Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 

Wybór mieszkania z rynku pierwotnego - o czym pamiętać?

zdj. ilustracyjne zdj. ilustracyjne

Szukasz mieszkania i nie do końca wiesz, na co zwracać uwagę? Rynek wtórny czy rynek pierwotny – od tego wszystkiego czujesz, że boli Cię głowa. Nie wiesz, jakie korzyści niesie za sobą możliwość skorzystania z rynku pierwotnego. Jakie obawy kierować względem rynku wtórnego? Aby móc dobrze poruszać się w jednym i drugim zacznijmy od analizy rynku pierwotnego.

Po pierwsze, nie możesz analizować wszystkiego. Swoje rozważania nad rynkiem zawęź do danego regionu, standardów mieszkań, które szczególnie Cię interesują i na które jesteś przygotowany finansowo. Wówczas będziesz w stanie wyodrębnić z całego rynku najważniejsze dla siebie okazje mieszkaniowe. Wtedy też będziesz mógł skupić się na danych deweloperach, którzy uczestniczą w ich inwestycji.

Polski Związek Firm Deweloperskich - czyli w grupie raźniej
Poczucie bezpieczeństwa w kwestii zakupu mieszkania lub domu jest niezwykle ważna z kilku względów. Przede wszystkim dlatego, że w zakup jednej lub drugiej opcji inwestujemy pieniądze swoje (zbierane przez długie lata) lub banku. Jakiekolwiek niepowodzenie transakcji, to strata pieniędzy, których już nigdy nie będziemy w stanie odzyskać.

Im dokładniej sprawdzimy naszego dewelopera, tym będziemy spać spokojniej. Pierwszy dobry znak to potwierdzenie, że należy on do Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Działa on od 2002 roku i ma na celu wzmocnienie pozytywnego wizerunku branży. Każdy deweloper, który do niego należy to dużo większe poczucie, że możemy mu zaufać. Sama obecność danego dewelopera w Związku to jednak nie wszystko.

Konieczne będzie także przeprowadzenie dokładniejszego śledztwa, w którym:
- przyjrzymy się innym inwestycjom naszego dewelopera. Przy ich pomocy będziemy w stanie ocenić zadowolenie innych klientów, jakość przeprowadzonych prac, terminowość, prawidłowość wszystkich czynności.

- jeśli nam się uda, możemy porozmawiać bezpośrednio z osobami, które zakupiły nieruchomość od dewelopera. Opinie klientów to najlepszy sposób na otrzymanie wiarygodnych informacji.

- po ocenie technicznej poprzednich inwestycji przejdź do dokumentacji. Ważne jest tutaj sprawdzenie czy deweloper posiada aktualny odpis z KRD, zaświadczenie z US i ZUS o niezaleganiu z płatnościami.

Wszystko w porządku? Czas zatem na przegląd planów inwestycji wraz z zagospodarowaniem przestrzennym okolicy. Przy tej okazji możemy ocenić jakie inwestycje miasto planuje przeprowadzić w sąsiedztwie naszej działki lub bloku. Czy przypadkiem to, co teraz jest piękną polaną za kilka lat nie będzie fabryką. Dla wielu z nas liczy się to czy w naszej okolicy istnieje przedszkole, szkoła, apteka. Skupmy się zatem i na tych miejscach dokonując wywiadu w okolicy.

Ocena otoczenia za nami, idziemy dalej. Czas na ocenę stanu prawnego działki: zaczytujemy się w obszernych zapisach księgi wieczystej, sprawdzamy pozwolenie na budowę. Wszystko powinno być zgodne, nie budzić wątpliwości natury prawniczej.

Jeśli i ten etap kończymy pomyślnie, czas na decyzję o zakupie. Ta bywa najtrudniejsza. Pomoże nam w jej podjęciu prawnik oraz umowa przedwstępna, w której zawrzemy wszystkie najważniejsze elementy transakcji.

Mateusz Brodnicki
Diamond Propierties sp.z.o.o., jedyny deweloper na Dolnym Śląsku i jeden z 4 w Polsce, którego inwestycja otrzymała ekologiczny certyfikat NF40 - www.6-dzielnica.pl

1 komentarz

REKLAMA


Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj