Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

Fotelik obrotowy - dlaczego warto go wybrać?

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

Na rynku fotelików samochodowych znaleźć można przeróżne produkty o wielu, niekiedy zaskakujących funkcjach. W ciągu ostatnich kilku lat dużym zainteresowaniem cieszą się fotele z funkcją obrotu. Nie dość, że są bezpieczne to i wygodne dla samego rodzica, gdyż ułatwiają umieszczanie i wyciąganie dziecka z auta.

REKLAMAObrotowy, czyli jaki?
Fotelik obrotowy to nic innego jak tradycyjny fotelik połączony z obrotową bazą. Został wyposażony w innowacyjny system, który pozwala na obrót o 360 lub 180 stopni. Obydwa systemy pozwalają skierować siedzisko fotelika w stronę drzwi, co znacznie ułatwia wsadzenie i zapięcia dziecka.

Większość dostępnych na rynku modeli to produkty przeznaczone dla dzieci od 9 do 18 kilogramów, a więc mniej więcej czwartego roku życia.

Modele obrotowe dzielą się na dwa rodzaje:
- Obracane o 180 stopni,
- Obracane o 360 stopni.

Fotele obracane o 180 stopni posiadają możliwość obrotu w stronę drzwi – zarówno w lewą, jak i w prawą stronę. Są wysoko oceniane w testach zderzeniowych ADAC oraz mogą zdawać szwedzki TEST PLUS.

Fotele obracane o 360 stopni kręcą się wokół własnej osi umożliwiając przewożenie dziecka zarówno przodem, jak i tyłem do kierunku jazdy.

Jakie są zalety?
Do głównych zalet, które posiada często fotelik samochodowy należy przede wszystkim możliwość przewożenia dziecka tyłem aż do 4 roku życia. Głowa małego dziecka jest nieproporcjonalnie duża w stosunku do reszty jego ciała, a szyja i mięśnie nie są jeszcze na tyle rozwinięte, aby móc amortyzować wstrząsy i szarpnięcia, do których dochodzi podczas kolizji drogowej. W przypadku zderzeń czołowych ciało dziecka, siedzącego w foteliku zamontowanym przodem do kierunku jazdy, leci bezwładnie do przodu, narażając kark i szyje na wielkie przeciążenia. Fotelik zamocowany tyłem do kierunku jazdy pozwala zminimalizować ryzyko poważnych obrażeń poprzez zapewnienie odpowiedniej podpory głowie i szyi dziecka.

Jak wybrać najlepszy fotelik obrotowy?
Możliwość przewożenia dziecka tyłem w foteliku obrotowym daje maksimum bezpieczeństwa, ale również wygodę dla rodzica podczas codziennego użytkowania. Zatem czym jeszcze kierować się podczas wyboru? Podobnymi zasadami jak w przypadku innych kategorii wagowych.

Jedną z ważniejszych kwestii są pasy bezpieczeństwa. Foteliki samochodowe z pierwszej i drugiej kategorii wagowej powinny być wyposażone w pięciopunktową uprząż bezpieczeństwa. Zalecenie to jest poparte budową anatomiczną dziecka, w której brakuje dobrze wykształconej miednicy i kolców biodrowych. Te elementy są odpowiedzialne za prawidłowe przeprowadzenie pasów u osób dorosłych, ale u dzieci należy stosować dodatkowe zapięcia.

Kolejną kwestią rzutującą na bezpieczeństwo jest sposób montażu. Najczęściej fotelik obrotowy wyposażony jest w system umożliwiający montaż na zaczepach ISOFIX, zdarzają się jednak modele które mocuje się za pomocą standardowych pasów. Wybór modelu z mocowaniem ISOFIX zwiększa stabilność fotela, komfort, a także eliminuje błędy, jakie mogą się pojawić podczas montażu.

Warto zdecydować się na zakup fotelika z obrotową bazą, gdyż wydłuża on możliwość korzystania z jazdy tyłem, a dodatkowo jest wygodniejszy w obsłudze dla rodzica. Przepychanie się pomiędzy fotelem, a siedzącym w foteliku dzieckiem nie jest zbyt wygodne, a model obrotowy całkowicie eliminuje ten problem. Szeroka gamę bezpiecznych fotelików obrotowych posiadają marki Britax Romer, Cybex oraz BabySafe. Produkty tych zaufanych producentów cieszą się popularnością, ponieważ są skonstruowane tak, aby nie tylko były wygodne, ale również gwarantowały bezpieczeństwo dziecka w czasie podróży. Dowodem tego są wysokie oceny w testach ADCA oraz zdany TEST PLUS poszczególnych modeli.

 

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

Przeczytaj dodatkowo

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj