odsetki. Ostatnia rata (tzw. rata balonowa) zawiera zarówno kapitał za cały okres kredytowania, jak również pozostałe odsetki. Dzięki początkowo niskim ratom kredyt nie obciąża domowego budżetu. Musimy jednak pamiętać, że na koniec przyjdzie nam zapłacić najwięcej. Warto wcześniej zgromadzić na ten cel pieniądze.

Co ważne, decydując się na kredyt z ratą balonową, korzystnie wpływamy na naszą zdolność kredytową. Dzieje się tak dlatego, że rata balonowa nie jest wliczana do wysokości zobowiązania. Musimy jednak pamiętać o wysokich odsetkach.

Kredyt samochodowy z ratą balonową - warunki
Nie każdy konsument rynku finansowego może skorzystać z dostępnych w tym sektorze produktów. Dlaczego? Zarówno kredytodawcy, jak i pożyczkodawcy wymagają spełnienia określonych warunków. Jednym z kluczowych jest posiadanie pozytywnej zdolności kredytowej. Dzięki możliwości terminowej spłaty zadłużenia nie wpadniemy w spiralę finansową. Będziemy też bardziej wiarygodni w oczach usługodawców. Ubiegając się o kredyt samochodowy z ratą balonową również musimy przestrzegać pewnych zasad. Rata balonowa dostępna jest dla osób, które:
- ukończyły minimum 18 lat;
- nie posiadają wpisów w bazie BIK czy KRD;
- decydują się na kredyt samochodowy.

Wybierając ratę balonową musimy pamiętać o wysokim RRSO kredytu. Jest ono związane z dużym ryzykiem, jakie ponosi bank, który pozwala nam korzystać z samochodu bez wcześniejszego opłacenia go.

Ubezpieczenie kredytu balonowego
Bez względu na to czy sięgamy po kredyt, czy pożyczkę pozabankową, możemy ją ubezpieczyć. Ochroną możemy objąć również kredyt z ratą balonową. Pamiętajmy, że ubezpieczenie raty balonowej nie jest obowiązkowe. Wiąże się z dodatkowymi kosztami, które zależne są od warunków kredytodawcy oraz współpracującego z nim ubezpieczyciela.

Kredytodawca może wymagać od nas wykupu ubezpieczenia np. wtedy, gdy nasza zdolność kredytowa będzie bardzo niska. Ubezpieczenie ochroni instytucję finansową oraz naszych bliskich przed naszą ewentualną niewypłacalnością.

Jaki jest zakres ubezpieczenia kredytu balonowego? Polisa obejmuje śmierć osoby ubezpieczonej w razie nieszczęśliwego wypadku oraz całkowitą lub tymczasową niezdolność do pracy. Co ważne, ubezpieczenie chroni nas od skutków nieszczęśliwych wydarzeń na całym świecie.

Auto na raty pozabankowe - czy to możliwe?
Sięgając po kredyt z ratą balonową na koniec trwania umowy możemy:
- wymienić samochód na nowy;
- odkupić go na własność w cenie rynkowej;
- sprzedać;

Jeśli jednak nie chcemy wiązać się z bankiem, a nie stać nas na samochód kupiony za gotówkę, możemy wziąć pożyczkę. Auto na raty pozabankowe możliwe jest dzięki atrakcyjnym ofertom rynku finansowego. W ramach nich możemy pożyczyć nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Okres kredytowania dopasowany jest do naszych indywidualnych możliwości.

Pożyczkodawcy udzielają finansowania wszystkim tym, którzy ukończyli 18. rok życia i są wypłacalni. Z tego względu nasza zdolność kredytowa oraz historia płatności zostaną dokładnie sprawdzone. Nie należy się jednak obawiać. Firmy pożyczkowe skrupulatnie analizują możliwości swoich klientów. Jeśli wskazana wysokość pożyczki będzie dla nas niedostępna, pożyczkodawca przedstawi inny wariant.

To, czy weźmiemy kredyt samochodowy z ratą balonową, czy kupimy samochód na raty korzystając z oferty firm pozabankowych, zależy od naszej zdolności finansowej oraz potrzeb. Bez względu na to, jaki rodzaj finansowania wybierzemy, warto dokładnie przemyśleć swój wybór. Kredyt nie powinien obciążać domowego budżetu.

 

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

Przeczytaj dodatkowo

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj