Logo
Wydrukuj tę stronę

Pojemność silnika a cena OC

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

Użytkujesz auto z dużym silnikiem? Przygotuj się na wyższe koszty! Więcej zapłacisz nie tylko za benzynę, ale również za ubezpieczenie. Dlaczego pojemność silnika wpływa na cenę OC? Jak zmienia się stawka w zależności od pojemności? Podpowiadamy...

REKLAMA


Pojemność silnika jest dla wielu kierowców jednym z parametrów, warunkujących wybór modelu auta. Pojazdy o mniejszych silnikach znakomicie sprawdzają się w mieście, są ekonomiczne i niedrogie w utrzymaniu. Samochody z dużymi silnikami są szybkie, zwinne i gwarantują dynamiczną jazdę. Dzięki temu znakomicie sprawdzają się na trasie. Nie wszyscy wiedzą jednak, że duży silnik to nie tylko większa moc i lepsze osiągi, ale również… droższe OC. Dlaczego?

Droższe OC dla aut z pojemnym silnikiem - dlaczego?
Zanim ubezpieczyciel wyliczy kwotę składki, dokładnie analizuje cechy kierowcy i parametry auta.

Weryfikuje również statystyki wypadkowe.. A te nie są przychylne zwinnym autom z dużymi silnikami. Przyglądając się bliżej kronikom wypadków, można zauważyć, że auta, które brały udział w takich zdarzeniach, często mają silniki o dużych pojemnościach.

Zawarcie umowy z właścicielem auta z silnikiem o pojemności 2 l będzie zdecydowanie bardziej ryzykowne niż z tym użytkującym miejski model z silnikiem mniejszym niż 1 l. A to znajduje odzwierciedlenie w wyższej cenie OC. Pojemność silnika a cena OC - ile wynoszą różnice?

Średnie ceny OC dla poszczególnych pojemności
Na podstawie kalkulacji wykonanych przez klientów porównywarki Mubi, sprawdziliśmy, jak wygląda zależność między pojemnością silnika a OC. Dane pochodzą z października 2019 r.

Pojemność silnika a cena OC:
- poniżej 1.0 - 605 zł,
- 1.0 – 1.2 - 645 zł,
- 1.2 – 1.4 - 687 zł,
- 1.4 – 1.6 - 717 zł,
- 1.6 – 2.0 - 755 zł,
- powyżej 2.0 - 947 zł.

Pojemność silnika a cena OC - praktyczne porównanie
Różnice w cenach OC dla aut z silnikami o podobnej pojemności (np. 1,4 i 1,6 l) nie są ogromne. Zdecydowanie większe rozbieżności można zaobserwować, porównując stawki dla silników o skrajnie innych parametrach (np. 1,4 i 3 l). Aby jeszcze lepiej zobrazować to zjawisko, posłużymy się konkretnym przykładem. Pan Marek jest klientem porównywarki ubezpieczeń Mubi.

Mężczyzna ma 34 lata, mieszka w Lądku Zdrój, jest żonaty i nie ma dzieci. Prawo jazdy ma od 14 lat i nigdy nie spowodował żadnej szkody. Jego samochód to 2-drzwiowe Audi TT z 2010 roku, o pojemności silnika 1798 cm3, na benzynę, z przebiegiem 150 tys. km.

Najniższą ceną OC - 424 zł zaproponowało mężczyźnie TU Gefion. Jeśli jednak zmienimy model auta na ten, z najwyższą dostępność pojemnością (3189 cm3), cena wzrośnie do 581 zł (AXA Direct). To prawie 160 zł, czyli niemal 40% różnicy za 1,4 l więcej pojemności!

Planujesz zakup auta? Wybierz je rozsądnie
Jeśli często podróżujesz po Polsce, zwłaszcza po drogach szybkiego ruchu i autostradach, kupno pojazdu z dużym silnikiem ma sens. Jeśli jednak używasz samochodu przede wszystkim w mieście, dojeżdżasz nim do pracy, na zakupy i często stoisz w korkach, wybór dynamicznego modelu narazi Cię na dodatkowe, zupełnie niepotrzebne koszty. Wybierając mały miejski model, zaoszczędzisz nie tylko na benzynie, ale również na ubezpieczeniu, a w Twoim portfelu zostanie nawet kilkaset złotych miesięcznie.

Masz auto z pojemnym silnikiem? Znajdź najtańsze OC
Jeśli jesteś właścicielem modelu z pojemnym silnikiem, a wysoka stawka OC obciąża Twój budżet, nie przepłacaj. Znajdź tanie OC na Mubi.pl. Dzięki porównywać ubezpieczeń Mubi poznasz oferty wielu ubezpieczycieli i znajdziesz tę najtańszą. Jak działa Mubi? Skorzystanie z porównywarki jest zupełnie darmowe, a także nie wymaga rejestracji. Aby poznać ceny OC w największych TU, musisz jedynie wypełnić krótki formularz zawierający pytania o parametry auta i Twoje dane. W ciągu zaledwie kilku minut to proste w obsłudze narzędzie przedstawi Ci stawki oraz dodatkowe informacje na temat każdej z polis. Jeśli któraś z nich spełni Twoje wymagania, będziesz mógł od razu zawrzeć umowę i opłacić składkę.

  • autor: Redakcja
© KrosnoCity.pl 2008 - 2021